Warning: Declaration of tie_mega_menu_walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args, $id = 0) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home3/afgsaane/public_html/wp-content/themes/jarida/functions/theme-functions.php on line 1904
گرانترین دانشگاه‌های جهان را بشناسید - انجمن علمی دانشجویان افغانستان

بیاندیش …

تمام افکار خود را روی کاری که دارید انجام می دهید متمرکز کنید. پرتوهای خورشید تا متمرکز نشوند نمی سوزانند.

— گراهام بل
خانه / علم، تکنولوژی، فرهنگ، هنر / اخبار / گرانترین دانشگاه‌های جهان را بشناسید
گرانترین دانشگاه های جهان

گرانترین دانشگاه‌های جهان را بشناسید

به گزارش سرویس اقتصادی فرارو، تحصیلات با کیفیت نیز همانند سایر جنبه‌های زندگی انسان، مستلزم هزینه‌های بیشتر است. بسیاری از افراد این هزینه‌ها را برای تامین درآمدهای بیشتر و زندگی بهتر در سال‌های آینده، تقبل می‌کنند.

نگاهی بر لیست گرانترین دانشگاه‌های جهان نشان می‌دهد که دانشگاه‌هایی چون هاروارد، ییل، MIT و یا حتی آکسفورد در این لیست جایی نداشته و دانشگاه‌های کم نام و نشان در این لیست خودنمایی می‌کنند. به نظر می‌رسد نیویورک مقصد کسانی است که حاضرند دلارهای سبز خود را بابت دریافت مدرک در جهان هزینه نمایند. این ایالات اکنون به مرکز تجمع دانشگاه‌های لوکس با شهریه‌های بسیار بالایی تبدیل شده که شنیدن ارقام آن نیز بسیاری را میخکوب می‌کند!

تامین هزینه‌های دانشگاه از طریق دریافت شهریه در حالی به یکی از منابع اصلی درآمد در مراکز آموزش عالی تبدیل شده است که میزان شهریه دانشگاه‌های امریکا در ۳۶ سال گذشته بیش از ۱۲ برابر شده است. در ادامه لیست گرانترین دانشگاه‌های جهان به ترتیب میزان شهریه سالانه مشاهده می‌شود. این رتبه بندی بر اساس میزان شهریه‌ دریافتی از دانشجویان غیر تحصیلات تکمیلی خود در سال تحصیلی ۱۴-۲۰۱۳ بوده است.


کالج سارا لارنس ( Sarah Lawrence College)

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

موقعیت مکانی: نیویورک- امریکا
کل هزینه‌های تحصیل: ۶۳۲۰۰ دلار
رشد هزینه‌ها نسبت به سال قبل: ۳٫۸ درصد


این کالج شاید شهرت دانشگاهی مانند هاروارد را نداشته باشد، اما از نظر شهریه دریافتی، سرامد دانشگاه‌های جهان بوده و شهرت خود را از این راه جهانی کرده است. مدت زیادی از زمان تاسیس این دانشگاه (۱۹۲۶) نگذشته است، اما قوانین سفت و سخت آموزشی این دانشگاه در جهان زبان زد است. نسبت پایین دانشجو به استاد و سرفصل‌های شخصی برای دانشجویان از ویژگی‌های اصلی این دانشگاه به شمار می‌رود.


کالج هاروی مود (Harvey Mudd College)

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

موقعیت مکانی: کالیفرنیا- امریکا
میزان شهریه: ۶۱۶۰۰ دلار
رشد هزینه‌ها نسبت به سال قبل: ۴٫۷ درصد


جدای از نام عجیب و غریب این دانشگاه، گذشتن از در ورودی آن برای تحصیل بیش از ۶۱ هزار دلار در سال هزینه در بر خواهد داشت. این دانشگاه ۸۳ عضو هیات علمی و ۸۰۷ دانشجوی غیرتحصیلات تکمیلی دارد. این دانشگاه در سال ۱۹۵۵ تاسیس و با بسیاری از دانشگاه‌های کالیفرنیا ارتباط نزدیکی در استفاده از امکانات و تبادل دانشجو دارد.


دانشگاه نیویورک (New York University)

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

موقعیت مکانی: نیویورک- امریکا
میزان شهریه: ۶۱۵۰۰ دلار
رشد هزینه‌ها نسبت به سال قبل: ۳٫۸ درصد


این دانشگاه که در سال ۱۸۳۱ تاسیس شده است، یکی از بزرگترین موسسات غیرانتفاعی فعال در آموزش عالی جهان به شمار می‌رود. این دانشگاه تاکنون ۳۶ برنده نوبل را از میان دانشجویان خود به جهان معرفی نموده و در حال حاضر بیش از ۶۵۰۰ عضو هیات علمی دارد. دانشجویان مقطع تحصیلات غیرتکمیلی این دانشگاه که بیش از ۵۰ هزار نفر هستند، باید سالانه از ۶۱ هزار دلار برای تحصیل در این دانشگاه هزینه پرداخت نمایند.


