Warning: Declaration of tie_mega_menu_walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args, $id = 0) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home3/afgsaane/public_html/wp-content/themes/jarida/functions/theme-functions.php on line 1904
تکنولوژی در مخازن بتنی - انجمن علمی دانشجویان افغانستان

بیاندیش …

تمام افکار خود را روی کاری که دارید انجام می دهید متمرکز کنید. پرتوهای خورشید تا متمرکز نشوند نمی سوزانند.

— گراهام بل
خانه / اسلاید / تکنولوژی در مخازن بتنی
تکنولوژی در مخازن بتنی
تکنولوژی در مخازن بتنی

تکنولوژی در مخازن بتنی

مخزن بتنی
یکی از مهم ترین تاسیسات مورد استفاده در سیستم های تصفیه آب و فاضلاب مخازن بتنی هستند. همچنین تقریبا تمامی سازه های موجود در تصفیه خانه های بزرگ آب و فاضلاب را مخازن بتن تشکیل می دهند. وجود ملاحظات غیرسازه ای مربوط به کاربرد این مخازن در سیستم های تصفیه مانند خوردگی، آب بندی، پایداری شیمیایی و دوام باعث شده است که ساخت مخازن بتنی برای کاربرد در صنعت آب و فاضلاب به تخصصی ویژه در طراحی و اجرا تبدیل شود. به عنوان اولین گام در اجرای مخازن بتن ، طراحی نقش بسیار مهمی را در کارایی، ایمنی، دوام و ملاحظات اقتصادی دارد. چنانکه طراحی مخزن بتن به درستی انجام نشده باشد، یا ایمنی و دوام آن به خطر می افتد و یا اینکه صرف هزینه های اضافی باعث اتلاف منابع مالی می شود. دانش فنی و استفاده از آیین نامه های معتبر طراحی، بهترین ابزار برای انجام یک طراحی دقیق و حرفه ای است. سپتیک تانک یک راه ساده،موثر و البته کم هزینه برای تصفیه اولیه فاضلاب خانگی و مجتمع های مسکونی است که دارای یک مخزن بتنی بزرگ و دو لوله ی ورودی و خروجی است شکل ساخت لوله های سپتیک تانک به گونه ای است که امکان خروج ذرات جامد و معلق را به حداقل می رساند سپتیک تانک دقیقاً در زیر سطح زمین قرار می گیرد . انواع مخزن بتن: به دو صورت مخزن بتنی پیش ساخته و مخزن بتنی غیر آماده موجود است. مهمترین مزایای این سپتیک تانک‌ها عبارتند از :

• استحکام خیلی زیاد و امکان پوشاندن و عبور از روی آنها • قیمت بسیار کمتر و مقرون به صرفگی

• امکان ساختن سپتیک تانک‌های غیر آماده در ابعاد و ظرفیت مورد نظر همچنین تانک‌های پیش ساخته بتنی به صورت مخازن چهار تا ده مترمکعب و به شکل استوانه عمودی ساخته می‌شوند. این درحالی است که سپتیک تانک‌ های بتنی غیر آماده را می‌توان در هرشکل و ظرفیت دلخواه طراحی و اجرا کرد. بتن مورد نیاز برای ساخت این مخزن بتنی باید بتن مقاوم و بتن ضد سایش باشد.
بتن خود تراز
بتن ضد سایش برای ساخت بتن ضد سایش ودیگر بتنها برای مثال ناتراوا، بتن ضد آب، مخزن بتنی، سپتیک تانک مخزن ذخیره آب یا استخر بتنی ، بتن پر مقاومت، بتن آب بند، بتن نفوذ ناپذیر ، بتن ضد انفجار و بتن پردوام و ملات های با کیفیت ویژه طراحی شده است. بتن ضد سایش پایه ای ترین و مهم ترین نوع ژل میکروسیلیس می باشد که از خالص سازی پودر میکروسیلیکا و کلاسیفیکیشن سیلیکافیوم پودری در روش ویژه ثبت اختراع شده تولید می شود. بتن ضد سایش با بالا بردن مقاومت بتن در برابر عوامل خرابی های فیزیکی و شیمیایی محیطی و حتی عوامل مخرب داخلی بتن، عمر سرویس دهی سازه بتنی را به کمترین حد ممکن می رساند.

کاربرد بتن ضد سایش:

• بتن ضد سایش درانواع سازه های بتن مسلح و غیرمسلح کارایی دارد.

• بتن ضد سایش در ساخت مخازن آب بندی و منابع بتنی به کاربرده می شود. • بتن ضد سایش درسازه های دریایی تونلها و کانالهای انتقال آب به کار برده می شود .

• بتن ضد سایش درسازه های وزین ضد تشعشع و ضد انفجارهم کارایی دارد. •بتن ضد سایش در سازه های در معرض سایش عرشه ی پلها و سازه پارکینگها به کار برده می شود. •بتن ضد سایش در پروژه هایی که نیاز به کاهش نفوذپذیری بتن برای دوام هرچه بیشتر کارایی دارند.

•بتن ضد سایش در پروژه هایی که به بتن پرمقاومت نیاز دارند جهت کاهش ابعاد و اعضاء سازه و یا افزایش طول دهانه احتیاج دارند به کار گرفته می شود. •بتن ضد سایش در سازه هایی که نیازمند به مدول الاستیسیته بالاهستند کارایی دارد.

