Warning: Declaration of tie_mega_menu_walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args, $id = 0) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home3/afgsaane/public_html/wp-content/themes/jarida/functions/theme-functions.php on line 1904
روز جهانی خوشبختی - انجمن علمی دانشجویان افغانستان

بیاندیش …

تمام افکار خود را روی کاری که دارید انجام می دهید متمرکز کنید. پرتوهای خورشید تا متمرکز نشوند نمی سوزانند.

— گراهام بل
خانه / سبک زندگی / روز جهانی خوشبختی
روز جهانی خوشبختی

روز جهانی خوشبختی

بهترین راه برای خوشحال کردن خود، خوشحال کردن دیگران است!مارک تواین

روز ۲۰ مارس/ ۲۹ اسفند، از سوی سازمان ملل متحد، از ۲۸ ژوئن سال ۲۰۱۲، “روز جهانی خوشبختی” نام‌گذاری شده است. خوشبختی، هدفی است که تک تک اعضای جامعه بشری بدنبال آن هستند. یک لقمه نان، زندگی در صلح، سلامتی، ثروت و بسیاری چیزهای دیگر می‌توانند برای انسان ها خوشبختی تلقی شوند.

در این مقاله به بررسی نکته هایی برای ایجاد حس خوشبختی در خود، و افزایش این حس در دیگران می پردازیم.

چگونه جهانمان را مکانی شادتر کنیم

پس از سال ها تحقیق در زمینه خوشبختی انسانها، یک فاکتور به عنوان تاثیرگذارترین عامل خوشبختی انسان به اثبات رسیده است؛ اهمیت ارتباط انسان با سایر انسان ها!

انسان یک موجود کاملا اجتماعی است و همواره در محیط اطراف خود با انسانهای دیگر در ارتباط است، اما در جوامع مدرن امروزی نتیجه چیز دیگری است. با اینکه در اجتماع زندگی می کنیم اما احساس تنهایی می کنیم. انزوای اجتماعی به عنوان یک عامل بالقوه مرگ زودرس در جوامع می باشد و اپیدمی تنهایی دو برابر کشنده تر از چاقی است. اما راهکار چیست؟

راهکارهای ساده ای برای جلوگیری از این پدیده و آثار مخرب آن وجود دارد که می توانیم از همین امروز شروع کنیم!

– خودت اقدام کن!

بهترین نقطه برای آغاز این کار، فعالیت های روزانه خودمان است! کارهای بسیار زیادی وجود دارد که باعث می شود ارتباط اجتماعی قوی تر و اجتماع خوشبخت تری داشته باشیم، کمک به رشد دیگران (مادی و غیر مادی)، کارهای داوطلبانه در اوقات فراغت و استفاده مثبت از انرژی، دانش و توانایی های شخصی. حال به ۵ فعالیت ساده ولی اثبات شده برای خوشبخت سازی جهان اطرافمان اشاره می کنیم:

۱- به دیگران مهر بورزید!

مهرورزی به دیگران

جهان پژواک است، هر آنچه می فرستید، باز میگردد! پس به دیگران مهر بورزید. تحقیقات نشان داده است مهربان بودن با دیگران سطح خوشبختی خود فرد را همانند طرف مقابل به شدت افزایش می دهد، فراموش نکنید مهرورزی یک عمل واگیردار است! تحقیقات نشان داده است کسی که مهربانی می کند بیشتر از کسی که مهربانی را دریافت می کند، سود می برد، مهربانی با کسانی که می شناسیم باعث قوی تر شدن رابطه شده و منبعی از حمایت را برایمان ایجاد می کند و مهربانی با کسانی که نمی شناسیم باعث ایجاد همکاری، اعتماد، اطمینان و حس امنیت در جامعه و افزایش نگاه مثبت به دیگران می شود.

منابعی برای مهرورزی (کتاب، گزارش، مقاله)

۲- زمان، انرژی و مهارت های خود را داوطلبانه در اختیار دیگران بگذارید!

برای دیگران کاری انجام دهید

تا وقتی به پیشرفت دیگران کمک نکنید خودتان پیشرفت نمی کنید. وقتی برای مردم ارزش قائل شوید، بیشتر به شما احترام می گذارند. وقتی به دیگران کمک می کنید که احساس ارزشمند بودن کنند، در خودتان نیز چنین احساسی را ایجاد و تقویت می کنید، موفقیت هر شخص به حمایت دیگران بستگی دارد. تحقیقات نشان داده است اعمال داوطلبانه کمک به دیگران تاثیر بسیار زیادی بر روی جلوگیری از افسردگی و آشفتگی شخصیتی و افزایش حس خوشبختی در انسان دارد.

معرفی منابع

 

۳- اطراف خود را بهتر بشناسید!

