Warning: Declaration of tie_mega_menu_walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args, $id = 0) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home3/afgsaane/public_html/wp-content/themes/jarida/functions/theme-functions.php on line 1904
آموزش HTML و XHTML / جلسه اول (آشنایی) - انجمن علمی دانشجویان افغانستان

بیاندیش …

تمام افکار خود را روی کاری که دارید انجام می دهید متمرکز کنید. پرتوهای خورشید تا متمرکز نشوند نمی سوزانند.

— گراهام بل
خانه / اسلاید / آموزش HTML و XHTML / جلسه اول (آشنایی)
آموزش html
آموزش html

آموزش HTML و XHTML / جلسه اول (آشنایی)

جلسه اول: آشنایی با اصطلاحات، مفاهیم، تاریخچه و نسخه های مختلف HTML

اینترنت :‏ ( مخفف کلمه inter connected network شبکه های به هم مرتبط ) را باید بزرگ‌ترین سامانه‌ ای دانست که تاکنون به دست انسان طرّاحی، مهندسی و اجرا گردیده‌است.

اینترنت سامانه‌ای جهانی از شبکه‌های رایانه‌ای بهم پیوسته‌است که از پروتکل مجموعه پروتکل اینترنت برای ارتباط با یکدیگر استفاده می‌نمایند. به عبارت دیگر اینترنت، شبکه شبکه هاست که از میلیون‌ها شبکه خصوصی، عمومی، دانشگاهی، تجاری و دولتی در اندازه‌های محلی و کوچک تا جهانی و بسیار بزرگ تشکیل شده‌است که با آرایه وسیعی از فناوریهای الکترونیکی و نوری به هم متصل گشته‌اند.

تفاوت اینترنت و وب: غالباً در گفتگوهای روزمره از دو واژهٔ “وب” و “اینترنت”، به اشتباه، بدون تمایز زیادی استفاده می‌شود، امااین دو واژه معانی متفاوتی دارند. اینترنت یک سامانه ارتباطی جهانی برای داده هاست، زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری است که رایانه‌ها در سراسر جهان به یک‌دیگر متصل می‌سازد. در مقابل، وب یکی از خدماتی (سرویس)است که بر روی اینترنت ارائه می‌شود و برای ارتباط از شبکه اینترنت بهره می‌جوید. وب مجموعه ای از نوشته های به هم پیوسته(web page) است که به کمک ابرپیوندها و آدرس جهانی(URL) به یکدیگر پیوند خورده‌اند.

کامپیوتر های داخل شبکه اینترنت به دو دسته تقسیم می شوند:

سرویس دهنده (Server): کامپیوتر هایی که با داشتن منابع اطلاعاتی وظیفه سرویس دهی به سایر کامپیوتر ها را دارند.

سرویس گیرنده (Client): کامپیوترهایی که منابع اطلاعاتی را از سرور دریافت می کنند.

W3C: (مخفف World Wide Web Consortium کنسرسیوم جهانی وب) سازمان بین المللی استاندارد سازی وب می باشد که مدیریت آن بر عهده مخترع وب تیم برنرزلی است و وظیفه آن ارائه استاندارد ها و تکنولوژی های مربوط به توسعه وب می باشد.

مرورگر (Browser): نرم افزاری که وظیفه ارسال درخواست ها به سرور و دریافت پاسخ از آن را بر عهده دارد، به مرورگر ها UserAgent نیز می گویند.

از معروفترین مرورگر های اینترنت می توان به Google Chrome، Mozilla Firefox، Safari، Internet Explorer و Opera اشاره کرد.

تاریخچه HTML:

HTML چیست؟

برای ارسال منابع اطلاعاتی در پهنه وسیعی از مخاطبان نیاز به یک زبان واحد جهانی است که برای تمام کامپیوتر ها قابل فهم باشد. این زبان HTML ، مخفف عبارت (HyperText Markup Language) می باشد.

اچ­تی­ام­ال به نویسندگانش امکانات زیر را می دهد:

  • به اشتراک گذاری منابع اطلاعاتی به صورت آنلاین و از طریق متن ها، جداول، لیست ها و …
  • دریافت آن ها از طری لینک ها و کلیک کردن بر روی یک دکمه
  • طراحی فرم ها به منظور تبادل اطلاعات با کامپیوتر های راه دور و به منظور جستجو، ذخیره و مرتب سازی و …
  • قرار دادن کلیپ های ویدئویی، صوتی و دیگر برنامه های کاربردی در داخل اسنادشان

تاریخچه:

HTML توسط Tim Berners-Lee در خلال دهه ۹۰ میلادی همراه با گسترش وب، شکوفا شد. این زبان توسط مرورگر Mosaic معروفیت خاصی پیدا کرد. در آن زمان HTML در چند مدل منتشر می شد که آن بستگی داشت به سازنده فایل و انجمن هایی که در زمینه وب فعالیت داشتند.

