Warning: Declaration of tie_mega_menu_walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args, $id = 0) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home3/afgsaane/public_html/wp-content/themes/jarida/functions/theme-functions.php on line 1904
نگاهی به غرفه افغانستان در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران - انجمن علمی دانشجویان افغانستان

بیاندیش …

تمام افکار خود را روی کاری که دارید انجام می دهید متمرکز کنید. پرتوهای خورشید تا متمرکز نشوند نمی سوزانند.

— گراهام بل
خانه / علم، تکنولوژی، فرهنگ، هنر / اخبار / نگاهی به غرفه افغانستان در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

نگاهی به غرفه افغانستان در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

نگاهی به غرفه افغانستان در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

غرفه اتحادیه ناشران افغانستان امسال علاوه بر آنکه در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به ارایه تازه ترین آثار ادبی، تاریخی، سیاسی هنری،علمی، اجتماعی و… پرداخته‏ بود در غیبت انتشارات دیگر افغانستانی نظیر تاک، سعید، و اقرا در این نمایشگاه آثاری چاپ شده این انتشارات را نیز عرضه کرده بود . اتحادیه ناشران ، انتشارات عرفان و خانه ادبیات افغانستان و غرفه رایزن فرهنگی سفارت افغانستان در تهران کتاب های نسبتا ارزشمندی را در این نمایشگاه عرضه کرده بودند. کتابهای سراج التواریخ در چهار مجلد اثر گرانسگ فیض محمد کاتب هزاره، افغانستان در پنج قرن اخیرناشران افغانستان مثل سال گذشته و سالهای گذشته از شلوغ ترین و پربیننده ترین و جذاب ترین و پرمخاطب ترین غرفه های سالن بین الملل بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران را به خود اختصاص داده بود و در این نمایشگاه حضوری چشمگیر داشت. این ناشران با همکاری نمایشگاه بین المللی کتاب و رایزنی فرهنگی سفارت کبرای افغانستان در تهران، کتابهایش ان را در این نمایشگاه عرضه کرده بودند و در این بین اتحادیه ناشران افغانستان در بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران حضور پررنگی داشته بود. همچنین انتشارات صبح امید، نعمانی، امیری، عازم، بیهقی و احراری ناشرانی بودند که از داخل افغانستان در این نمایشگاه حضور یافته بود و غرفه انتشارات عرفان هم مثل چند سال اخیر از غرفه های دائمی سالن بین المللی نمایشگاه بوده است. غرفه اتحادیه ناشران افغانستان امسال علاوه بر آنکه در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به ارایه تازه ترین آثار ادبی، تاریخی، سیاسی هنری،علمی، اجتماعی و… پرداخته‏ بود در غیبت انتشارات دیگر افغانستانی نظیر تاک، سعید، و اقرا در این نمایشگاه آثاری چاپ شده این انتشارات را نیز عرضه کرده بود . اتحادیه ناشران ، انتشارات عرفان و خانه ادبیات افغانستان و غرفه رایزن فرهنگی سفارت افغانستان در تهران کتاب های نسبتا ارزشمندی را در این نمایشگاه عرضه کرده بودند. کتابهای سراج التواریخ در چهار مجلد اثر گرانسگ فیض محمد کاتب هزاره، افغانستان در پنج قرن اخیر نوشته میر محمد صدیق فرهنگ چاپ ۲۱ ( انتشارات عرفان)، افغانستان در قرن بیستم نوشته ظاهر طنین، افغانستان در مسیر تاریخ اثر ارزشمند میر غلام محمد غبار، هزاره ها نوشته حسن فولادی و پژوهشی در تاریخ هزاره ها نوشته حاج کاظم یزدانی و در بخش ادبیات دیوان خیلیل الله خلیلی و گزیده غزلیات بیدل اثر محمد کاظم کاظمی از پر فروش ترین، مهمترین و بهترین کتابها در زمینه تاریخ و ادبیات افغانستان در غرفه های افغانستان وجود داشت .

اسدالله امیری رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی افغانستان، در ایران با اشاره به برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به خبرگزاری بخدی ( افغانستان: گروه روزنامه ها) گفت: بخش فرهنگی سفارت دولت اسلامی افغانستان در تهران، بسیار خوشحال است که شاهد حضور ناشران افغانستانی از داخل کشور است.

همچنین آقای امیری افزود: که حضور ناشران داخل افغانستان، می‏تواند چهره فرهنگی مردم افغانستان را برای همزبانان ایرانی نشان دهد.آقای امیری اضافه کرد: که بخش فرهنگی سفارت در راستای تعامل بیشتر فرهنگی میان دو ملت افغانستان و ایران نشست های ادبی و فرهنگی را نیز روی دست دارد.

علاوه بر حضور پررنگ غرفه داران افغانستان در سالن بین المللی نمایشگاه در سرای بین الملل اهل قلم هم از طرف سفارت جمهوری اسلامی افغانستان مخصوصا رایزن فرهنگی سفارت همایشی تحت عنوان غزنی پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال ۲۰۱۳ در ۲ روز جمعه ۱۵ ثور و جمعه ۲۲ ثور برگزار میشود.