با همسایگان مهربان باشیم

شناخت انسان هایی که اطراف ما زندگی می کنند باعث ایجاد حس همدلی و تعلق و اشتراک هویت در جامعه محلی مان می شود و همچنین باعث تقویت ارتباط و اعتماد در جامعه می شود. امروزه زندگی انسان ها بسیار پر مشغله و معمولا بدون توجه به زندگی اطرافیان سپری می شود، این امر مخصوصا در شهرهای بزرگ رایج تر است. تحقیقات نشان داده است افرادی که انسان های اطراف خود را بهتر می شناسند و با آنها حتی فقط در حد سلام و احوال پرسی در ارتباط هستند، احساس خوشبختی بیشتری می کنند.

معرفی منابع

۴- نیازهای یکدیگر را درک کنیم!

نیازهای یکدیگر را بشناسیم

یک جامعه خوب در قلب روابط خوب ایجاد می شود. روابطی که در آن نیاز های دیگران را درک کنیم و نیازهایمان مورد توجه دیگران باشد. و این یک مهارت است که می توان آن را آموخت. اشتراک افکار و نیازها و گوش دادن به نیازهای دیگران برای ایجاد یک ارتباط قوی و نزدیک و حس ارزشمندی و تفاهم، ضروری است. لازمه یک ارتباط قوی دو چیز است: اول، گوش دادن به نیازها و خواسته ها، دوم بیان نیاز ها و خواسته ها. بنابراین داشتن یک ارتباط قوی و شاد بسیار ساده به نظر می رسد اما باید بدانید بیشتر مشکلات در روابط اغلب به علت ضعف در این دو فاکتور رخ می دهد. پس با توجه بیشتر به این دو عامل اساسی، می توانیم حس خوشبختی در خود و دیگران را افزایش دهیم.

معرفی منابع

 

۵- زیبایی های یکدیگر را ببینیم!

زیبایی های دیگران را ببینیم

متوقع شدن و قدردانی نکردن از عزیزان و نزدیکانمان کار بسیار آسانی است، انتقاد همیشگی از دیگران بسیار مخرب می باشد، اما اغلب دچار چنین شرایطی می شویم مخصوصا در روابطی که با دیگران به صورت پایدار داریم. اما اگر با اندکی صرف زمان به قدر و ارزش دیگران بیاندیشیم و زیبایی های آنها را ببینیم، می توانیم لذت بسیار بیشتری از روابط مان با دیگران ببریم. تحقیقات نشان داده است تمرکز بر روی زیبایی هایی که در اطرافمان رخ می دهد باعث ایجاد حس شادی در وجودمان می شود. دکتر جان گاتمن تحقیقات گسترده ای در مورد عواملی که باعث تداوم و شکست یک رابطه می شوند انجام داده است، نتیجه تحقیقات وی نشان می دهد انتقاد مداوم، مخرب ترین عامل در شکست یک رابطه است. گاتمن پیشنهاد می دهد که برای داشتن یک رابطه خوب باید به ازای هر تعامل منفی، ۵ تعامل مثبت را ببینیم و پیدا کنیم! و برای رسیدن به چنین معادله ای باید مهر بورزیم، قدردانی کنیم و در مورد ارزش دیگران تفکر کنیم.

معرفی منابع

– چیزهای مثبت با دیگران به اشتراک بگذار!

اگر چه روابط اجتماعی مجازی به هیچ وجه به اندازه روابط اجتماعی حقیقی ارزشمند نیست، اما نقش آن در زندگی انسان امروز غیرقابل انکار است، پس می توانیم از وسایل ارتباطی همه گیر جهان مدرن امروز برای گسترش نظرات مثبت به دیگران استفاده کنیم و جهانمان را شادتر کنیم. برای مثال با به اشتراک گذاشتن این مقاله با دوستان خود می توانید این کار را شروع کنید.

10 کلید خوشبختی در زندگی

این کلمه را بخاطر بسپارید!

GREAT DREAM

۱- Giving، برای دیگران کاری انجام دهید

۲- Relating، با دیگران در ارتباط باشید

۳- Exercising، از سلامتی خود محافظت کنید

۴- Appreciating، جهان اطراف خود را ببینید و قدردانی کنید

۵- Trying Out، همواره در حال یادگیری باشید

۶- Direction، همیشه هدف داشته باشید

۷- Resilience، راهی برای تجدید قوا داشته باشید

۸- Emotion، رویکردی مثبت داشته باشید

۹- Acceptance، دیگران را بپذیرید و با آنها راحت باشید

۱۰- Meaning، بخشی از چیزی بزرگتر باشید

10 راز زندگی خوشبخت

درباره امیر حمزه

زندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست، هر کسی نغمه خود خواند و از صحنه رود، صحنه پیوسته بجاست، خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد... دانشجوی مهندسی نرم افزار، به جز کامپیوتر علاقمند به ادبیات هستم. در حال حاضر روی زبان های برنامه نویسی تحت وب کار می کنم.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme
رفتن به بالا

Warning: Parameter 1 to W3_Plugin_TotalCache::ob_callback() expected to be a reference, value given in /home3/afgsaane/public_html/wp-includes/functions.php on line 3510