• بتن ضد سایش در قطعات پیش ساخته بتنی کاربرد دارند.

• بتن های که نیازمند به حداقل هدایت الکتریکی دارند از بتن ضد سایش استفاده می کنند. •بتن ضد سایش برای ساخت مخازن آب بتنی نیز کارایی دارد.

•برای ساخت مخازن ذخیره ی آب استخرهای بتنی از بتن ضد سایش استفاده می شود.

• بتن ضد سایش برای ساخت سپتیک تانک کاربرد عمده ای نیز دارد.

•بتنهای ضد سایش برای ساخت سیلوهای بتنی درکارخانه های سیمانی و غلات استفاده می شود.

•برای ساخت شبکه فاضلابهای شهری از بتن ضد سایش نیز استفاده می شود. مزایای بتن ضد سایش : بالا بردن مقاومت بتن ضد سایش در تمامی سنین . بالا بردن افزایش مقاومت خمشی بتن ضد سایش در تمامی سنین. بالا بردن مقاومت کششی بتن ضد سایش در تمام سنین . کاهنده شدید نفوذ پذیری آب در بتن ضد سایش و آب بند نمودن بتن. بالا بردن مقاومت عمر بتن ضد سایش. کاهش نفوذپذیری موارد مهاجم خارجی و یون کلر در خمیر سیمان باعث افزایش دوام بتن ضد سایش شود. کاهش قابل توجه در ضریب وارفتگی بتن ضد سایش. تاثیر مثبت بتن ضد سایش در حرارت زایی بتن برای از بین بردن حرارت بتن حجیم. واکنش خاص بتن ضد سایش با بازده بسیار مطلوب در جذب آهک آزاد به علت. جابجایی و نگهداری و مصرف آسان در مقایسه با ژل میکروسیلیس .

مشخصات بتن ضد سایش:

بتن ضد سایش در حالت سکون ژله ای و پس از تکان دادن مایعمی شود. رنگ بتن ضد سایش خاکستری است.کلراید بتن ضد سایش بسیار کمتر از حد مجاز استاندارد است. بتن ضد سایش نیترات ندارد. نقطه انجماد بتن ضد سایش صفر درجه سانتیگراد است. بتن ضد سایش نقطه اشتعال ندارد.

دستور العمل مصرف بتن ضد سایش :

برای ساخت بتن ضد سایش مواد را به میزان ۵% الی ۸% وزن سیمان مصرفی به بتن اضافه کنید. را میتوان بتن ضد سایش را می توان در هنگام ساخت و نفوذ ناپذیر بودن و یا پس از ساخت بتن ضد سایش به تراک میکسر اضافه کرد. در صورت اضافه نمودن بتن ضد سایش در تراک میکسر باید از اختلاط کامل بتن ضد سایش در بتن اطمینان خا طر داشته باشیم. طبق ازمایشات مخلوطه بتن ضد سایش در تراک میکسر با دور اختلاط ۲ الی ۵ دقیقه زمان احتیاج دارد. برای اطمینان بیشتر نتیجه گاهی بتن ضد سایش در کارگاهها به صورت دو قسمت مصرف می شود که نتیجه بسیار بهتری به دست می اید به همین ترتیب که بخشی از بتن ضد سایش به عنوان یادآوری حدود ۵ دقیقه قبل از مصرف به تراک میکسر اضافه شود.

مشکلات مصرف کمتر یا بیشتر بتن ضد سایش: مصرف کمتر از ۵% بتن ضد سایش موجب نبود قدرت واقعی فوق روان کنندگی وکاهش سرعت خواص روانی، کاهش میزان قدرت جذب آهک آزاد و کاهش مقاومت بتن و میزان آب بند کنندگی بتن و نفوذ ناپذیرشدن بتن و بتن ناتراوا می شود و باعث پایین آمدن نسبی کلیه خواص میشود ولی با بعضی سیمانها و بعضی مواردخاص و آزمایشات موفق اقتصادی درمصرف کمتر در بتن ضد سایش به ثبت رسیده است. توجه داشته باشید مصرف بیشتر از ۸% وزن سیمان مصرفی از بتن ضد سایش در بتن باید با آزمایشات قبلی انجام شود . نکات ایمنی بتن ضد سایش: بتن ضد سایش قابل اشتعال نیست و سلامتی کارکنان را به خطر نمی اندازد. ولی ترشحات احتمالی بتن ضد سایش را باید سریعاً با آب سرد شستو شو داد.

و سوالی که در پایان از شما دارم اینکه چه رابطه ای بین تصویری که در اول مقاله مشاهده می کنید با موضوع مقاله متصور هستید؟

درباره شریفی

دانشجوی عمران هستم. همیشه بدنبال این بودم که راه رو برای آینده هموار کنم. به دنبال موفقیت بوده ام ولی دوست داشتم همیشه باارزش باشم.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme
رفتن به بالا

Warning: Parameter 1 to W3_Plugin_TotalCache::ob_callback() expected to be a reference, value given in /home3/afgsaane/public_html/wp-includes/functions.php on line 3510