Warning: Declaration of tie_mega_menu_walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args, $id = 0) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home3/afgsaane/public_html/wp-content/themes/jarida/functions/theme-functions.php on line 1904
زنان کار آفرین افغانستان - انجمن علمی دانشجویان افغانستان

بیاندیش …

تمام افکار خود را روی کاری که دارید انجام می دهید متمرکز کنید. پرتوهای خورشید تا متمرکز نشوند نمی سوزانند.

— گراهام بل
خانه / علم، تکنولوژی، فرهنگ، هنر / اخبار / زنان کار آفرین افغانستان

زنان کار آفرین افغانستان

کارآفرینان زن افغانستانجان کری وزیر امور خارجه امریکا در سفری که به افغانستان داشت با زنان کارآفرینی که در زمینه های کشاورزی، ورزش، هنرو فن آوری سرمایه گزاری کرده اند دیدار کرد. در افغانستان ۱۶۰۰ زن نام خود را به عنوان کارآفرین ثبت کرده اند.

در این دیدار به نقل از خبرگزاری صدای امریکا نیلوفر سخی مدیر مرکز بین المللی توسعه اقتصادی زنان در دانشگاه امریکایی افغانستان بیان داشت :  زنان در افغانستان نه تنها وارد محیط کار شده اند، بلکه خودشان محیط کار ایجاد کرده اند. زنان در دولت فعالند، در مجلس هم همینطور. آنها اکنون صدای خود را یافته اند و به منابع اطلاعات و ابراز رایزنی دست یافته اند .

جان کری در این دیدار با چند تن از زنان کار آفرین گفتگو کرد یکی از این زنان، رؤیا محبوب است که مدیر مرکز توسعه نرم افزاری موسوم به «افغان سیتادل» است. خانم محبوب ۲۵ سال دارد. شرکت تحت مدیریت وی، نرم افزاری را برای ترجمه متون انگلیسی به زبان دری طراحی کرده که توجه ۶۰ هزار تن را روی صفحات فیس بوک به خود جلب کرده است. اما آنچه رؤیا محبوب بیش از هر چیز به آن می بالد، ارائه فن آوری آموزش به ۴۰ مدرسه دخترانه در افغانستان است که با همکاری یک بازرگان ایتالیایی تبار آمریکایی انجام می شود.
محبوب می افزاید  نباید از خاطر برد که هنوز در بسیاری از نقاط افغانستان، زنان اجازه ندارند با مردان حرف بزنند یا از خانه بیرون بیایند، و به رغم مشکلات دسترسی به اینترنت در برخی نقاط افغانستان، ارتباط زنان با دنیای خارج از طریق حضور یافتن در دنیای مجازی راحت تر و عملی تر از پای گذاردن به دنیای واقعی خارج از خانه است، و به آنها اعتماد به نفس و قدرت بیشتری می دهد.

نیلوفر سخی، کارآفرین افغان، در گفت و گو با صدای آمریکا  گفت نیمی از دانشجویان امسال دانشگاه آمریکایی کابل در افغانستان، دخترند.

خانم سخی می گوید تصویر امروز زنان در جامعه تغییر یافته است. زنان اکنون در پارلمان افغانستان از حقوق سیاسی و اجتماعی خود سخن می گویند، وارد کسب و کار و تجارت می شوند، و علاوه بر افغانستان در دوبی و مالزی نیزحضوری فعال دارند، و این همه، به متحول شدن تصویر جهانی آنها انجامیده است

درباره مصطفی کابلی

سرگذشت تيره من، سرگذشتي نيست. کز سر آغاز و سرانجامش جدا باشي . حقوق می خوانم ، مشتاق یادگیری و تشنه ی حقیقت

۳ دیدگاه

  1. این مطالب امید رو بازهم به انسان برمیگردونه.به نظر پیشرفت واقعی زمانی حاصل میشه که همه باهم قدم بردارن.

  2. به امید فردایی بهتر با توکل بر خدا و همدلی و همیاری یکدیگر

  3. به امید اینکه جامعه افغانستان هرچه زودتر آمادگی حضور زنان در تمامی مجامع را پیدا کند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme
رفتن به بالا

Warning: Parameter 1 to W3_Plugin_TotalCache::ob_callback() expected to be a reference, value given in /home3/afgsaane/public_html/wp-includes/functions.php on line 3510