Warning: Declaration of tie_mega_menu_walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args, $id = 0) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home3/afgsaane/public_html/wp-content/themes/jarida/functions/theme-functions.php on line 1904
زنان در دنیای کامپیوتر - انجمن علمی دانشجویان افغانستان

بیاندیش …

تمام افکار خود را روی کاری که دارید انجام می دهید متمرکز کنید. پرتوهای خورشید تا متمرکز نشوند نمی سوزانند.

— گراهام بل
خانه / اسلاید / زنان در دنیای کامپیوتر
زنان در دنیای کامپیوتر
زنان در دنیای کامپیوتر

زنان در دنیای کامپیوتر

با وجود این‌که استقبال زنان از کامپیوتر در دهه هشتاد میلادی چشمگیر بود اما علاقه به این تکنولوژی رفته‌رفته کمتر شد. زنان حالا بیشتر در دنیای وب فعالیت می‌کنند. همچنین در عرصه وب، زنان در مقایسه با مردان شمار کم‌تری از کارآفرینان و شاغلان در حرفه‌های مرتبط با اینترنت و فن‌آوری را تشکیل می‌دهند، اما زنان موفق و و تحول‌آفرین در این عرصه شمار چشم‌گیری دارند.

سال ۱۸۴۲، چارلز ببیج، ریاضی‌دان مشهور انگلیسی به کنفرانسی در دانشگاه تورین ایتالیا دعوت شد تا درباره‌ی “ماشین محاسبه‌گر” خود سخنرانی کند. متن سخنرانی او به فرانسه که آن زمان زبان رسمی علم بود، نوشته شد.
چندهفته بعد چارلز ویت‌استون، یکی از دوست‌های ببیج ریاضی‌دان از آگوستا آدا لاولیس، یکی از معدود زن‌های ریاضی‌دان زمان خواست تا مقاله‌ی ببیج را از فرانسه به انگلیسی ترجمه کند. آگوستا آدا، تنها دختر جورج گوردن شاعر و آنا ایزابل بایرون بود. کودکی‌اش با مریضی‌های جورواجور و یک دوره‌ی موقت فلج گره خورده بود. اما از همان کودکی به ریاضیات علاقه‌ نشان داد، استعداد ریاضی‌اش نیز چشمگیر بود.

آدا لاولیس وقت ترجمه‌ی متن چارلز ببیج به بعضی ایرادهای کار او پی برد، مشکلات را اصلاح و چیزهایی به متن مقاله‌ی او اضافه کرد. کار لاولیس آن‌قدر دقیق و خوب بود که به همکاری او و ببیج منجر شد.

آگوستا آدا لاولیس

آگوستا آدا لاولیس

لاولیس برنامه‌نویس “ماشین تحلیل‌گر” شد که کار مشترک او و ببیج بود. ماشین تحلیلی قرن نوزدهم، نسخه‌ای ابتدایی از آن‌چیزی است که بعدها به ماشین حساب معروف شد و رواج یافت. کار ساخت این ماشین اما هیچ‌وقت به پایان نرسید.
نزدیک به یک قرن بعد در سال ۱۹۵۳ مقاله‌ی آدا لاولس درباره‌ی “ماشین تحلیل‌گر” بار دیگر منتشر شد. کارشناسان مقاله‌ی لاولس را اولین تجربه و کار علمی از آن‌چه حالا به برنامه‌نویسی برای نرم‌افزارهای کامپیوتری معروف است، ارزیابی کردند.
آگوستا آدا لاولیس در سن ۳۶ سالگی در اثر ابتلا به سرطان رحم درگذشت و کار علمی‌اش بی‌پایان ماند؛ اما مقاله و تحقیق او ماندگار شد و به عنوان”اولین برنامه‌نویس کامپیوتر تاریخ” در محافل علمی شناخته شد. وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا در سال ۱۹۷۹ به افتخار کار علمی مهم او نام او را بر روی زبان برنامه‌نویسی ساخت این وزارت‌خانه گذاشت. “جامعه‌ی کامپیوتر بریتانیا” نیز هرسال جایزه‌ای را با نام آگوستا آدا لاولنس به برگزیدگان رشته‌های کامپیوتر و فن‌آوری اهدا می‌کند.

آدمیرال گریس هارپر، مادر علم برنامه‌نویسی

در سال ۱۹۴۳، گریس هارپر ۳۷ ساله تقاضا کرد که به استخدام نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا درآید. وزن‌اش ۶ کیلو کمتر از حداقل وزنی بود که برای عضویت و آموزش در نیروی دریایی لازم بود. بعد از کشمکش و اصرار بالاخره توانست به آکادمی علوم دریایی راه یابد. بعد از یک سال به دفتر امور کشتی‌رانی و پروژه‌ای که به دنبال طراحی نرم‌افزار برای این دفتر بود، ملحق شد.