Tim Berners-Lee

Tim Berners-Lee

در نوامبر ۱۹۹۵ نسخه HTML 2.0 گسترش یافت و بلافاصله در همان سال HTML 3.0 منتشر شد، ولی استقبالی از آن نشد. در سال ۱۹۹۶ انجمن W3C شروع به فعالیت بر روی نسخه این زبان کرد که حاصل کار آنها در ۱۴ ژانویه ۱۹۹۷ انتشار HTML 3.02 بود. این نسخه توانست رضایت اکثریت را جلب کند چون هماهنگی بیشتری با مرورگرهای مختلف در سیستم عامل های متفاوت داشت. درتمام نسخه های این زبان، سعی بر این شده بود تا نظر کسانی که در زمینه وب سرمایه گذاری کرده بودند جلب شود و برنامه های تولید شده برای وب بتوانند مدت طولانی تری قابل استفاده باشند. به همین منظور HTML برای اهداف گسترده تری، در وب توسعه یافت تا در کلیه سیستمهای اطلاع رسانی و الکترونیکی کوچک و بزرگ با بکار بردن گرافیک و رنگها، قابلیت بهره برداری بیشتری داشته باشد.

در ۱۸ دسامبر ۱۹۹۷ نسخه HTML 4.0 در وب منتشر شد و در همین بین شرکتهای تولید کننده مرورگر وب یک سری مشخصات منحصر به خود را به این نسخه اضافه کردند که قابل اجرا در مرورگرهای دیگر نبود. بعضی از این تغییرات در W3C مورد تایید قرار گرفت اما برخی دیگر نه. با تغییرات HTML مرورگر ها مجبور به تغییر شدند تا با تحولات جدید سازگار شوند.

در تاریخ ۲۴ آوریل ۱۹۹۸ در این نسخه تجدید نظر شد و حاصل آن پیدایش HTML 4.01 بود که با کمی تغییر و رفع یکسری مشکلات، در W3C به رسمیت شناخته شد و این انجمن استفاده از آنرا به توسعه دهندگان و طراحان وب توصیه کرد.

ویژگی های برجسته HTML 4.0

بطور کل مجموعه HTML 4 به دلیل ویژگی هایی که نسبت به نسخ قبلی داشت توانست محبوبیت و مقبولیت خاصی در بین طراحان پیدا کند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد:

پشتیبانی از انواع زبان ها و کاراکترها

یکی از مهمترین ویژگی های مجموعه HTML 4 پشتیبانی از انواع زبان های جهان بود. تا قبل از آن با HTML فقط امکان طراحی صفحات به زبان های چپ به راست مثل انگلیسی و فرانسوی و … بود. اما این نسخه امکان استفاده از زبان های راست به چپ و کاراکترهای منحصر به فرد آن ها همچون فارسی و عربی را نیز فراهم کرد.

استفاده از (CSS (Cascading Style Sheets / برگه های سبک آبشاری

یکی دیگر از ویژگی ها پشتیبانی خوب از آن Stylesheet ها برای کنترل چگونگی نمایش صفحات توسط کاربران و طراحان بود. تا قبل از آن، طراحان کنترل بسیار کمی بر نحوه نمایش صفحات خود داشتند.

توضیحات بیشتر در مورد CSS را در مطالب مربوط به CSS خواهید آموخت.

گنجاندن زبان های اسکریپتی همچون JavaScript و …

یکی دیگر از ویژگی ها امکان گنجاندن زبان های اسکریپتی در داخل HTML برای خلق صفحات پویا بود. به وسیله این زبان ها می توان بر نحوه رفتار عناصر موجود در یک صفحه وب کنترل داشت و تعیین کرد که عناصر در مقابل کنش های کاربر صفحه چه واکنشی از خود نشان دهند.

جدول ها

یکی از عناصری که امکان استفاده از آن در HTML 4.0 فراهم شد امکان به کارگیری جداول برای نظم دهی و ارائه منظم و قالب بندی شده اطلاعات بود.

