Warning: Declaration of tie_mega_menu_walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args, $id = 0) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home3/afgsaane/public_html/wp-content/themes/jarida/functions/theme-functions.php on line 1904
رشد فرهنگ ابتذال چه باید کرد؟ - انجمن علمی دانشجویان افغانستان

بیاندیش …

تمام افکار خود را روی کاری که دارید انجام می دهید متمرکز کنید. پرتوهای خورشید تا متمرکز نشوند نمی سوزانند.

— گراهام بل
خانه / علم، تکنولوژی، فرهنگ، هنر / رشد فرهنگ ابتذال چه باید کرد؟
فرهنگ ابتذال

رشد فرهنگ ابتذال چه باید کرد؟

ما دانش آموزان و دانشجویان به خاطر اندوخته های علمی و فکری خود، نخبه ها و مغزهای متفکر آینده ی جامعه خود بشمار می رویم. برماست که آفت ها و امراضی که باعث بیماری جامعه و کشور ما شده است، شناسایی کنیم و علیه آن به مبارزه جدی بر خیزیم تا خورشید خوشبختی و بهروزی از پشت این ابرهای تیره و تار در افق جامعه و کشور ما نمایان گردد.

از این رو مقاله حاضر یکی از این آفت های جامعه و کشور ما را به کنکاش می گیرد.

تاریخ زبان گویا و راستین حقیقت ها است. تاریخ به ما می آموزد که چه عواملی باعث انحطاط و رکود جوامع و چه عواملی باعث تعالی و کمال جوامع می گردد. لذا وقتی صفحات تاریخ را ورق می زنیم و بر سر گذشت جوامع و ملل مختلف تامل و اندیشه می کنیم در می یابیم که یکی از آفاتی که مثل موریانه جوامع را از ارزش تهی کرده و به لبه سقوط کشانده و باعث سرنگونی و نکبت آن جوامع شده است، مطمئنا شیوع فرهنگ ابتذال و هرزه گری بوده که در آن جوامع ترویج یافته و تمام هست و بود آنها قربانی آن شده است. تاریخ این جوامع به ما یه خوبی نشان می دهد که چطور ابتذال ، لاابالیگری، تجمل پرستی و امثال اینها، اراده، انگیزه، پشتکار، اهداف عالی و ایمان انسان ها را از بین برده است.

فروپاشی دولت قدرتمند عثمانی – اسلامی توسط این فرهنگ تخدیر کننده، مثال بارز و نمونه آشکار این حقیقت است.دولت بزرگ عثمانی-اسلامی که نمادی از وحدت و قدرت مسلمانان بود و چنان سیطره جهانی داشت که قدرتهایی مثل روسیه، آمریکا و اروپا از آن درهراس بودند، این مسلمانان بودند که بر جهان آقایی می کردند و نقوذ اسلام هر روز گسترش می یافت. این جا بود که دشمنان اسلام و مسلمانان از این حیله کار گرفتند، زنان و دختران فاحشه پرورش دادند وبین مسلمین فرستادند، وسایل هوس انگیز و مبتذل را در میان مسلمانان پخش کردند و به مجرد اینکه مسلمانان گرفتار شدند و به شهوت رانی و فحشا روی اوردند، اقتدار و اتحاد و دولت شان از بین رفت و دشمنان توانستند با استفاده از این حیله در مدت نه چندان دراز، مسلمانان قدرتمند را به خاک سیاه بنشانند.

امروز هم اگر نظری بر جامعه افغانستان بیندازیم متاسفانه می بینیم که میلیونها ساعت وقت جوانان بجای اینکه برای کسب علم ودانش و کاری در راه پیشرفت کشور صرف شود، درمقابل تلویزیون ها،ماهواره ها و اینترنت به هدر می رود، نه برای استفاده کردن از برنامه های علمی و اقتصادی و سیاسی بلکه برای برنامه های مبتذل و چرندیات که نه تنها فایده ای ندارد بلکه اراده و انگیزه جوانان را سست می کند و افکار واذهان آنها را از مسیر علم و دانش و کار و تلاش در راه تعالی جامعه و کشور، منحرف می کند و به سوی پوچی و رویاهای کاذب و حیوانی سوق می دهد که جز نکبت و بدبختی چیز دیگری برای جامعه ما به ارمغان نمی آورد. اگر این استعدادها و فرصتها در راه کسب علم و دانش و کار برای پیشرفت جامعه به مصرف برسد جه جامعه ایده آلی خواهد شد.

امروز افغانستان بیش از هر وقت دیگر و بیش ازهر کشور دیگر قربانی این فرهنگ ضد انسانی است و موردهجوم سیل آسا و همه جانبه این فرهنگ مخدر قرار دارد. مستکبرین و شیادان عصر کنونی با نقاب های نوین و روشهای جدید، کشور و مردم ما را تخدیر می کنند و تمام هست و بود ما را به تاراج می برند. آنها دریافته اند که موتور و حرکت دهنده یک جامعه جوانان و استعدادهای جوانان آن جامعه هست، لذا از یک طرف با ساختن فیلم ها، کانال ها و سایت های ضد اخلاقی ، فکر و ذکر جوانان را به سوی ابتذال می کشانند و از طرف دیگر به مقدسات حمله می کنند تا هیچ چیز در مقابل این فرهنگ ضد اخلاقی قدرت مقاومت نداشته باشد. اینجاست که شوق و فکر جوانان به کجراهه کشانیده می شود.

چه باید کرد؟ (نظرات خود را حتما ذکر نمایید.)

اینک که آینده جوانان اینگونه به مخاطره افتاده است و بسیاری از آنان ناخودآگاه تیشه به ریشه خود و جامعه می زنند، و از طرف دیگر نه قدرت حاکمه کاری می کنند و نه نصیحت های متعبدانه حافظان مقدسات کارگر می افتد، چه باید کرد؟ آیا باز هم فقط انتقاد کنیم و چشم به اینان و آنان بگذاریم؟

منبع: afgsaa.net

درباره مجتبی رضوانی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme
رفتن به بالا

Warning: Parameter 1 to W3_Plugin_TotalCache::ob_callback() expected to be a reference, value given in /home3/afgsaane/public_html/wp-includes/functions.php on line 3510