Warning: Declaration of tie_mega_menu_walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args, $id = 0) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home3/afgsaane/public_html/wp-content/themes/jarida/functions/theme-functions.php on line 1904
بیانیه تشکل های دانشجویی در رابطه با شهدای هزاره در شهر زابل - انجمن علمی دانشجویان افغانستان

بیاندیش …

تمام افکار خود را روی کاری که دارید انجام می دهید متمرکز کنید. پرتوهای خورشید تا متمرکز نشوند نمی سوزانند.

— گراهام بل
خانه / علم، تکنولوژی، فرهنگ، هنر / اخبار / بیانیه تشکل های دانشجویی در رابطه با شهدای هزاره در شهر زابل
شهید شکریه 9 ساله

بیانیه تشکل های دانشجویی در رابطه با شهدای هزاره در شهر زابل

بسمه تعالی

جامعه ای که نسبت به سرنوشت جمعی خود بی تفاوت بوده گرفتار ظلم و نسل کشی توسط زورمندان خود و یا سایر اقوام می شود. نقش اندیشمندان و رهبران در هدایت جامعه بسیار بارز و حیاتی است کما اینکه هر قومی برای چیرگی بر یک جامعه ی دیگر ابتدا بزرگان سیاسی و علمی و فرهنگی آنها را یا تطمیع می کنند و یا از میان بر می دارند. نقش شهدا از این رو که جامعه را بیدار می کنند و نشان دهنده ی یک راه متعالی به مردم خود هستند بسیار ارزشمند می باشد.
واقعه ی شهادت مظلومانه ی تعدادی از هم وطنانمان در ولایت زابل انبوهی از غم و اندوه را بر ما چیره ساخت. اجساد مطهر شهدا نشان دهنده ی مظلومیت آنها و قساوت قلب عاملان این جنایت است که به شکل فجیعی این انسان های بی گناه را وحشیانه به شهادت رساندند. شهادت مظلومانه ی آنها احساس خشم مقدسی را در دل های مردم شعله ور ساخته که عن قریب کاخ های ظلم را ویران سازد. کوتاهی دولت در رابطه با آزاد سازی این گروگانها که از افراد ملکی و چندین ماه اسیر بودند و آزاد سازی تعداد دیگری از گروگانها به فاصله ی دو روز بعد از این جنایت سوال برانگیز است. حوادثی از این دست هر از چندگاهی تکرار می گردد و هیچ گونه اقدام عملی و موثر از سوی هیچ یک از ارگانهای دولتی و غیر دولتی به منظور عدم تکرار آنها صورت نمیگیرد و در اکثر این حوادث قربانیان از یک قوم مشخص بوده که نشان از یک نسل کشی تدریجی دارد و اقدامات فوری و پیش گیرانه ی سازمان های حقوق بشری و بین المللی را می طلبد.
خیزش مردمی ایجاد شده نشان از آگاهی جمعی مردم، احساس درد مشترک و خستگی مردم از وضعیت موجود کشور دارد. انتظار می رود که سران حکومت و رهبران از این خیزش حمایت و با مردم در یک راستا حرکت کنند. سران حکومت رفتار و عملکردی صادقانه از خود به نمایش بگذارند و از فریب مردم بپرهیزند. این خیزش نوید بخش آینده ای امن تر و حکومتی قانونمندتر برای تمام مردم افغانستان است لذا انتظار می رود همه ی مردم از اقوام مختلف در آن شرکت کنند و به دادخواهی از خون شهیدان مظلومی که در زابل و جای جای افغانستان به شهادت رسیده اند، بپردازند.
ما دانشجویان افغانستانی دانشگاه های ایران با بازماندگان این واقعه ی المناک و همه ی مردم افغانستان و انسان های آزاده اعلام هم دردی و غم شریکی می کنیم و آمادگی خود را برای برون رفت از وضع موجود در کشور اعلام میداریم. در ادامه ما به عنوان بخشی از مردم افغانستان خواسته های خود را به طور مشخص بیان میداریم:
۱- حکومت وحدت ملی در راستای نام بلندی که یدک می کشد، ملی عمل کند و تبعیض های قومیتی را سرلوحه ی کار خود قرار ندهد.
۲- ایجاد قول اردو در زون مرکزی افغانستان برای جلوگیری از حملات و ایجاد ناامنی از سوی نیروهای هراس افکن و ضددولتی مانند داعش و طالبان
۳- رهبران جهادی و فرماندهان نظامی و اردوی ملی و ارتش امنیت مردم را تامین نمایند و حراس افکنان را به پای میز مجازات بکشانند.
۴- مردم اتحاد و یکپارچگی خود را برای دادخواهی خون شهدا حفظ نمایند و کمیته ای به منظور هماهنگی بیشتر این خیزش تا احقاق حقوق تشکیل دهند.
۵- یک روز در تقویم ملی کشور به نام این شهیدان اختصاص داده شود و بدن های مطهر آنها در یک مکان مهم مانند دانشگاه کابل به خاک سپرده شوند.
۶- فعالان جامعه ی مدنی، مردم را در این خیزش یاری و همراهی نمایند و در راستای اتحاد مردم گام بردارند و با استفاده از ارتباطات مناسب این خیزش را به طور گسترده پوشش رسانه ای دهند.
۷- نمایندگان مردم در پارلمان از دولت و مسئولین امنیتی در قبال نسل کشی از یک قوم خاص به طور مستمر توضیحات خواسته و یک راهکار عادلانه و منطقی را در این رابطه در پیش گیرند.
۸- بررسی ریشه ای این گونه حوادث و شناسایی عوامل و زمینه های آن به منظور پیشگیری از تکرار.
۹- فعالین حقوقی اسناد این گونه جنایات را به طور منظم جمع آوری نموده و به منظور دادخواهی و جلوگیری از نسل کشی به ارگان های بین المللی ارائه نمایند.
از جانب تشکل های :
۱- انجمن دانشجویی هدا – اصفهان
۲- مجمع فرهنگیان و دانشجویان افغانستان – فدا
۳- انجمن علمی فرهنگی دانشجویان غیرایرانی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران
۴- انجمن علمی فرهنگی دانشجویان افغانستان – قزوین
۵- اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان – ادا
۶- کانون فردوس ملل
۷- نواندیشی دانشجویان و فارغ التحصیلان افغانستانی کاشان – ندا
۸- کانون شرق نو
۹- انجمن مشکات
۱۰- پایگاه دانشجویی صنا
۱۱- مجمع دانشجویان افغانستانی دانشگاه خوارزمی
۱۲- دانشجویان مهاجر افغانستانی اراک – دما
۱۳- انجمن علمی دانشجویان افغانستان

درباره امیر حمزه

زندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست، هر کسی نغمه خود خواند و از صحنه رود، صحنه پیوسته بجاست، خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد... دانشجوی مهندسی نرم افزار، به جز کامپیوتر علاقمند به ادبیات هستم. در حال حاضر روی زبان های برنامه نویسی تحت وب کار می کنم.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme
رفتن به بالا

Warning: Parameter 1 to W3_Plugin_TotalCache::ob_callback() expected to be a reference, value given in /home3/afgsaane/public_html/wp-includes/functions.php on line 3510