آدمیرال گریس هارپر

آدمیرال گریس هارپر

گریس هارپر کمی بعد به گروه تحقیقی “مارک اول” در دانشگاه هاروارد پیوست. این گروه به دنبال طراحی دستگاه الکترونیکی و مکانیکی بود تا برای پیشبرد مقاصد جنگی در جنگ دوم جهانی استفاده شود. دستگاهی که بالاخره در آخرین ماه‌های جنگ ساخته و استفاده شد.

پانصد صفحه برنامه‌نویسی و راهنمای این ماشین را که از اولین کامپیوترهای جهان شناخته می‌شود، گریس هارپر نوشت. او بعدتر اولین زبان برنامه‌نویسی مدون را نوشت که به برنامه‌نویس‌ها این امکان را داد که از زبان ویژه برای کدنویسی استفاده کنند.

آن چند زن برنامه‌نویس

اولین کامپیوتر الکترونیکی همه‌منظوره در سال ۱۹۴۶ تکمیل و ساخته شد؛ کامپیوتری که به “انیاک” معروف شد. انیاک کامپیوتر سنگینی بود که نزدیک به هزار متر مربع جا اشغال می‌کرد و ۱۳۹ هزار وات انرژی مصرف می‌کرد. انیاک در زمانه‌ی خود به پیچیده‌ترین و پیشرفته‌ترین دستگاه الکترونیکی مشهور بود.

کار برنامه‌نویسی این ماشین عظیم را که تحولی مهم در علم به شمار می‌رفت، یک گروه ۶ نفره انجام دادند که همگی زن بودند: کی مک‌نالتی، بتی جنینگز، بتی سیندر، مرلین وسکاف، فران بیلس و روت لیخترمن.

کامپیوتری که به "انیاک" معروف شد. کار برنامه‌نویسی این ماشین عظیم را که تحولی مهم در علم به شمار می‌رفت، یک گروه ۶ نفره انجام دادند که همگی زن بودند: کی مک‌نالتی، بتی جنینگز، بتی سیندر، مرلین وسکاف، فران بیلس و روت لیخترمن. نام این شش زن در سازمان جهانی "زنان و تکنولوژی" در جایگاهی بی‌بدیل قرار گرفته است.

کامپیوتری که به “انیاک” معروف شد. کار برنامه‌نویسی این ماشین عظیم را که تحولی مهم در علم به شمار می‌رفت، یک گروه ۶ نفره انجام دادند که همگی زن بودند: کی مک‌نالتی، بتی جنینگز، بتی سیندر، مرلین وسکاف، فران بیلس و روت لیخترمن. نام این شش زن در سازمان جهانی “زنان و تکنولوژی” در جایگاهی بی‌بدیل قرار گرفته است.

در آن سال‌های جنگ دوم جهانی کار در حوزه‌ی دستگاه‌های الکترونیکی که بعدها به ساخت کامپیوترها منجر شد برای بیشتر مردان جذاب نبود و کار در این حوزه‌ها “زنانه” به شمار می‌رفت. نام این شش زن که ساخت “انیاک” با برنامه‌نویسی و کار جدی و مداوم آن‌ها ممکن شد، در سازمان جهانی “زنان و تکنولوژی” در جایگاهی بی‌بدیل قرار گرفته است.
زنی که “شبکه‌سازی” کامپیوتری را ممکن کرد

رادیا پرلمن که خیلی‌ها از او به عنوان “مادر اینترنت” یاد می‌کنند، طراح نرم‌افزار و مهندس شبکه است. خودش اما دوست ندارد از او با این عنوان یاد شود.

رادیا پرلمن

رادیا پرلمن

او کسی است که “پروتکل درخت پوشا” را اختراع کرد، پروتکلی که تحول عظیمی در علم شبکه‌سازی کامپیوتری را رقم زد و این امکان را فراهم کرد که هر کامپیوتر ارسال‌کننده‌ی پیام، فقط یک مسیر برای ارسال اطلاعات به کامپیوتر مقصد داشته باشد.

اختراع او این امکان را فراهم کرد که پروتکل “ایترنت” با ایجاد چند گره ارتباطی در مسیری کوتاه، شبکه‌ای بزرگ برای تبادل اطلاعات فراهم کند. امکانی که بعدتر منجر به ساخت اینترنت شد.

