Warning: Declaration of tie_mega_menu_walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args, $id = 0) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home3/afgsaane/public_html/wp-content/themes/jarida/functions/theme-functions.php on line 1904
افغانستان در آستانه ی عید فطر - انجمن علمی دانشجویان افغانستان

بیاندیش …

تمام افکار خود را روی کاری که دارید انجام می دهید متمرکز کنید. پرتوهای خورشید تا متمرکز نشوند نمی سوزانند.

— گراهام بل
خانه / علم، تکنولوژی، فرهنگ، هنر / افغانستان در آستانه ی عید فطر
n00012458-b

افغانستان در آستانه ی عید فطر

ماه رمضان به روزهای پایانی خود رسیده است و مسلمانان در تکاپوی برگزاری مراسم عید فطر هستند . این عید به عنوان یکی از اعیاد بزرگ مسلمین جهان است و هر ساله از سوی آنها جشن گرفته می شود.

مردم افغانستان در این ماه نیز با وجود درخواست توقف جنگ توسط دولت و همچنین سازمان های بین المللی از حملات انتحاری بی نصیب نماند و مخالفان با کشتن ده ها غیر نظامی جنایات دیگری را در کارنامه ی سیاه خود به ثبت رساندند با  وجودغم از دست رفتگان و مجروحین فضای افغانستان حال و هوای عید به خود گرفته است و مردم را برای تدارک آن به خیابانها و بازارها کشانده است. و هرقدر که به روزهای پایانی این ماه نزدیک می شویم بر ازدحام جمعیت افزوده می گردد. دکانداران و فروشندگان از وضع موجود کمال استفاده را می برند و شاید شیرینی پزی نباشد که در این روزها شبانه روز مشغول کار نباشد.

مردم افغانستان علاوه بر خرید مواد خوراکی به خرید سایر کالاها و وسایل خانه نیز مشغول هستند و معمولا لباسی که خیاط به سفارشش می دوزد را به لباس آماده ترجیح می دهند. مردان جوان و دختران در شب عید دستانشان را حنا می کنند و علاوه بر زیبایی آن را خوش یمن می دانند. مسلمانان افغانستان روز عید سعید فطر را با رفتن به عیدگاهها و مساجد و ادای نماز آغاز می کنند، پس از ادای نماز عید فطر دید و بازدید آغاز می شود وعیادت از خانواده هایی که بتازگی یکی از اعضای خود را از دست داده اند یا بیمار دارند، در اولویت دیدوبازدیدها قرار دارد. خریدن پوشاک نو برای تازه عروسان یا دخترانی که تازه نامزد کرده اند ازجمله دیگر رسوم است.

 بخش عظیمی از مردم افغانستان را اقشار ضعیف و کم درآمد تشکیل می دهد اما آنها با این حال سعی در انجام رسومات این عید بزرگ دارند و در تلاش برای خرید لباس برای کودکان خود و به جا آوردن این سنت دیرینه می باشند. زندگی با وجود جنگ و خونریزی و مشکلات بسیار همچنان در افغانستان جریان دارد و کماکان مردم این دیار به آینده ی آن امیدوار.

درباره مصطفی کابلی

سرگذشت تيره من، سرگذشتي نيست. کز سر آغاز و سرانجامش جدا باشي . حقوق می خوانم ، مشتاق یادگیری و تشنه ی حقیقت

۲ دیدگاه

  1. عید سعید فطر بر همگان مبارک

  2. عیدی سعیدی فطر سرآغازی سرتاسر خوشی بلده کله گی هموطنانم…موفق باشین..

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme
رفتن به بالا

Warning: Parameter 1 to W3_Plugin_TotalCache::ob_callback() expected to be a reference, value given in /home3/afgsaane/public_html/wp-includes/functions.php on line 3510