HTML، XML و XHTML

XML از نظر ظاهری بسیار شبیه HTML است، تگ ها (Tags)، خصیصه ها (Attributes) و مقادیر (Values) [با این اصطلاحات در درس های آینده به طور کامل آشنا خواهید شد] در هر دوی آنها به طور یکسان نوشته می شوند. ولی بر خلاف HTML که زبانی است که برای ساختن صفحات وب بکار می رود، XML زبانی است بری ساختن زبان های دیگر. با استفاده از XML می توانید خودتان یک زبان علامتگذاری (Markup Language) سفارشی طراحی نموده و برای فرمت کردن اسنادتان از آن استفاده کنید. زبان علامتگذاری سفارشی شما، شامل تگ هایی خواهد بود که اطلاعات درونی خود را شرح می دهند. قدرت XML در همین جا مشخص می شود: اگر یک تگ، اطلاعاتی را تعریف کند، این داده ها یا اطلاعات برای انجام امور دیگر نیز در دسترس خواهند بود. می توان یک نرم افزار را به گونه ی طراحی کرد که فقط داده های مورد نیاز خود را از یک فایل XML جدا کرده و بخواند. سپس این داده ها را با داده های دیگری که ممکن است از یک منبع دیگر به دست آورده باشد تلفیق کند و در آخر نتیجه پردازش داده ها را به شکل دیگری ارائه دهد.

XML به اندازه HTML ساده نیست. XML نسبت به بزرگی و کوچکی حروف حساس است و هنگام نوشتن علائم آن، مثل تگ های بسته، کوتیشن ها و بسیاری جزئیات دیگر، باید خیلی دقت کرد. علت این امر هم سهولت بخشیدن به عملیات پارسر های ایکس ام ال (XML Parsers)، (برنامه ای که داده های XML را می خواند و تفسیر می کند) بوده است. به علاوه میلیاردها صفحه وب با HTML نوشته شده اند و میلیون ها سرویس دهنده و مرورگر با روش خواندن این صفحات آشنا هستند.

راه حل واضح است. W3C مجددا HTML را بازنویسی نمود و این بار از XML استفاده کرد. این زبان جدید تمام ویژگی های HTML را دارا می باشد و بنابراین، تمام برنامه های مرورگر تونایی خواندن آن را خواهند داشت. و چون کلیات فرهنگ آن از HTML نشأت می گیرد، تمام کسانی که قبلا با HTML کار کرده اند به راحتی می توانند این زبان جدید را نیز یاد بگیرند؛ کافی است قبلاز شروع کار خود، با قوانین اولیه نوشتن علائم آن آشنا شوند. و چون طرز نوشتن این زبان مشابه XML است، از تمام قدرت و انعطاف پذیری XML بهره می برد و پایه و زیرساخت خوبی برای CSS محسوب می شود. و نام این زبان (XHTML (eXtensible HyperText Marekup Language است! W3C در ۲۶ ژانویه ۲۰۰۰ اقدام به معرفی XHTML 1.0 کرد و در ۱۹ دسامبر همان سال آن را به رسمیت شناخت و تاکید بر استفاده از این نسخه کرد تا با به کارگیری ویژگی هایی که دارد دامنه استفاده از زبان محبوب HTML را گسترش دهد.

در مقاله های بعدی تفاوت های HTML و XHTML به طور کامل بررسی خواهند شد.

HTML 5 از راه رسید!

این نسخه در تاریخ ۲۲ ژانویه ۲۰۰۸ بوسیله کنسرسیوم وب جهانی (W3C) منتشر شد. ایده ابتدایی این نسخه از HTML در سال ۲۰۰۴ در WHATWG، مخفف (Web Hypertext Application Technology Working Group)  کلید خورد. این گروه کاری شامل شرکت های بزرگی مانند Apple، Mozilla،  Opera، Google، Microsoft و … می باشد.

HTML5 به عنوان جهت دهنده جدیدی برای توسعه وب معرفی شده است. مشخصه های جدید HTML 5 بیشتر بر روی Web Application ها و معرفی صدا و تصویر بعنوان رسانه سطح اول در وب متمرکز شده است که با استاندارد سازی این قابلیت ها توسط W3C بالتبع فراگیری و کاربرد آنها هموارتر خواهد شد.

  • ویکیپدیای فارسی
  • کتاب مرجع آموزش HTML و XHTML احمد بادپی
  • کتاب HTML for World Wide Web- Elizabeth Castro  ترجمه مانی قاسم نیا

درباره امیر حمزه

زندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست، هر کسی نغمه خود خواند و از صحنه رود، صحنه پیوسته بجاست، خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد... دانشجوی مهندسی نرم افزار، به جز کامپیوتر علاقمند به ادبیات هستم. در حال حاضر روی زبان های برنامه نویسی تحت وب کار می کنم.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme
رفتن به بالا

Warning: Parameter 1 to W3_Plugin_TotalCache::ob_callback() expected to be a reference, value given in /home3/afgsaane/public_html/wp-includes/functions.php on line 3510