Warning: Declaration of tie_mega_menu_walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args, $id = 0) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home3/afgsaane/public_html/wp-content/themes/jarida/functions/theme-functions.php on line 1904
بیوگرافی ورزشکاران افغانستان در المپیک لندن 2012 - انجمن علمی دانشجویان افغانستان

بیاندیش …

تمام افکار خود را روی کاری که دارید انجام می دهید متمرکز کنید. پرتوهای خورشید تا متمرکز نشوند نمی سوزانند.

— گراهام بل
خانه / علم، تکنولوژی، فرهنگ، هنر / اخبار / بیوگرافی ورزشکاران افغانستان در المپیک لندن ۲۰۱۲
المپیک 2012 افغانستان

بیوگرافی ورزشکاران افغانستان در المپیک لندن ۲۰۱۲

افغانستان از سال ۱۹۳۶ با حضور در یازدهمین دور این بازی‌ها که در برلین آلمان برگزار شد،برای اولین بار در المپیک حاضر شد.

معرفی ورزشکاران:

۱٫ روح الله نیکپا عضو تیم ملی تکواندو
۲٫ نثاراحمدبهاوی عضو تیم ملی تکواندو
۳٫ تهمینه کوهستانی عضو تیم ملی دو میدانی
۴٫ مسعود عزیزی عضو تیم ملی دو میدانی
۵٫ اجمل فیصل عضو تیم ملی بکسینگ
۶٫ محمداجمل فیض زاده عضو تیم ملی جودو

روح الله نیکپا:

روح الله نیکپا در سال ۱۳۶۶ به دنیا آمده. چهار برادر دارد و یک خواهر. خودش کوچکترین فرزند پسر خانواده است.
تکواندو را از ده سالگی نزد استاد همایون رضایی آغاز کرد. سپس تمریناتش را در باشگاه ورزشی چار قلعه وزیر آباد نزد خیرالدین عالمیار ادامه داد.
خانواده‌اش مدتی به ایران مهاجرت کردند و او نیز عضو تیم پناهندگان افغانستانی در ایران بود.

سال ۱۳۸۳ به کابل بازگشتند. روح الله هم در تیم ملی افغانستان رموز این رشته را از محمد بشیر ترکی و مین سین هاک اهل کره جنوبی آموخت.
نیکپا پیش از المپیک در رقابت‌های مختلف به روی شیاپ چانگ رفت و تجربه اندوزی کرد. در تورنمنت ایران برنده مدال طلا شد.

در مسابقات آزاد کره که در آن بیش از ۳۰ کشور شرکت داشتند، با شکست دادن ورزشکارانی از کویت، بلژیک و ژاپن مقام سوم را به دست آورد. در کاپ سریلانکا نیز روی سکوی نخست ایستاد.

در مسابقات قهرمانی آسیا در ویتنام که گزینشی المپیک هم بود، حریفانی از پاکستان، تاجیکستان، قرقیزستان و تایلند را شکست داد. او ضمن کسب مدال نقره، سهمیه شرکت در المپیک را کسب کرد.

المپیک پکن – برنز
او در المپیک ۲۰۰۸ پکن و در وزن ۵۸ کیلوگرم یعنی ۱۰ کیلو کمتر از وزن کنونی‌اش، روی سکوی سوم ایستاد تا اولین مدال تاریخ ورزش افغانستان در بازی‌های المپیک را به گردن بیاویزد.
این اتفاق، بازتاب بی نظیری در افغانستان داشت و صدها نفر در فرودگاه کابل همراه با مقامات دولتی به استقبال او رفتند و جشنی باشکوه را برای قهرمان ملی شان رقم زدند. و باعث آوردن لحظات شاد به چهره خسته از جنگ مردمش شد.
کاروان ورزش افغانستان فقط با چهار ورزشکار در المپیک پکن شرکت کرده بود اما درخشش نیکپا باعث شد آنها دست خالی به کابل بازنگردند.
رییس کمیته المپیک افغانستان هم گفت: “در المپیک هر کشور به تناسب سرمایه گذاری خود مدال آورد. و جالب است که افغانستان با هیچ سرمایه گذاری توانست مدال برنز بگیرد.”

حضور در دومین المپیک
در بازی‌های آسیایی گوانگجو، او پس از غلبه بر رقیب ازبکستانی‌اش در مرحله یک هشتم نهایی مغلوب نماینده تایوان شد و از دور مسابقات کنار رفت.

