Warning: Declaration of tie_mega_menu_walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args, $id = 0) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home3/afgsaane/public_html/wp-content/themes/jarida/functions/theme-functions.php on line 1904
شهر غلغله بازسازی میشود - انجمن علمی دانشجویان افغانستان

بیاندیش …

تمام افکار خود را روی کاری که دارید انجام می دهید متمرکز کنید. پرتوهای خورشید تا متمرکز نشوند نمی سوزانند.

— گراهام بل
خانه / علم، تکنولوژی، فرهنگ، هنر / اخبار / شهر غلغله بازسازی میشود
شهر غلغله بازسازی می شود
شهر غلغله بازسازی می شود

شهر غلغله بازسازی میشود

شهر غلغله از جمله آبده‌های مهم تاریخی بامیان شمرده می‌شود که در زمان حکم روایی جنگیز خان به خاک یکسان شد.

این شهر با دیوار های بلند و عریض احاطه شده و دارای چندین گنبد معماری شده به سبک کلاسیک بوده است.

با آنکه شهر غلغله بگونه کامل در گذشته تخریب شده اما ریاست اطلاعات و فرهنگ بامیان از مرمت و بازسازی بخش های مهم این شهر سخن میگوید.

کبیر دادرس رییس اطلاعات و فرهنگ بامیان میگوید مرمت کاری شهر غلغله سال گذشته آغاز شده و قرار سال آینده بخش های مهم آن مرمت شود.

وی افزود” بازسازی و مرمت کاری شهر غلغله به کمک مالی ایتالیا توسط نهاد آلمانی آیکوموس تحت نظر سازمان یونسکو به پیش برده میشود”.

بگفته آقای دادرس مرمت کاری شهر غلغله ۱٫۲ میلیون دالر هزینه بر میدارد که از سوی کشور ایتالیا پرداخت میشود.

باستان شناسان که سرگرم مرمت کاری این شهر تاریخی هستند از مرمت هشت گنبد و شناسایی بخش های دیگر آن خبر میدهند.

شهر غلغله اولین بالاحصار بر فراز کوهی در مرکز شهر بامیان در قرن ششم ساخته شده است.

هر چند گفته می شود غلغله نام اول این شهر نبوده و بعد از آن که لشکر مغولیان تحت فرمان روایی چنگیز این شهر را تخریب نمودند به غلغله مسمی شده است.گفته می شود ارگ شهر غلغله پس از سقوط بودیزم مرکز اسلامی بوده و بعد از حمله لشکر چنگیز و قتل عام باشندگان آن به شهر غوغا یا غلغله مسمی شده است. ساختن شهر غلغله به دوره ساسانیان در قرن ششم و دوره غوریان در قرن سیزدهم بر می گردد که اقامتگاه فرمان روایان آن وقت بوده است. غلغله اولین بالاحصار در آن زمان بوده. شهر غلغله با دیوار بلند و عریض بر فراز کوهی در مرکز بامیان احاطه شده تا از هجوم لشکریان رقیب یا خارجی ها در امان باشد. اکنون نشانه های اندک این شهر باقی مانده و یک سازمان آلمانی با همکاری مالی کشور ایتالیا شهر غلغله را مرمت کاری می کند. مجتبی میرزایی، باستان شناس افغانی الاصل آلمانی از سوی موسسه آلمانی آیکوموس بخش های مهم این شهر تاریخی را مرمت کاری می کند. با آن که بامیان از نظر داشتن ساحات تاریخی از مکان های فرهنگی به شمار می رود؛ اما هنوز هم آبده های تاریخی این ولایت در لیست میراث های در معرض خطر یونسکو ثبت می باشد. هشت ساحه مهم تاریخی بامیان شامل این لیستی است که با تهدید های جدی حوادث طبیعی رو برو می باشد. این ولایت به تازگی لقب پایتخت فرهنگی کشورهای عضو “سارک” اتحادیه جنوب آسیا را از آن خود کرده است. به گفته آقای دادرس بقایای شهر غلغله که برج ها، گنبد ها و دیوارهای عظیم را شامل می شود مرمت و بازسازی می گردد. تلاش ها برای جذب گردشگران بیشتر به این ولایت همچنان ادامه دارد.

 

درباره امیر حمزه

زندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست، هر کسی نغمه خود خواند و از صحنه رود، صحنه پیوسته بجاست، خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد... دانشجوی مهندسی نرم افزار، به جز کامپیوتر علاقمند به ادبیات هستم. در حال حاضر روی زبان های برنامه نویسی تحت وب کار می کنم.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme
رفتن به بالا

Warning: Parameter 1 to W3_Plugin_TotalCache::ob_callback() expected to be a reference, value given in /home3/afgsaane/public_html/wp-includes/functions.php on line 3510