Warning: Declaration of tie_mega_menu_walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args, $id = 0) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home3/afgsaane/public_html/wp-content/themes/jarida/functions/theme-functions.php on line 1904
کابل امروز، کابل دیروز - انجمن علمی دانشجویان افغانستان

بیاندیش …

تمام افکار خود را روی کاری که دارید انجام می دهید متمرکز کنید. پرتوهای خورشید تا متمرکز نشوند نمی سوزانند.

— گراهام بل
خانه / علم، تکنولوژی، فرهنگ، هنر / اخبار / کابل امروز، کابل دیروز
کابل
کابل

کابل امروز، کابل دیروز

بیش از ده سال از حمله ی امریکا به افغانستان می گذرد  نبردی که به سقوط حکومت طالبان انجامید در ابتدا تصور می شد افغانستان آینده ی روشنی در پیش رو دارد و ژاپن دوم در حال متولد شدن است مهاجران افغانستان در کشورهای همسایه که سالیان درازی انتظار یک زندگی توام با آرامش را انتظار می کشیدند با هزاران آرزو رهسپار دیار خود شدند سیل عظیم کمکهای بین المللی و کشورهای مختلف به افغانستان سرازیر شد و افراد تحصیل کرده و متخصص از کشورهای پیشرفته راهی افغانستان شدند گمان  می رفت این کشور بتواند تا حدودی انتظارات افکار عمومی را برآورده سازد اما چنین نشد حداقل در ظاهر شهری چون کابل که پایتخت افغانستان می باشد و باید تاثیر خود را از صلح و آبادانی نشان می داد از خیابان های ناآبادی که مملو از زباله است و کودکانی که نان شب خود را در میان آن جستجو می کنند به نقل از شبکه اطلاع رسانی افغانستان :
هرچند مسوولان شهرداری کابل و مقامات ذی ربط از این همه تجمع کثافات ناراحت و نگران نیستند، اما عده ای هستند که اگر این وضعیت اسف بار سامان بگیرد، نان شب خود را از دست می دهد!!! کودکان نادار شهر.

زباله دانی های شهر کابل یکی از منابع خوراک یابی برای کودکان نادار در این شهر است. این کودکان سبزی ها و مواد خوراکی را از میان زباله ها گردآوری کرده و برای پختن به خانه می برند. برخی از این کودکان روزانه ده ها افغانی از بوتل و قوطی های نوشابه های به دست آمده از زباله دانی ها عاید دارند.

بااین همه بروز مشکلات صحی و عدم رسیدگی کودکان به آموزش و پرورش، ازعمده ترین پیامدهای منفی این کار شمرده شده است. بر اساس آمارها وزارت کار و امور اجتماعی، مصرف روزانه یک کودک در افغانستان دست کم ۷۵ افغانی تخمین شده است اما شماری از این کودکان حتی قادر به دریافت روزانه ۲۰ افغانی هم نیستند.

این کودکان از یک سو با تهدیدهای صحی روبه رو اند و از سوی دیگر از روند آموزش و پرورش سالم نیز محرومند اما اعضای خانواده یکی از این کودکان می گوید که یگانه منبع امید آنها فرزندان خردسال شان هستند.

براساس آمار منابع رسمی شمار کودکان کارگر و نان آور کمتر از ۱۴ سال در سراسر افغانستان نزدیک به۵۰۰ هزار کودک می رسد که نیم این رقم را دختران تشکیل می دهند. دولت از نبود بودجه برای حمایت از این کودکان خیابانی سخن می گوید، در حالی که هم اکنون بیش از ۶۰ هزار کودک در شهر کابل مشغول کارهای گوناگون و گردآوری زباله ها اند.

در حال حاضر نزدیک به ۶ میلیون کودک در معرض خطر در افغانستان وجود دارد. بر اساس آمار نهادهای امنیتی افغانستان میانگین سن مخالفان مسلح دولت ۲۲ سال گفته شده است و این ۲۲ ساله ها کسانی اند که در سال ۲۰۰۱ تنها ۱۲ سال عمر داشتند.

با توجه به این وضعیت شماری از آگاهان به این باورند که اگر افغانستان و جامعه جهانی از رشد عقده مندانه این ۶ میلیون کودک جلوگیری نکند تا ۱۰ سال آینده، مشکلات امنیتی و جنایی در افغانستان بزرگترین تهدید برای کشور خواهد بود.

این است وضعیت بهداشتی کابل و وضعیت روحی کودکان کابل.

درباره مصطفی کابلی

سرگذشت تيره من، سرگذشتي نيست. کز سر آغاز و سرانجامش جدا باشي . حقوق می خوانم ، مشتاق یادگیری و تشنه ی حقیقت

۲ دیدگاه

  1. دوست من درهرجایی کم و کاستی ها وجودداره.اما ما نباید تصویری اغراق آمیز از اون داشته باشیم.اما بهتره خبرهایی رو که نشان ازپیشرفت و اعتلای کشورمون هست رو منتشر کنیم تا باشد که این نقص ها برطرف بشه.

    • با تشکر از نظر شما دوست گرامی
      مطالب گفته شده تماما بدون اغراق و متاسفانه انعکاس واقعیت های جامعه ی کشورمان افغانستان می باشد این را نیز خاطر نشان کنم صرف بیان نکات مثبت و پیشرفتهای ناچیز افغانستان به تنهایی بدون برجسته کردن ضعفهای آن نه تنها سودمند نمی باشد بلکه باعث در امان ماندن مسئولین فاسد و ناکارآمد از پاسخگو بودن به عمکردشان خواهد شد که این خود می تواند در بلند مدت ضربات جبران ناپذیری را بر پیکره ی افغانستان وارد آورد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme
رفتن به بالا

Warning: Parameter 1 to W3_Plugin_TotalCache::ob_callback() expected to be a reference, value given in /home3/afgsaane/public_html/wp-includes/functions.php on line 3510