Warning: Declaration of tie_mega_menu_walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args, $id = 0) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home3/afgsaane/public_html/wp-content/themes/jarida/functions/theme-functions.php on line 1904
جستاری در باب پردازش سیمای زن در آفریده‌های محمد حسین محمدی - صفحه 2 از 4 - انجمن علمی دانشجویان افغانستان

بیاندیش …

تمام افکار خود را روی کاری که دارید انجام می دهید متمرکز کنید. پرتوهای خورشید تا متمرکز نشوند نمی سوزانند.

— گراهام بل
خانه / اسلاید / جستاری در باب پردازش سیمای زن در آفریده‌های محمد حسین محمدی

جستاری در باب پردازش سیمای زن در آفریده‌های محمد حسین محمدی

محمدی از نسل نویسنده گان جوان افغانستان است که با آفریده‌های خود از مرگ، غربت، جنگ و خشونت حکایت می‌کنند. او از آواره گان این نسل است که فاجعه و وحشت را تجربه کرده است. داستان‌های او روایت‌هایی از جنگ هستند و یا هم به صورت غیرمستقیم جنگ و وحشت را تداعی می‌کنند.
در چهارده داستان (انجیر‌های سرخ مزار)، چهار داستان (کنچنی)، (پری دریایی)، (… و باران می‌بارید)، با شخصیت‌های محوری زنان پرداخته شده است. در سایر داستان‌ها یا زنان حضور ندارند و یا هم حضور کمرنگ و حاشیه یی دارند. ماجرا‌های مردانه، فضای مردانه و خشونت، بن مایه‌های اصلی داستان‌های محمدی استند. شاید هم به دلیلی که فاعلان جنگ در افغانستان مردان بوده‌اند و زنان تنها قربانی خشونت‌های ناشی از این جنگ‌ها هستند. آنان یا مورد تجاوز قرار می‌گیرند و یا شوهران و فرزندان‌شان را از دست می‌دهند و باقی عمر را با گریه و ناله از سر می‌گذرانند و یا هم اسیر دست مردان‌اند.
زنان داستان‌های محمدی در اجتماع فعالیت ندارند و محصور چارچوب خانه استند؛ برای تغییر سرنوشت خود تلاشی نمی‌کنند؛ منفعل استند و ستم مردانه را می‌پذیرند. این زنان، مادران، معشوقه‌ها و همسران مردان استند و جزیی از هویت مردانۀ آنان به شمار می‌روند.
زن داستان‌های محمدی، گاهی پریی می‌شود که میان خاطره‌های شیرین کودکی و جریان هراس آور زنده گی حال خود در نوسان است، گاهی مادر یک (شهید و جانباز) است که بعد سال‌ها از مرگ پسرش باخبر می‌شود، گاهی دخترکیست که در بند مردان مسلح افتاده و از هراس بسیار در بازی دستان قوماندان به خود می‌لرزد؛ اما در هر جا این زنان حضور منفعلانه دارند.
«دخترک را دیدم که چطور در دست‌های قوماندان می‌لرزید.» ص ۹۵/ انجیر‌های سرخ مزار
در داستان‌های (مرده گان)، (عبدل بیتل آمده بود اینجا بمیرد!)، (فاتیا)، (دشت لیلی)، (شب مه)، (سگ‌ها تا صبح می‌جفند)، (طعمه)، (کبک مست)، (ما را هم می‌کشند) تمامی شخصیت‌ها مردان هستند. در داستان مرده گان تنها یک بار واژۀ زن و مفهوم زنانه گی نمودار می‌شود:
«رفتیم تا به زن‌هایمان وقتی که شب پهلویشان خواب کردیم آرام آرام و باخوف قصه کنیم…» (انجیر‌های سرخ مزار/ ص ۱۶)
در بافت ساختاری جامعه افغانستان، مردان خشونت را بخشی از هویت جنسیتی خود می‌دانند، زنان قربانیان این خشونت هویتی ساختار‌های مردانه استند. خشونت رفتاری مردان داستان‌های محمدی در تمام داستان‌هایش و به ویژه در جاهایی بیشتر رنگ می‌گیرد که شخصیت‌ها به آرامی در مورد جنایت‌های خود صحبت می‌کنند و احساس گناهی ندارند. در (شب باد و باران)، تک گویی‌های درونی مردی که جنازۀ برادر را به دوش دارد و در (مرده گان) وقتی مرد قاتل از کشته شده‌ها گپ می‌زند، هیچ رگه یی از نادمی و پشیمانی را نمود نمی‌دهد و اگر هم راویان ناراحت‌اند به دلیلیست که در اجرای جنایات خود از شیوه‌های کارآیی که آنان را به پیروزی می‌رساند، بهره نجسته‌اند.
آشفته گی زنده گی عمومی، مدرنیزه شدن زنده گی، خود باخته گی و احساس پوچی و بیهوده گی در داستان‌های محمدی دیده نمی‌شوند. چون شخصیت‌های داستان‌های او سنتی و سنت زده‌اند و از دنیای نوستالژیک آدم‌های مدرن که غرق آشفته گی‌های روانی خود‌اند، بی‌خبر‌اند. می‌توان گفت که داستان‌های محمدی نمونه‌هایی خوبی از ادبیات جنگ به شمار می‌روند.
آشکار صحبت کردن از روابط جنسی، بازتاب احساس لذت جنسی زنان در ادبیات و هنر جوامع اسلامی و به ویژه افغانستان نمود نیافته است. محمدی با جسارت و جرأت چیز‌هایی از این دنیای ممنوع را برای خواننده گان می‌گوید.
مهم‌ترین و بارز‌ترین داستانی که بوی زنانه دارد و از پندار‌های زنانه سخن گفته و بی گمان بوی و فضای زنانه دارد، داستان (کنچنی) است. کنچنی بیان پورنوگرافیک و اروتیک ندارد؛ ریالیزمی است که در آن بیان روابط جنسی الزامی شده و بن مایه‌های ریالیستیک داستان را می‌سازد.

درباره حسنی

۲ دیدگاه

  1. مقاله جالب و قابل تاملی بود.
    آنچه که معلوم است زنان در جامعه افغانستان از دیرباز تاکنون مورد خشونت جاهلانه ناشی از تقلید کورکورانه، بی سوادی و نظام مرد سالاری، بوده اند. و حقشان همیشه پایمال می شده…
    که با بالا بردن سطح سواد و فرهنگ جامعه امیدواریم زن به جایگاه اصلی مادی و معنوی اش، همان طور که در اسلام واقعی( نه در این اسلامی که تقیلیدی کورکورانه از نسل قبل است. بدون هیچ گونه درک عمیق از آن) ذکر شده است، برسد.

  2. ممنون جناب ابراهیمی
    ان شاءالله
    ما هم با شما هم عقیده ایم

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme
رفتن به بالا

Warning: Parameter 1 to W3_Plugin_TotalCache::ob_callback() expected to be a reference, value given in /home3/afgsaane/public_html/wp-includes/functions.php on line 3510