اما در بیستمین دوره رقابت‌های جهانی تکواندو به میزبانی کره جنوبی، روح الله نیکپا از افغانستان مدال برنز وزن ۶۸ کیلوگرم را نصیب خود کرد.
روح الله نیکپا که حالا ۲۵ ساله است، سهمیه المپیک را در رقابت‌های گزینشی منطقه آسیا به میزبانی بانکوک کسب کرد. او در وزن ۶۸ کیلوگرم  موفق شد جواز شرکت در دومین المپیک دوران ورزشی اش را کسب کند.

تکواندو در بازی‌های المپیک در چهار وزن برگزار می شود. نیکپا در پکن در وزن ۵۸ کیلوگرم که وزن اول است بود . اما در لندن در وزن دوم یعنی ۶۸ کیلوگرم به مصاف حریفان خواهد رفت.
رقبای اصلی او یکی از دیگری عنوان‌دارتر و با سابقه‌تر هستند. گرچه روح الله نیز با اغلب آنها مبارزه کرده و نامش در جمع مدعیان است.

نثار احمد بهاوی:

نثار احمدبهاوی (زادهٔ فروردین ۱۳۶۴ در کاپیسا) تکواندوکار اهل افغانستان است که نایب قهرمانی جهان و دو مدال بازیهای اسیایی را کسب کرده‌است. او در سال ۱۳۸۶ از لیسه ابن سنا فارغ شده است.

او در بازی های آسیایی ۲۰۰۶ در وزن ۷۲ توانست مدال برنز را بدست آورد.

در رقابت‌های جهانی ۲۰۰۷، نثاراحمد با برتری مقابل رزمی کارهای لبنان، کویت، روسیه و آمریکا به مرحله نیمه نهایی رسید و از سد هادی ساعی نیز گذشت تا بزرگترین شگفتی مسابقات جهانی ۲۰۰۷ را رقم بزند. وی در این مسابقات توانست مدال نقره را از ان خود کند.
ورزش دوستان افغانستان، استقبال گرمی از نایب قهرمان جهان به عمل آوردند.

المپیک پکن
سال ۲۰۰۸ نثاراحمد با کاهش وزن برای قرار گرفتن در دسته های مخصوص المپیک، خود را به وزن ۶۸ کیلوگرم رساند و رمقی برای ارائه حداکثر توانایی‌هایش باقی نماند. با این حال سوابق درخشانش باعث شده بود در زمره مدعیان این وزن قرار بگیرد. اما وی با دو شکست از حریفانی امریکایی و المانی از دور مسابقات حذف شد.

بهاوی پرچم‌دار کاروان ورزشی افغانستان در المپیک ۲۰۰۸ پکن و بازی‌های آسیایی گوانگ‌ژو بود. وی از مهمترین قهرمانان ملی افغانستان است و یک ورزشگاه ۱۰ هزار نفری در زادگاهش کاپیسا به نام او تأسیس شده‌است.

نثار احمد بهاوی در گوانگجو در وزن ۸۰ کیلوگرم، با اقتدار توانست به فینال راه پیدا کند بهاوی در فینال و در مبارزه‌ای نفسگیر مغلوب شد و روی سکوی نایب قهرمانی ایستاد. این تنها مدال نقره انفرادی کاروان ورزش افغانستان در این دوره از بازی های آسیایی بود.در مسابقات جهانی ۲۰۱۱ به میزبانی

کره جنوبی، نثاراحمد بهاوی تا آستانه کسب یک مدال جهانی دیگر پیشروی کرد اما در گام آخر متوقف شد.

مدال طلای اولین دوره بازی‌های آسیایی هنرهای رزمی در بانکوک ۲۰۰۹ از دیگر عناوین مهم اوست.

نماینده افغانستان هم بخت فراوانی برای درخشش در انگلستان و کسب مدال المپیک دارد. او انگیزه‌های فراوانی برای کسب دومین مدال تاریخ ورزش افغانستان از بازی های المپیک دارد.

اجمل فیض زاده:

متولد ۲۰ می سال ۱۹۸۷ میلادی است.

اجمل تا حال در دو مسابقه جهانی و آسیایی شرکت کرده است.

