Warning: Declaration of tie_mega_menu_walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args, $id = 0) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home3/afgsaane/public_html/wp-content/themes/jarida/functions/theme-functions.php on line 1904
انواع مانیتور و آسیب های آنها به چشم - انجمن علمی دانشجویان افغانستان

بیاندیش …

تمام افکار خود را روی کاری که دارید انجام می دهید متمرکز کنید. پرتوهای خورشید تا متمرکز نشوند نمی سوزانند.

— گراهام بل
خانه / اسلاید / انواع مانیتور و آسیب های آنها به چشم
آسیب های کامپیوتر به چشم
آسیب های کامپیوتر به چشم

انواع مانیتور و آسیب های آنها به چشم

انواع مانیتور و آسیب های آنها به چشم
به نظر می‌رسد با فراگیر‌تر شدن استفاده از کامپیوتر در خانه و محل کار، تعداد افراد مبتلا به مشکلات بینایی ناشی از کار با کامپیوتر رو به افزایش باشد.
بنا به گفته متخصصان چشم، مهمترین علائم این اختلال عبارتند از خستگی چشم، خشکی چشم و‌ تاری دید.
دکتر ابراهیم جعفر‌زاده‌پور، عضو هیات علمی گروه اپتومتری ایران در مورد انواع مانیتورها و اثرات مخرب پرتوهای آنها و همچنین چگونگی به‌کار‌گیری یک عینک مناسب هنگام استفاده از این ابزار توضیح می‌دهد.

نوع مانیتور تاثیری مثبت یا منفی بر سلامت دید دارد؟

به طور کلی دو نوع مانیتور در بازار وجود دارد؛ مانیتورهای CRT یا همان مانیتورهای قدیمی و مانیتورهای LCD. هر کدام از این مانیتورها از نظر سلامت چشم معایب و مزایای خود را دارند.

در مانیتورهای CRT از تفنگ‌های الکترونی برای نمایش تصویر استفاده می‌شود و همین امر باعث می‌شود نقاط نورانی به رنگ‌های مختلف بر روی صفحه مانیتور دیده شود. مهم‌ترین عیب این مانیتورها احتمال وجود پرتوهای X و ماوراء ‌بنفش و پرتوهای نور مرئی است که با سرعت، نور زیاد را پرتاب می‌کنند. این پرتوها کاملا داخل چشم جذب می‌شوند.

از نظر فیزیک بهداشتی، دو پدیده را برای مضر بودن این پرتوها باید در نظر گرفت: شدت این پرتوها و مدت زمان مواجهه با آنها. بنابر‌این مانیتورهای CRT باید استانداردهای مربوط به ایمنی پرتو را داشته باشند.

این طور که شما می‌گویید به هر حال وقتی در مواجهه طولانی با آنها قرار می‌گیریم، این پرتوها مضر هستند، پس رعایت تمام استانداردها چه نتیجه‌ای دارد؟

ببینید، این پرتوها برای چشم مشکلاتی ایجاد می‌کنند که مهم‌ترین آنها تاثیر پرتو الکترومغناطیسی و پدیده‌ای به نام «خیرگی» است.

وقتی شما کتابی را که صفحات آن گلاسه است می‌خوانید، برق آن چشم شما را اذیت می‌کند، یا حتی موقع نگاه کردن به تخته سفید (وایت‌بورد) این احساس را خواهید داشت.

افرادی که مجبورند برای مدت طولانی در مقابل این مانیتورها بنشینند، این دو مشکل را دارند. پس ما باید از عینک‌هایی استفاده کنیم که جاذب پرتوهای الکترو‌مغناطیسی باشند.

عدسی این عینک‌ها نسبت به عینک‌های شیشه‌ای چه فرقی دارد؟

در عدسی این عینک‌ها از پلیمرها استفاده شده است که علاوه بر جذب اشعه الکترو‌مغناطیسی، باعث می‌شوند که طیف نور مفید هم وارد چشم شود. پس نباید از عینک با لنز شیشه‌ای در این موارد استفاده کرد.

در مورد مانیتورهای LCD چطور؟  

این مانیتورها تشعشعات الکترو‌مغناطیسی

 ندارند، ولی شدت نور آنها کمتر است و معمولا قدرت تمایز رنگی چشم را کاهش می‌دهند. رویت آنها هم به زاویه وابسته است، یعنی هرچه زاویه نسبت به این مانیتور افزایش پیدا کند، کیفیت تصویر کاهش پیدا می‌کند و برعکس.

