Warning: Declaration of tie_mega_menu_walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args, $id = 0) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home3/afgsaane/public_html/wp-content/themes/jarida/functions/theme-functions.php on line 1904
تجمع دانشجویان مقابل سفارت افغانستان در تهران - انجمن علمی دانشجویان افغانستان

بیاندیش …

تمام افکار خود را روی کاری که دارید انجام می دهید متمرکز کنید. پرتوهای خورشید تا متمرکز نشوند نمی سوزانند.

— گراهام بل
خانه / علم، تکنولوژی، فرهنگ، هنر / اخبار / تجمع دانشجویان مقابل سفارت افغانستان در تهران
اعتراض دانشجویی

تجمع دانشجویان مقابل سفارت افغانستان در تهرانعده­ ی کثیری از دانشجویان افغانستان پذیرفته شده در دانشگاه­های ایران، دیروز یکشنبه ۲۸ عقرب (آبان)، روبروی ساختمان سفارت ج. ا. افغانستان در تهران،  تجمع کردند. این تجمع به دلیل صدور بخشنامه ای از سوی وزارت امور خارجه صورت گرفته بود که منجر به محرومیت آنان از تحصیل در دانشگاه­ها میشد. در این تجمع دانشجویان بسیاری از دانشگاه های شهرهای تهران، قزوین، قم، اصفهان، کاشان و شیراز حضور داشتند.

تظاهره کنندگان پلاکاردهایی با عناوینی همچون “تحصیل حق ماست،  ما را یاری کنید” “نمیتوانم تذکره بگیرم = نمی توانم درس بخوانم” در دست داشتند. آنها می گویند که این بخشنامه مانعی بر سر راه تحصیل آنهاست و دلیل اینکه چرا وزارت خارجه در اقدامی نسنجیده و مخالف با قانون اساسی و قانون پاسپورت، مانع تحصیل جوانان خود در کشوری دیگر می شود، را درک نمی کنند.

دانشجویان، که تعدادشان به بیش از پانصد تن میرسید، در برابر ساختمان سفارت تجمع کرده بودند و خواستار پاسخگویی مقامات سفارت در این خصوص بودند. لیکن هیچ یک از مقامات سفارت نه تنها در مقام پاسخگویی بر نیامده، بلکه درب سفارت را به روی این دانشجویان بستند و آنها را در خیابان به حال خود رها کردند و سفارت نیز به حالت نیمه تعطیل درآمد.

تعداد زیادی از نیروهای امنیتی در محل حاضر شده و با خشونت و لت و کوب مانع از تجمع دانشجویان در جلوی سفارت گشتند. از هرگونه عکس برداری و فیلم برداری از این تجمع جلوگیری شده و با برخورد خشن نیروی امنیتی مواجه می­شد.

با وجود اینکه طبق قانون اساسی افغانستان، تمام افغان­ها برابرند و از حقوق تحصیل مساوی برخوردارند، و بر اساس قانون پاسپورت ارائه پاسپورت با ارائه مدارک اثبات کننده هویت افغانی صورت می­گیرد. ولی ظاهراً دانشجویان افغانی که در ایران تحصیل می کنند، از این قاعده مستثنایند. حسین م. دانشجوی رشته مهندسی معدن در این خصوص می گوید: «من نمی دانم چه بگویم. دولت ما به جای اینکه ما را تشویق به درس خواندن و کسب علم کند، برعکس با این حکم مانع تحصیل ما شده است.»

ایران در سال های اخیر میزبان پناهندگان افغان بوده و این حضور هم در این سال ها با فراز و نشیب های بسیار همراه بوده است. در حال حاضر فرزندان افغانستان در صورت داشتن شرایط محدود کننده ­ی ثبت نام از جمله معدل، می توانند با پرداخت هزینه شخصی در دانشگاههای ایران مشغول تحصیل شوند؛ تحصیلی که البته چندان راحت هم نیست. در بسیاری از دانشگاهها، شهریه های وضع شده برای دانشجویان افغان به قدری است که بسیاری از دانشجویان برای تأمین هزینه های تحصیل، متوسل به والدین خود می شوند  و این امر نیز، از طرف دیگر فشار اقتصادی و روانی فزاینده ای را بر خانواده های مهاجر وارد می آورد.

این تجمع که از ساعات ابتدایی صبح آغاز شده بود تا ساعت ۲ بعد از ظهر ادامه یافت. سرانجام دانشجویان با امضای بیانیه ­ای به این تجمع پایان دادند. آنها از مقامات بلندپایه دولت افغانستان از جمله ریاست جمهوری، وکلای پارلمان، شورای وزیران و تمامی مسئولان درخواست رسیدگی به وضعیت نابسامان سفارت افغانستان و بویژه حل معضل دریافت پاسپورت تحصیلی را داشتند.

قابل ذکر است که بسیاری از دانشجویان مشغول به تحصیل در ایران، از خانواده هایی می باشند که سال ها پیش به خاطر جنگ های داخلی به ایران پناهنده شده اند و دارای کارت های اقامتی هویتی افغانستانی می باشند.

