Warning: Declaration of tie_mega_menu_walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args, $id = 0) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home3/afgsaane/public_html/wp-content/themes/jarida/functions/theme-functions.php on line 1904
آینده ی مبهم افغانستان - انجمن علمی دانشجویان افغانستان

بیاندیش …

تمام افکار خود را روی کاری که دارید انجام می دهید متمرکز کنید. پرتوهای خورشید تا متمرکز نشوند نمی سوزانند.

— گراهام بل
خانه / علم، تکنولوژی، فرهنگ، هنر / آینده ی مبهم افغانستان

آینده ی مبهم افغانستان

آینده ی مبهم افغانستان

افغانستان پس از چند دهه درگیری و خشونت و متحمل شدن خسارت های مالی و جانی فراوان دچار عقب ماندگی های فراوانی شده است .

افغانستان در سال های اخیر با کمک کشورهای خارجی و نیروهای حافظ صلح و ناتو توانسته تا حدودی امنیت و ثبات نسبی را برقرار کند. هر چند هر از چند گاهی طالبان با اقدامات خود باعث متشنج شدن اوضاع می شوند نکته اینجاست با نزدیک شدن خروج رسمی نیروهای خارجی از افغانستان و به پایان رسیدن ماموریت آنها در سال ۲۰۱۴چه سرنوشتی در انتظار این کشور بحران زده خواهد بود حامد کرزی برخلاف نظر کشورهای همسایه پیمان استراتژیک با آمریکا را امضا کرد خلا نیروهای خارجی و به دنبال آن آغاز بی ثباتی و جنگ داخلی بعد از خروج این نیروها را می توان از اهداف این پیمان ذکر کرد.

آینده ی مبهم افغانستان ناگفته نماند از آنجایی که بخش بزرگی از اقتصاد افغانستان از درآمدهای حاصل از نیروهای خارجی تامین می شود با خروج نیروهای خارجی اقتصاد افغانستان سقوط خواهد کرد و همچنین در شرایطی که در افغانستان گروههای طالبان و وابسته به طالبان در حال تقویت و شکل گیری هستند و نیز نفوذ این گروهها در اردوی ملی و پلیس محتمل می باشد و ممکن است تدارکاتی را برای حمله ای گسترده بعد از خروج نیروهای خارجی دیده باشند بنابراین حامد کرزی یک به یک با  دیگردوستان غربی خود دیدار می کند و با امضای موافقت نامه هایی از آنها می خواهد افغانستان را بعد از سال ۲۰۱۴ تنها نگذارد به گفته ی وی افغانستان به  بیش از چهار میلیارد دلار در سال برای تامین امنیت نیاز دارد که آمریکا به تنهایی قادر به تامین این مبلغ نمی باشد. موافقت نامه هایی که بیشتر به امنیت و اقتصاد افغانستان توجه دارد . نکته قابل توجه اینکه در شرایطی که انتقادها از حامد کرزی بالا گرفته بود و به خاطر سیاستهایش در قبال طالبان سیل اعتراضات به وی افزایش پیدا کرده بود اقدامات اخیرش تا حدودی باعث کاهش این هجمه اعتراضات شده است بنابراین می توان نمره ی  نسبتا قابل قبولی در کارنامه ی اواخر  دوران ریاست جمهوری حامد کرزی به ثبت رساند.

در پایان چشم انداز خوبی از افغانستان می توان ترسیم داشت در صورتبه روی کار آمدن حکومتی سالم و عملی شدن تعهدات کشورهای غربی و همچنین تعامل سایر کشورها.


 

درباره مصطفی کابلی

سرگذشت تيره من، سرگذشتي نيست. کز سر آغاز و سرانجامش جدا باشي . حقوق می خوانم ، مشتاق یادگیری و تشنه ی حقیقت

۴ دیدگاه

 1. متاسفانه حضور ناتو و امریکا اثرات خیلی نفی هم داشته
  شما امنیت به ظاهر آروم رو در نظر نگیرید
  هرچی که هست ناتو و طالبان از یه جا سرچشمه میگیرند و درظاهر دشمنند
  ما نباید دغدغه اینو داشته باشیم که با خروج اونا چه خاکی بر سرمون بریزیم
  مشکل ما پراکنندگی ماست و عدم اتحاد و گرایش به حزب های مختلف
  اگه وحدت داشته باشیم و بتونیم یه رهبر داشته باشم دیگه نیازی به سربازان خارجی نیست! البته این تو یه کشور شیعه- سنی خیلی سخته!
  خدا هم تو قران میفرماید: إِنَّ اللَّهَ لَا یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّی یُغَیِّرُواْ مَا بِأَنفُسِهِمْ
  برای تغییر فقط باید خودمون بخوایم و یه جنبشی داشته باشیم
  پس از ماست که برماست!!!!!!!!!!!!!!!!

  • بحث در مورد این مسائل نیاز به دانش سیاسی بالایی دارد، آنچه مشخص است این است که اگر مردم افغانستان، کشورشان را نسازند، از دیگر کشورها انتظاری نیست، و از طرفی اگر مردم کشور را بسازند به تنهایی نمی توانند مگر با داشتن روابط دوستانه با ملت های دیگر!
   از دوستان خواهش دارم بحث در این زمینه را در سایت ها و فروم های زیادی که در این مورد تبادل نظر می کنند ادامه دهند!

  • با سلام

   با توجه به اینکه در سایت جای بحث و مجادله نیست با این حال لازم دیدم نکاتی را یاد آور شوم فرموده ی شما در خصوص اثرات منفی نیروهای خارجی : نمی توان منکر این فضیه شد ولی جنبه ی مثبت این برنامه بیشتر و برجسته تر از جنبه ی منفی آن است. در خصوص امنیت نیز یاد آور شوم در موقعیت کنونی افغانستان که دچار بی ثباتی و عدم اتحاد بین آحاد گروهای سیاسی و احزاب می باشد در صورت خروج نیروهای خارجی هر آن ممکن است امنیت نسبی به وجود آمده نیز از بین برود در واقع شما در ادامه مطالبتان جواب خود را داده اید

 2. سلام. آیا هیچ از مفاد این پیمان اطلاعی دارید؟ در بعضی از بندهای آن تمامیت ارضی و عزت کشورمان زیر سوال رفته است. مثلا در ماده ۲رسما گفته است که هر جایی را که آمریکا خوش کند می تواند در اختیار بگیرد و در ماده ۵ گفته بخش هایی از خاک افغانستان که از زمان اجرای توافقنامه در اختیار آمریکا قرار میگیرد باید تحت حاکمیت آمریکا باشد. همچنین هر چیز منقولی که به این مکان ها آورده شود و یا در آنجا بدست آید مال آمریکا است. البته این طور که در این ماده ذکر شده به نظر می رسد منظور دارایی های منقولی است که در تمام قلمرو افغانستان بدست آید و این یعنی افغانستان هیچ چیز از خودش ندارد و منابع طبیعی منقول آن مثل نفت و گاز و.. مال آمریکا است.

theme
رفتن به بالا

Warning: Parameter 1 to W3_Plugin_TotalCache::ob_callback() expected to be a reference, value given in /home3/afgsaane/public_html/wp-includes/functions.php on line 3510