زنی که زنان شاغل در فن‌آوری و کامپیوتر را گردهم آورد

در سال ۱۹۸۷ آنیتا بورگ دکترای علوم کامپیوتر را از دانشگاه نیویورک گرفت. اما کار برنامه‌نویسی کامپیوتر را خیلی زودتر، از سال ۱۹۶۹ شروع کرده بود.

او یکی از موثرترین افرادی است که ۴ سال وقت و انرژی گذاشت تا سیستم عاملی مبتنی بر “یونیکس” بنویسد که قابلیت تحمل خطا داشته باشد.

کار ماندگار و مهم‌تر او اما درک لزوم تاسیس نهاد برای تشویق و گردهم‌آوردن زنان شاغل در فن‌آوری و کامپیوتر و تشویق زنان جوان به تحصیل در این رشته‌ها بود.

آنیتا بورگ انیستیتو “زنان و تکنولوژی” را بنیان نهاد تا محفلی برای تشویق به حضور زنان در علوم کامپیوتری و فن‌آوری و استفاده از قابلیت‌های آن‌ها باشد. جایزه‌ی “گریس هارپر” هم که هرسال از سوی این انیستیتو به کارآفرینی و خلاقیت زنی شاغل در حوزه‌ی تکنولوژی اهدا می‌شود، از ابتکارات آنیتا بورگ است.

مارکوت، فمینیست منتقد وب

آماندا مارکوت، نویسنده و گرداننده‌ی وبلاگ معروف انگلیسی زبان “پنداگون” ، در سال ۱۹۷۷ در ایالت تگزاس متولد شد. وبلاگ او یکی از معروف‌ترین وبلاگـ‌های سیاسی و به‌خصوص فمینیستی انگلیسی زبان است.

او قبل از اینکه «پنداگون» را افتتاح کند، وبلاگ فمینستی دیگری با نام “حرف‌های موش” در بلاگ اسپات داشت.

آماندا مارکوت، فمینیست منتقد وب

آماندا مارکوت، فمینیست منتقد وب

نوشته‌های این وبلاگ آنقدر گل کرد و پرخواننده شد که از او دعوت شد تا در وبلاگ گروهی “پنداگون” بنویسد که از اولین وبلاگ‌های فمینیستی جهان سایبری است.

نام آماندا مارکوت اما وقتی جهانی شد که جان ادواردز، کاندیدای ریاست‌جمهوری آمریکا در سال ۲۰۰۸، از او دعوت کرد که مسئولیت وبلاگ کمپین انتخاباتی او را برعهده بگیرد.

خیلی زود، بسیاری از وبلاگ‌ها از نوشته‌های آماندا مارکوت که در وبلاگ کمپین انتخاباتی جان ادواردز می‌نوشت، نقل‌قول آوردند و نام مارکوت برای بسیاری از مخاطبان فضای مجازی، نامی آشنا شد. به‌ویژه نوشته‌های انتقادی او درباره موضع کلیسای کاتولیک درباره وسایل پیشگیری از بارداری و سقط جنین، با واکنش‌های زیادی روبرو شد و تا مدت‌ها در فضای مجازی ‌خوانده می‌شد.

در فوریه ۲۰۰۷ یک گروه کاتولیک انتقادهای آماندا مارکوت درباره فیلم “فرزندان خدا” را “ضد مسیحیت” توصیف کرد. فردای آن روز مارکوت از مدیریت وبلاگ انتخاباتی جان ادواردز استعفا داد و نگاه مسئولان کمپین ادواردز نسبت به وبلاگ را “جنسیت‌زده” توصیف کرد.

او کتاب معروفی به نام “اون بیرون جنگل است: راهنمای بقای فمینیستی در فضای سیاسی نامهربان” را هم منتشر کرد که می‌‌خواهد به زنان آموزش دهد چطور در فضای سیاست‌زده‌ی مردسالار قوی باقی مانده و اعتماد به نفس خود را از دست ندهند.

ادامه در صفحه دوم

درباره امیر حمزه

زندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست، هر کسی نغمه خود خواند و از صحنه رود، صحنه پیوسته بجاست، خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد... دانشجوی مهندسی نرم افزار، به جز کامپیوتر علاقمند به ادبیات هستم. در حال حاضر روی زبان های برنامه نویسی تحت وب کار می کنم.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme
رفتن به بالا

Warning: Parameter 1 to W3_Plugin_TotalCache::ob_callback() expected to be a reference, value given in /home3/afgsaane/public_html/wp-includes/functions.php on line 3510