برای همین ما مجبور می‌شویم قدرت تمرکز چشم خود را نسبت به صفحه مانیتور در مقایسه با مانیتورهای قبلی افزایش دهیم. در این حالت به سیستم حرکتی چشم ما فشار یا تنش زیادی وارد می‌شود.

استفاده از این مانیتورهای LCD در کدام افراد مضر است؟

افرادی که دید دو ‌چشمی ندارند، با این مانیتور دچار مشکل می‌شوند و باید تحت نظر اپتومتریست عینک مخصوصی برایشان تجویز شود.

این عینک با عینک بیمارانی که در مقابل مانیتورهای CRT قرار می‌گیرند، متفاوت است. بنابراین افرادی که در مقابل کامپیوتر کار می‌کنند، باید کاملاً بینایی‌سنجی شوند.

 

LED چیست؟
LED مخفف واژه (Light Emitted Diode) و به معنای دیود ساطع کننده نوراست. دیودهای ساطع کننده نور در واقع جزو خانواده  دیودها هستند که دیودها نیز زیر گروه نیمه هادی ها به شمار می آیند.
خاصیتی که LEDها را از سایر نیمه هادی ها متمایز می کند این است که با گذرجریان از آنها مقداری انرژی به صورت نور ازآنها ساطع می شود.
LEDها تا اواخر دهه گذشته فقط می توانستند سه نور آبی، سبز و قرمز تولیدکنند که این موضوع باعث کاربرد محدود آنها بود، اما این اواخر LEDهایی با رنگ آبی وارد بازار شده اند که می توانند نور سفید با هاله ای از رنگ آبی تولید کنند.
که امروزه در تلوزیون و مانیتور های جدید از این تکنولوژی استفاده می شود.

کاربردهای LED:
LED  ها که از دهه های گذشته در الکترونیک مورد استفاده قرار می گرفتند، عموما برای نمایش خاموش یا روشن بودن نمایشگرها در لوازم مولتی مدیا مورد استفاده قرار گرفتند. اما در حال حاضر LEDها به نحوی ساخته می شوند که نور را در جهت خاصی متمرکز می کنند و به صورت چیپ های کوچکی هستند.به عبارتی LEDها فاقد پرتوهای مادون قرمز و فرابنفشی هستند که سایر صنایع روشنایی ایجاد می کنند و LEDها به سلامت چشم و محیط آسیب نمی رسانند. به گفته این کارشناس، LEDهای سفید قابلیت تولید همه رنگ را داشته و علاوه بر آن از انرژی بسیار کمی در مقایسه با سایر لامپ ها و LEDهای قدیمی، برای تولید روشنایی استفاده می کنند. به همین دلیل روزبه روز استفاده از آنها بیشتر شده است.
فانوس های LED نیز که در چراغ های راهنمایی به منظور صرفه جویی در مصرف برق و کاهش خطای دید رانندگان قرار گرفته یکی دیگر از کابردهای لامپ های LED است. البته لامپ های LED امروزه در لپ تاپ ها نیز به کار برده می شوند و باعث روشنایی و وضوح بیشتر تصویر می شوند. شرکت های تولیدکننده مانیتور نیز در این زمینه اقداماتی کرده اند.

لامپ های LED در تمام قسمت های صفحه نمایش لپ تاپ پخش شده اند و به همین دلیل نه تنها تصویر شفاف تر و واضح تر است؛ بلکه کمتر باعث خستگی چشم می شود..
وی همچنین شدت روشنایی بیشتر، صرفه جویی در مصرف انرژی و از همه مهم تر برگشت پذیری به چرخه طبیعت را از مزایای استفاده از لامپ های LED برشمرد.

منابع مورد استفاده:

سایت تبیان به نقل از http://medician.blogfa.com/post-118.aspx

http://virtualcity.blogfa.com/post-9.aspx

درباره م.مهدی صالحی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme
رفتن به بالا

Warning: Parameter 1 to W3_Plugin_TotalCache::ob_callback() expected to be a reference, value given in /home3/afgsaane/public_html/wp-includes/functions.php on line 3510