چند نکته۱- این خیلی خوشحال کننده و غرور آمیز است که غرفه افغانستان در بین ۷۷ کشور مقام اول را در این نمایشگاه کسب کرده است و باید به همه هموطنان و دست اندرکاران این برنامه باید تبریک گفت.۲- امسال علاوه بر بالا بودن قیمت کتابهای منتشر شده در نمایشگاه در سایر غرفه ها، قیمت کتابهای منتشر شده در غرفه های افغانستان هم به دلیل چاپ در داخل و خوردن قیمت با پول ارزی کشور در مقایسه با پول رایج ایران بسیار بالا بوده و علاوه بر این غرفه داران با استناد به اینکه این کتابها از داخل در این نمایشگاه آورده شده است و هزینه هایی نظیر هزینه گمرک متحمل شده است هیچ تخفیفی برای این کتابها قائل نمیشدند که این میتوانست قدرت خرید هموطنان مان و به خصوص دانشجویان و دانش آموزان را به شدت پایین بیاورد. این یکی از اشکالاتی است که اکثر بازدیدکننده گان و مخاطبان با آن مواجه شده بودند و از آن گله مند بودند.

۳- با وجود اینکه در سال ۲۰۱۳ شهر زیبای غزنی پایتخت فرهنگی جهان اسلام خواهد شد، این نمایشگاه فرصت مناسبی بود که این شهر تاریخی و ارزشمند به هموطنان عزیز و سایر ملیتها بیشتر و بهتر شناسانده شود ولی در این نمایشگاه اثر خاصی که بتواند شهر غزنی و مشاهیر و شخصیتهای تاریخی و معاصر این شهر را به مخاطبین و بازدیدکننده گان مهاجر افغانستانی و غیر افغانستانی عرضه کند وجود نداشت.

۴- در غرفه ای که از طرف رایزن فرهنگی سفارت برگزار شده بود و حدود ۶ ناشر در این غرفه حدودا ۱۰۰ متری حضور داشتند کتابهای تاریخی معتبری که در مورد تاریخ باستان افغانستان و همچنین تاریخ بعد از میلاد مسیح به جز کتاب افغانستان در مسیر تاریخ نوشته جناب میرغلام محمد غبار وجود نداشت. این در صورتی است که ناشران با عرضه کتاب در این نمایشگاه به این باعظمتی میتوانست کتابهای بهتری عرضه کنند تا با این کار فرهنگی میتوانستند حداقل یک نوع هویت یابی و هویت دهی به هموطنان و بازیابی هویت گمشده ۵هزار ساله مان باشد. در صورتی که بنده شخصا چند کتاب ارزشمند همچون جغرافیای تاریخی بلخ اثر محمد امین زواری انتشارات بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار و همچنین کتاب نظام التواریخ تالیف قاضی ناصرالدین بیضاوی از همان انتشارات و به همین ترتیب کتاب تاریخ علمای شهر بلخ در ۲ جلد نوشته مهدی رحمانی ولوی انتشارات بنیاد پژوهشهای اسلامی را از غرفه های شبستان نمایشگاه که مربوط به غرفه داران داخلی ایرانی میباشد تهیه و خریداری نمودم که متاسفانه جایشان در غرفه های افغانستان خالی بودند.

۵- اما با وجود همه این نقایص امسال دومین سالی بود که افغانستان حضوری چشمگیر در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران داشت و این به خاطر فعالیتهای صادقانه رایزن محترم فرهنگی سفارت افغانستان جناب آقای امیری در ایران میباشد. این حضور و این کار عظیم فرهنگی را باید به فال نیک گرفت که میتواند مارا به آینده ای روشن و درخشان امیدوار کند. بنده به عنوان یک دانشجوی مهاجر افغانستانی از زحمات ارزشمند رایزن محترم فرهنگی تشکر و قدردانی میکنم و مطمئنا سایر هموطنان عزیز درهمه اقشار هم با وجود ضعفها و نقص هایی که در این ۲ سال وجود داشت قدردان زحمات ایشان ناشران شرکت کننده در نمایشگاه خواهند بود.قابل یادآوری است که بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به مدت ۱۰ روز از ۱۳ ثور آغاز شده بود و تا ۲۳ ثور ادامه داشت.

منبع: سایت غرجستان

Description: http://afgsaa.com/wp-includes/js/tinymce/plugins/wpgallery/img/t.gif

درباره مصطفی کابلی

سرگذشت تيره من، سرگذشتي نيست. کز سر آغاز و سرانجامش جدا باشي . حقوق می خوانم ، مشتاق یادگیری و تشنه ی حقیقت

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme
رفتن به بالا

Warning: Parameter 1 to W3_Plugin_TotalCache::ob_callback() expected to be a reference, value given in /home3/afgsaane/public_html/wp-includes/functions.php on line 3510