دانشگاه کلمبیا (Columbia University)

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net

موقعیت مکانی: نیویورک- امریکا
میزان شهریه: ۶۱۱۰۰ دلار
رشد هزینه‌ها نسبت به سال قبل: ۳٫۴ درصد


دانشگاه کلمبیا که در سال ۱۷۵۴ تاسیس شده، قدیمی‌ترین دانشگاه نیویورک و پنجمین دانشگاه قدیمی امریکا به شمار رفته و بیش از ۳۷۰۰ نفر کارمند و ۵۶ هزار دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی دارد. در سال ۲۰۱۳ بیش از ۹ میلیارد دلار کمک‌های پولی و دارایی‌های غیرپولی وقف این دانشگاه شده است.


کالج دارتموث (Dartmouth College)

گروه اینترنتی پرشیـن استار | www.Persian-Star.org

موقعیت مکانی: نیوهمپشایر- امریکا
میزان شهریه: ۶۰۲۰۰ دلار
رشد هزینه‌ها نسبت به سال قبل: ۳٫۸ درصد


این دانشگاه جزو قدیمی‌ترین مراکز علمی جهان به شمار رفته و در سال ۱۷۶۹ بنیان گذاشته شده است. هدایا و وقفیات دریافتی کالج دارتموث در سال ۲۰۱۳ بیش از ۴٫۵ میلیارد دلار ارزشگذاری شده است. شهریه ۶۰ هزار دلاری نیز سبب نشده تا ۱۳ هزار دانشجوی این دانشگاه از تحصیل صرف نظر کنند!


دانشگاه وسلین (Wesleyan University)

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

موقعیت مکانی: کنتیکت- امریکا
میزان شهریه: ۶۰۲۰۰ دلار
رشد هزینه‌ها نسبت به سال قبل: ۲٫۹ درصد


دانشگاه خصوصی وسلین که در سال ۱۸۳۱ تاسیس شده است، همانند تاریخ گران خود، هزینه‌های همسطحی را نیز برای تحصیل از دانشجویان خود دریافت می‌کند!


دانشگاه شیکاگو (Chicago University)

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

موقعیت مکانی: ایلینوی- امریکا
میزان شهریه: ۶۰۰۰۰ دلار
رشد هزینه‌ها نسبت به سال قبل: ۴٫۱ درصد


دانشگاه شیکاگو در سال ۱۸۹۰ تاسیس و یکی از دانشگاه‌هایی است که بیشترین میزان اعانات و وقف‌ها را جذب می‌نماید. هدایا و وقفیات این دانشگاه در سال ۲۰۱۳ بالغ بر ۷٫۴ میلیارد دلار گزارش شده است. تا کنون ۸۹ برنده جایزه نوبل از میان فارغ التحصیلان دانشگاه شیکاگو برگزیده شده‌ که بیشترین تعداد در میان تمام دانشگاه‌های جهان به شمار می‌رود.


دانشگاه کلارمونت مک‌کنا (Claremont McKenna University)

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

موقعیت مکانی: کالیفرنیا- امریکا
شهریه: ۶۰۰۰۰ دلار
رشد هزینه‌ها نسبت به سال قبل: ۳٫۵ درصد


این دانشگاه که در سال ۱۹۴۶ تاسیس شده، به سخت‌گیری‌های آموزشی در امریکا شهره است. دانشجویان این دانشگاه علاوه بر دروس رشته تخصصی خود، باید دو درس مربوط به علوم، دو درس علوم انسانی و سه درس علوم اجتماعی را بگذرانند.


کالج برد (Bard College)

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

موقعیت مکانی: نیویورک- امریکا
شهریه: ۵۹۸۰۰ دلار
رشد هزینه‌ها نسبت به سال قبل: ۳٫۵ درصد


این کالج در سال ۱۸۶۰ پایه گذاری شده و اکنون نسبت دانشجو به استاد در آن برابر با ۱۰ است. این دانشگاه در سال ۲۰۱۴ از نظر «بهترین تجربه کلاسی» و «بهترین تجربه دانشگاهی» رتبه اول را در میان دانشگاه‌های امریکا کسب نموده و به عنوان یک دانشگاه سبز و دوستدار محیط زیست شناخته می‌شود. این دانشگاه از نظر سخت گیری‌های آموزشی در میان دانشگاه‌های امریکا در جایگاه یازدهم قرار دارد.


کالج ترینیتی (Trinity College)

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

موقعیت مکانی: کنتیکت- امریکا
شهریه: ۵۹۸۰۰ دلار
رشد هزینه‌ها نسبت به سال قبل: ۴ درصد


این دانشگاه از جمله قدیمی ترین مراکز آموزش عالی در امریکا به شمار رفته و تاسیس به سال ۱۸۲۳ است. علیرغم هزینه‌های هنگفت تحصیل، این دانشگاه توفیق چندانی در رتبه بندی‌های مختلف دانشگاهی کسب نکرده و مجله فوربز این دانشگاه را در رتبه ۷۵ قرار داده است. اعانات و هدایای دریافتی این دانشگاه در سال ۲۰۱۳ نیز برابر با ۵۴۳ میلیون دلار بوده است.

درباره مجتبی رضوانی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme
رفتن به بالا

Warning: Parameter 1 to W3_Plugin_TotalCache::ob_callback() expected to be a reference, value given in /home3/afgsaane/public_html/wp-includes/functions.php on line 3510