Warning: Declaration of tie_mega_menu_walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args, $id = 0) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home3/afgsaane/public_html/wp-content/themes/jarida/functions/theme-functions.php on line 1904
جستاری در باب پردازش سیمای زن در آفریده‌های محمد حسین محمدی - انجمن علمی دانشجویان افغانستان

بیاندیش …

تمام افکار خود را روی کاری که دارید انجام می دهید متمرکز کنید. پرتوهای خورشید تا متمرکز نشوند نمی سوزانند.

— گراهام بل
خانه / اسلاید / جستاری در باب پردازش سیمای زن در آفریده‌های محمد حسین محمدی

جستاری در باب پردازش سیمای زن در آفریده‌های محمد حسین محمدی

اساسا با سه رویکرد می‌توان نقد فمینسیتی را در گفتمان‌های ادبی مطرح کرد و آن را در آفریده‌های هنری و ادبی تعمیم داد. بررسی آفریده‌های ادبی زنان و نقش آنان در محور مباحث ادبی، دو دیگر سیمای زنان و نحوه پردازش شخصیت‌های زنان در آفریده‌های هر دو جنس و سه دیگر زنانه نویسی است که با هدف‌های مشخص و از قبل تعیین شده به پردازش آفریده‌ها می‌پردازد و به چگونه گی نگرش‌های تیوریک نویسنده گان آن ارتباط می‌گیرد.
این رویکرد‌ها در نقد فمینیستی به شدت در تعارض با نقد فرمالیستی و گاهی هم گونه‌های دیگر نقد‌های سنتی و تعبیر‌هایی که از شکل و محتوای آفریده‌ها تا قرن نزده صورت گرفته بود، قرار می‌گیرد. از سویی دیگر چون نقد فمینیستی یک پارچه و دارای شیوه‌های همسان نیست، با چالش‌های جدی و انتقاد‌های فراوانی رو به روست. با این همه نقد فمینسیتی امروز یکی از پذیرا‌ترین کارکرد‌های حیطۀ ادبیات و هنر است و به نیازهای عصر امروز پاسخ می‌دهد.
تاریخ ادبیات گواه است که مردان سیما‌های بارز و تابناک این عرصه بوده و شاهکار‌های هنر وادبیات را نمود داده‌اند و زنان یا کار درخوری نکرده و یا هم در محراق توجه منتقدان و مبلغان قرار نگرفته‌اند و زنانه نویسی که جریان تازه به پا خاسته است و به عنوان یک تیوری جدید ادبیات به گفتمان مسلط حوزه‌های ادبی تبدیل نشده است.
جهان توسط مردان پرداخته شده و تجربه‌های زنان در آن دست کم گرفته شده‌اند. بن مایه‌های علوم اجتماعی را تجارب مردانه شکل داده‌اند و چگونه گی نگرش، پردازش و ارائۀ این مفاهیم در چهارچوب نظام مردانه بسط می‌یابند.
تنوع فرهنگی و نماد پردازی‌های ناهمگون در هر فرهنگ دیدگاه‌های متفاوتی را در مورد زنان به میان آورده است؛ اما فرودستی زنان تقریبن در غالب فرهنگ‌ها دارای بن مایه‌های همسان و جهان شمول است. این فرودستی در آفریده‌های هنری و ادبی هم تبارز یافته است. گاهی این تبارز به دلیل نشان دادن تفاوت‌ها و تبعیض‌های جنسی به منظور برجسته سازی نقاط ضعف چنین ساختارهاییست و گاهی به خاطر تشدید و تقویت روابط و پندار‌های مسلط و کلیشه یی نظام‌های پدرسالار بازتاب داده می‌شوند. در این جریان حتا نویسنده گانی که خود را حامی و مدافع حقوق زنان می‌دانند، ناخودآگاه با پیشداوری‌هایی زنان را خوار، حقیر و جنس دوم دانسته‌اند. در چنین آفریده‌هایی، لایۀ سطحی آفریده از زن و پندار‌هایش دفاع می‌کند، ولی وقتی به لایه‌های اصلی و درونی آن با دید عمیق روانکاوانه نگاه می‌شود، هرگز چنین نیست. ناخودآگاه نویسنده که پر از ذهنیت‌ها و نگرش‌های پدرسالارانه است، در جاهایی ماهیت نخستین خود را می‌نماید.
در این جستار سعی بر آن دارم که سیمای زن و پردازش شخصیت او را در داستان‌های محمد حسین محمدی بررسی کنم.
محمد حسین محمدی، امروز از مطرح‌ترین داستان نویسان افغانستان است که به صورت جدی و حرفه یی به داستان نویسی پرداخته است. او با این‌که مجموعۀ (پروانه‌ها و چادر‌های سفید) را در سال ۱۳۷۸به نشر رسانده بود، پس از نشر «انجیر‌های سرخ مزار» در جامعۀ ادبی ایران به صورت خیلی جدی مطرح گردید و این کتاب جایزه‌هایی را از آن خود کرد.
نشر داستان‌های او در رسانه‌های افغانستان و نیز پخش کتاب انجیر‌های سرخ مزار- گرچه به پیمانه کم و پراگنده- او را- دست کم در حوزه و تجمع‌های نویسنده گان- بنام و نامبردار ساخته است.

درباره حسنی

۲ دیدگاه

  1. مقاله جالب و قابل تاملی بود.
    آنچه که معلوم است زنان در جامعه افغانستان از دیرباز تاکنون مورد خشونت جاهلانه ناشی از تقلید کورکورانه، بی سوادی و نظام مرد سالاری، بوده اند. و حقشان همیشه پایمال می شده…
    که با بالا بردن سطح سواد و فرهنگ جامعه امیدواریم زن به جایگاه اصلی مادی و معنوی اش، همان طور که در اسلام واقعی( نه در این اسلامی که تقیلیدی کورکورانه از نسل قبل است. بدون هیچ گونه درک عمیق از آن) ذکر شده است، برسد.

  2. ممنون جناب ابراهیمی
    ان شاءالله
    ما هم با شما هم عقیده ایم

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme
رفتن به بالا

Warning: Parameter 1 to W3_Plugin_TotalCache::ob_callback() expected to be a reference, value given in /home3/afgsaane/public_html/wp-includes/functions.php on line 3510