Warning: Declaration of tie_mega_menu_walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args, $id = 0) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home3/afgsaane/public_html/wp-content/themes/jarida/functions/theme-functions.php on line 1904
جستاری در باب پردازش سیمای زن در آفریده‌های محمد حسین محمدی - صفحه 4 از 4 - انجمن علمی دانشجویان افغانستان

بیاندیش …

تمام افکار خود را روی کاری که دارید انجام می دهید متمرکز کنید. پرتوهای خورشید تا متمرکز نشوند نمی سوزانند.

— گراهام بل
خانه / اسلاید / جستاری در باب پردازش سیمای زن در آفریده‌های محمد حسین محمدی

جستاری در باب پردازش سیمای زن در آفریده‌های محمد حسین محمدی

خاله پیرزن او را در بغلش گرفت و گفت: «دختر نازنین من، موطلایی من! این کار را فقط یک نفر می‌تواند انجام بدهد. آن هم یک دختر، یک دختر…» (دختر آفتاب و دیو سیاه/ص ۲۲)
نویسنده گان در پردازش افسانه‌ها بیشتر مجال می‌یابند تا اندیشه‌ها و پندار‌های خود را به مخاطبان انتقال بدهند. افسانه‌های فولکوریک در افغانستان به تابو‌هایی تبدیل شده‌اند که در آن تغییر در روابط نهفتۀ انسان‌ها پذیرفته نمی‌شود. دختران کمر باریک، زیبا ولی ناتوان در چنگال دیو‌های شرارت پیشه قرار گرفته، تواناییی در تغییر سرنوشت خود ندارند. این دختران در بند و اسارت، توسط پسران نجات می‌یابند و بعد سرنوشت محتوم آنان هم همین است که چار و ناچار به عقد نجات دهندۀ خود دربیایند و با تولد فرزندی سرنوشتشان به پایان می‌رسد چون گویا زنان وقتی وظیفۀ خود را در اجتماع که به دست آوردن شوهر و زایش فرزندان است، انجام دادند، دیگر گپی برای گفتن ندارند!
با دریغ که زنان بیشترینه ناقل نظام پدر سالار به نسل بعدی استند و نظام مفهومی و ساختار پدرسالارانه را حفظ می‌کنند. آنان زمینه‌هایی را فراهم می‌آورند که در آن مردان به آسوده گی بیشتری برسند و قدرت خود را بیشتر از بیش استوار و گسترده بسازند. زن در اینجا به عنوان هماهنگ کنندۀ روابط مردان با محیط کارشان، با خانواده و با سایر رابطه‌های اجتماعی است. هر چه زنان بیشتر به تقویت این روابط می‌پردازند به‌‌ همان اندازه تسلیم پذیری و سر سپرده گی خود را به ساختار‌های پدرسالار ابراز می‌دارند و قدرت مردانه را تحکیم می‌بخشند. زن برای نظامی که او را سرکوب می‌کند، هماهنگی ایجاد می‌کند و در نتیجه این نظام پایا‌تر می‌شود.
افسانه‌ها، کلیشه‌های روابط زنان و مردان و تقسیم بندی کار‌های را قوام بیشتر می‌بخشد. افسانه‌ها توسط زنان به عنوان بخشی از نیروی محافظ نظام پدرسالار عمل می‌کنند و دختران را با سرنوشت از قبل تعیین شده‌شان آشنا می‌سازند. ننه دختر آفتاب هم همین کار را به عنوان گوشه یی از وظیفۀ مقدس خود انجام می‌دهد و می‌خواهد که دخترش در خانه با او باشد در کار‌های خانه کمک برساند و دست به خطر نزند و به راه‌های ناشناخته نرود و با آدم‌های ناشناخته هم صحبت نشود. دختر آفتاب به کمک خاله پیرزن این کلیشه را می‌شکند و به کاری که به تعبیر مردمان، مردانه است دست می‌یازد و آفتاب را از سایۀ دست‌های دیو سیاه که مانع رسیدن نور آفتاب به زمین می‌شوند، نجات می‌دهد.
وقتی افسانه‌هایی از این دست که نیرو، اعتماد به نفس، توانمندی، قدرت تصمیم گیری و شیوه‌های مبارزه زنان را بازتاب می‌دهد، به گوش کودکان مرز و بوم جامعۀ پدرسالاری برسد، تغییری را در لایه‌های در هم پیچیده اجتماع انسانی به میان خواهد آورد.
چگونه گی مبارزۀ دختر آفتاب با دیو متفاوت از مبارزه شاهزاده گان و شخصیت‌های مرد در افسانه هاست. در افسانه‌ها همواره مردان‌اند که برای نجات دختران به جنگ دیو می‌شتابند؛ در (دختر آفتاب و دیو سیاه) دختر شجاعانه به جنگ دیو رفته با ترانه خوانی دیو را آرام می‌سازد. ترانه خوانی دختر آفتاب همسان با قصه گویی شهرزاد هزار و یکشب است. او سلاحی دیگر جز آواز، پایداری و استواری در این مبارزه ندارد. یقین و باوری که پیرزن به عنوان مرشد به دختر می‌دهد، او را پیروز می‌سازد.
در سراسر افسانه نامی از پدر دختر آفتاب و یا نقش او در پرورش دختر دیده نمی‌شود. بعد از تولد دختر، پدر یکسره در متن افسانه ناپدید است، دختر آفتاب تمام دغدغه‌های خود را با مادر در میان می‌گذارد.
آفتاب در این افسانه از جنس زنان است و (آفتاب خانم) نام دارد و نمادی برای عشق، زنده گی، گرما، باروری و مهربانیست. این پیام زیباییست در تقابل و تعارض با مردانه سازی خدا، پیامبر، رودخانه، دریا، آفتاب و مهتاب و…
دختر آفتاب عناصر طبیعت را با خود همراه می‌سازد. این همراهی نیز الگویی است برای نزدیکی ذات زنان با طبیعت.
محمد حسین محمدی نویسندۀ زنانه نویس نیست؛ اما او از شمار روشنگران و روشنفکرانیست که با آفریده‌های خود بر ساختار‌های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی زمان خود اعتراض می‌کند و این ساختار‌ها‌‌ همان هایی‌اند که در بنیان و ساخت آن‌ها زنان سهمی ندارند.

درباره حسنی

۲ دیدگاه

  1. مقاله جالب و قابل تاملی بود.
    آنچه که معلوم است زنان در جامعه افغانستان از دیرباز تاکنون مورد خشونت جاهلانه ناشی از تقلید کورکورانه، بی سوادی و نظام مرد سالاری، بوده اند. و حقشان همیشه پایمال می شده…
    که با بالا بردن سطح سواد و فرهنگ جامعه امیدواریم زن به جایگاه اصلی مادی و معنوی اش، همان طور که در اسلام واقعی( نه در این اسلامی که تقیلیدی کورکورانه از نسل قبل است. بدون هیچ گونه درک عمیق از آن) ذکر شده است، برسد.

  2. ممنون جناب ابراهیمی
    ان شاءالله
    ما هم با شما هم عقیده ایم

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme
رفتن به بالا

Warning: Parameter 1 to W3_Plugin_TotalCache::ob_callback() expected to be a reference, value given in /home3/afgsaane/public_html/wp-includes/functions.php on line 3510