مشکلات از زمانی اوج گرفت که طی نامه ای به شماره ۱۰۴۷۵ به تاریخ ۲/۷/۱۳۹۱ از سوی وزارت خارجه به سفارت افغانستان در تهران، طی مقرره­ایی خلاف و در تضاد با قانون، دستور داده شد؛ مدارک هویتی و اقامتی دانشجویان افغانستانی ساکن ایران برای احراز هویت اتباع افغانستان نامعتبر بوده و الزاما باید تذکره هویتی از افغانستان دریافت شود.  این در حالی است که این مدارک و اسناد از سوی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و وزارت کشور ایران و بویژه با تایید و همکاری مقامات بلندپایه افغانستانی از جمله وزارت خارجه، وزارت امور مهاجرین و نمایندگی­های سیاسی افغانستان در ایران صادر شده است و در حکم و به منزله مدرک هویتی و تذکره فرد افغانستانی است.

پیش از این نیز هر از گاهی مطالبی از بدرفتاری کارمندان سفارت افغانستان در تهران با مراجعین و دانشجویان به رسانه­ ها راه یافته بود. لت و کوب چندباره چندین تن از مراجعین طی دو سه هفته اخیر در شبکه­ های اجتماعی و رسانه­ های مجازی منعکس شد. همچنین فهرستی از کارمندان سفارت نیز در فضای مجازی منتشر گردید که با انتقاد بسیاری از کاربران شبکه­ های اجتماعی مواجه شد.

دانشجویان معترض می پرسند وقتی سفارت برای هموطنانی که هیچ مدرک اقامتی در ایران ندارند، پاسپورت صادر می کند؛ چرا برای دانشجویانی که کارت مهاجرت و پرونده های قانونی در وزارت داخله ایران، وزارت معارف این کشور و کمیساریای عالی سازمان ملل متحد دارند، پاسپورت صادر نمی کند؟

آنها همچنین از مقامات کشور خواستند به دلیل نزدیکی امتحانات پایان سمستر، پاسپورت های دانشجویان را یکساله توزیع نمایند و تنها در این صورت، برای تمدید آن، دانشجویان ملزم به ارائه تذکره گردند؛ تا آنها زمان کافی برای این کار داشته باشند.
همچنین بر اساس پیشنهاد این دانشجویان، به دلیل حضور تعداد زیادی از مهاجرین در جمهوری اسلامی ایران، با همکاری وزارت داخله، یک شعبه احراز هویت در سفارت افغانستان در تهران ایجاد شود؛ تا این مشکل همگانی؛ نه‌تنها برای امسال؛ بلکه برای سال‌های آینده نیز مرفوع گردد.

 

تجمع دانشجویی

 

منبع:

urozgan.org

avapress.com

درباره محمد جواد صالحی

۶ دیدگاه

 1. تذکره ی ما مردم مقیم ایران مشکل دیرینه ایه که هر چند وقت یکبار بصورت جدیدی خودشو نشون میده.
  امیدوارم ای بار بیانیه بتونه این مشکلو حل کنه.
  واقعا وقتی مسئولان کشور خودمون هیچ تلاشی برای هویت ما نمیکنند
  از سایر کشورها چه انتظاری میتونیم داشته باشیم؟؟

 2. واقعا هدف دولت از انجام این کار چیه؟
  مگه اونها نمیدونند که خیلی از دانشجوها تو خود ایران به دنیا اومدند و حتی پدرشون هم ممکنه که تذکره نداشته باشه، چه برسه به بچه هاشون؟!
  امیدوارم که هر چه زودتر این قانون ملغی بشه.

 3. میگن محقق فعلا به چند تا از دانشگاهها رفته و بعد از صحبت با دانشجویان اون دانشگاهها قرار شده که دانشجوها خودشون برای اخذ تذکره به افغانستان نرند؛بلکه یکی از اقوامشون که تو افغانستان هست براشون این کار رو انجام بده!
  البته صحت این مطلب فعلا تایید نمیشه،فقط در حد شنیده هاست.
  ولی اگه صحت داشته باشه باز هم سخن بی پایه و اساسیه؛چرا که برای هموار کردن راه تحصیل دانشجوها اصلا نباید چنین قوانینی وجود داشته باشه.

  • البته تا اونجایی که من میدونم باید خود فرد برای گرفتن تذکره اقدام کنه و به افغانستان بره.
   از یکی از دوستان شنیدم که پدرش برای این کار در کابل اقدام کرده ولی به هیچ نتیجه ای نرسیده.

 4. واقعا جای بسی تاسف است که دوستان ما با این همه محدودیت ها و مشکلاتی که در ایران است با سعی ،انگیزه و تلاش بسیار ارزشهای خودشان را برای ورود به دانشگاه نشان می دهند ولی دولت ما که باید حامی و پشتیبان ما باشد ،سنگ جلوی پای ما می اندازد.

 5. با سلام و خسته نباشید.
  سایتتون بسیار عالی و امیدوارکنندست.
  خیلی خوبه که از این طریق مشکلات حل بشه.
  خب ببینید،به نظر من این قانون برای بالا بردن امنیت سالهای آینده افغانستان وضع شده و نمیشه اونو لغو کرد.
  ولی با این حال جا داره یه تجدید نظر و بررسی کلی و دقیق روش انجام بشه.
  با تشکر

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme
رفتن به بالا

Warning: Parameter 1 to W3_Plugin_TotalCache::ob_callback() expected to be a reference, value given in /home3/afgsaane/public_html/wp-includes/functions.php on line 3510