او مثل بقیه ورزشکاران افغان آرزوی کسب مدال دارد. اجمل در مورد آمادگی هایش به بی بی سی گفت “شش ماه تمرین کرده ام و فکر می کنم برای این آزمون بزرگ آماده هستم و برای پیروزی سخت به تشویق هموطنانم نیاز دارم”.

این جودو کار  یک متر ۷۳ سانتی‌متر قد دارد و در وزن ۶۶ کیلوگرم در المپیک لندن به مساف رقیبان خود میرود.

اجمل فیصل

اجمل فیصل متولد ۱۴ آگست سال ۱۹۹۰ است.

او یک متر ۶۰ سانتی‌متر قد دارد و قرار است در وزن ۵۲ کیلوگرم در رشته بوکس/مشت‌زنی با حریفانش رقابت کند.

اجمل هم امیدوار است بتواند در این مسابقات بدرخشد.

او به بی بی سی گفت “آزمون پیش رو بزرگ است ولی آمادگی گرفته ام تا برای کشورم تاریخ بسازم.”

مسعود عزیزی

متولد ۲۵ نوامبر سال ۱۹۸۸ است.

او ۱ متر ۷۵ سانتی‌متر قد دارد. مسعود قرار است در رشته دوش (دو و میدانی) به رقابت بپردازد.

ریکورد زمانی که او برای دوش به صورت خصوصی پیش خود ثبت کرده ۱۱.۱۱ ثانیه است.

او در مسابقات ۲۰۰۴ آتن و ۲۰۰۸ پکن هم به نمایندگی از کشورش شرکت کرده بود. مسعود عزیزی امیدوار است افغانستان دارنده اولین مدال المپیک در رشته دوش شود.

تهمینه کوهستانی

متولد ۱۸ جون/ژوئن سال ۱۹۸۹، دانشجوی تربیت بدنی در دانشگاه کابل است.

تهمینه تنها نماینده زن از افغانستان در المپیک لندن، با قد یک متر ۶۱ سانتی‌متر و وزن ۵۳ کیلوگرم، قرار است به رقابت بپردازد.

ورزش دوش (دو و میدانی) تنها ورزش در بازی‌های المپیک است که در آن حدود ۲ هزار ورزشکار در ۴۷ بخش به رقابت می پردازند. تهمینه در آخرین روزهای آمادگی اش به بی بی سی گفت “من کاملا آماده مسابقات هستم و فکر می کنم حتی اگر برنده نشوم، حضورم در مسابقات خیلی موثر است.

درباره ابراهیمی

موفقیت به نقطه پایان رسیدن نیست بلکه جلو رفتن است.

۶ دیدگاه

 1. من خیلی خوشحالم که هموطنان عزیزم با تلاش های خود این سهمیه ها را در المپیک گرفتند
  خدا خیرشان دهد که ملت مظلوم ما را شاد کردند

  با تشکر از شما

  من نیز امسال به دانشگاه می روم
  دوست دارم در سایت شما فعالیت کنم
  لطفا مرا راهنمایی کنید

  • خواهش میکنم
   درخواست شما مورد بررسی قرار خواهد گرفت
   موفق باشید

  • با توجه به بررسی های آقای ابراهیمی ایمیلی حاوی اطلاعات لازم برای شما ارسال شده است.
   انجمن علمی دانشجویان افغانستان متعلق به همه دانشجویان افغانستان در سراسر دنیا می باشد، و در آینده این امکان برای همه دانشجویان فراهم خواهد شد تا بتوانند مقالات خود را بر روی سایت منتشر کرده و به عنوان نویسنده در سایت فعالیت نمایند.

 2. ماشاالله باراج

  سلام و خسته نباشید من دوست دارم در کشور افغانستان در رشته دومیدانی فعالیت کنم استعداد خوبی در این رشته دارم و قول میدهم با کمی کمک قهرمان جهان شوم

 3. ماشاالله باراج

  سلام و خسته نباشید من دوست دارم در کشور افغانستان در رشته دومیدانی فعالیت کنم استعداد خوبی در این رشته دارم و قول میدهم با کمی کمک قهرمان جهان شوم قبلا هم در این رشته توانسته ام قهرمان بشوم

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme
رفتن به بالا

Warning: Parameter 1 to W3_Plugin_TotalCache::ob_callback() expected to be a reference, value given in /home3/afgsaane/public_html/wp-includes/functions.php on line 3510