Warning: Declaration of tie_mega_menu_walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args, $id = 0) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home3/afgsaane/public_html/wp-content/themes/jarida/functions/theme-functions.php on line 1904
نیکپا بازهم تاریخ ساز شد! - انجمن علمی دانشجویان افغانستان

بیاندیش …

تمام افکار خود را روی کاری که دارید انجام می دهید متمرکز کنید. پرتوهای خورشید تا متمرکز نشوند نمی سوزانند.

— گراهام بل
خانه / علم، تکنولوژی، فرهنگ، هنر / اخبار / نیکپا بازهم تاریخ ساز شد!

نیکپا بازهم تاریخ ساز شد!

کسب اولین مدال المپیک لندن توسط روح الله نیکپا را به تمام دانشجویان و هموطنان عزیز تبریک میگوییم. مدال نیکپا نخستین مدال افغانستان در المپیک لندن و دومین مدال این کشور در تاریخ المپیک است.

در ادامه رقابت های المپیک ۲۰۱۲ لندن، روح الله نیکپا پس از شکست دادن مایکل لونیفسکی از کشور پولند بازی را در چهار روند به حریف ایرانی اش واگذار کرد.
روح الله نیکپا، روند اول را با نتیجه ۳ بر ۲ باخت، روند دوم را با نتیجه ۳ بر ۳ به استراحت رفت و هم چنین روند سوم را نیز با نتیجه ۴ بر ۴ مساوی به پایان رساند.

پس از آن، براساس قانون مسابقات، بازی به وقت اضافی و راند طلایی کشید، و باقری معتمد حریف ایرانی اش توانست با یک امتیاز روح الله نیکپا از کشورمان را از پیش رو بردارد.

معتمد باقری تکواندو کار ایرانی در مسابقه بعدی خود توانست حریف برزیلی اش را در وقت اضافه و با تصمیم داوران از پیش رو بردارد.
با این برد باقر معتمد، راه برای مبارزه روح الله نیکپا برای کسب مدال برنز باز شد.
باقری معتمد پس از مسابقه به رسانه ها گفته است که مسابقه با روح الله نیکپا بسیار سخت بوده و به دشواری توانسته او را از پیش رو بردارد.
روح الله نیکپا در مسابقه پیشین، توانست با نتیجه قاطع ۱۲ بر ۵ حریف پولندی اش را از پیش رو بردارد.

نیکپا که در مرحله یک هشتم نهایی به باقری باخته بود، در گروه بازندگان دیوید بوئی از آفریقای مرکزی را شکست داد و به مبارزه برای مدال برنز رسید.

او برای مدال برنز وزن ۶۸-کیلوگرم با مارتین استمپر بریتانیایی در ساعت نه و چهل و پنج دقیقه به وقت لندن مبارزه اش را آغاز کرد.

اگرچه مارتین استمپر اولین امتیاز در این مبارزه را به دست آورد اما نهایتا روح الله نیک پا با ۵ امتیاز در برابر سه امیتاز حریف بریتانیایی اش پیروز این رقابت شد.

مارتین استمپر معتقد بود داور مسابقه یک ضربه او را حساب نکرده و خواستار بررسی دوباره فیلم این رقابت شد.

با این همه بررسی مجدد فیلم این رقابت هم نشان داد که ضربه آقای استمپر با فاصله کمی از روح الله نیک پا تنها هوا را هدف قرار داده است.

دیگر ورزشکار تیم اعزامی افغانستان به المپیک لندن، نثار احمد بهاوی است که قرار است فردا (جمعه) مقابل حریف خود به میدان برود.
نثار احمد بهاوی پیش از این نیز در مسابقات جهانی با غلبه بر هادی ساعی قهرمان چند ساله جهان از ایران، افغانستان را صاحب مدال نقره کرده بود.

کمیته ملی المپیک افغانستان اعلام کرده که ورزشکاری که با دست پر به کشور بازگردد مبلغ ۲۰ هزار دالر به عنوان تحفه پرداخت می کند.

 

منبع:

خبر گذاری بخدی

www.bbc.co.uk

درباره محمد جواد صالحی

۵ دیدگاه

 1. به همتون تبریک میگم
  به امید مدال بهاوی
  و المپیک های دیگر

 2. اینم بگم که نیکپا بالاترین امتیاز را به خودش اختصاص داد.
  حریفی که معتمد ۷-۲ برده بودش نیکپا ۱۴-۲ بردش.

 3. کسب اولین مدال المپیک پکن توسط روح الله نیکپا را به تمام دانشجویان و هموطنان عزیز تبریک میگوییم

  پکن یا لندن؟

  • اولین مدال المپیک تاریخ افغانستان مربوط به المپیک پکن بود که توسط روح الله نیکپا بدست آمد، و در حال حاضر اولین مدال المپیک لندن نیز توسط روح الله نیکپا به ثبت رسید. با تشکر

 4. برد مدال آقای نیکپا را به تمام هم میهنان عزیز تبریک میگویم.به امید موفقیت های بیشتر.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme
رفتن به بالا

Warning: Parameter 1 to W3_Plugin_TotalCache::ob_callback() expected to be a reference, value given in /home3/afgsaane/public_html/wp-includes/functions.php on line 3510