Warning: Declaration of tie_mega_menu_walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args, $id = 0) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home3/afgsaane/public_html/wp-content/themes/jarida/functions/theme-functions.php on line 1904
آهنگساز افغان برنده جایزه گرمی شد - انجمن علمی دانشجویان افغانستان

بیاندیش …

تمام افکار خود را روی کاری که دارید انجام می دهید متمرکز کنید. پرتوهای خورشید تا متمرکز نشوند نمی سوزانند.

— گراهام بل
خانه / علم، تکنولوژی، فرهنگ، هنر / آهنگساز افغان برنده جایزه گرمی شد

آهنگساز افغان برنده جایزه گرمی شد

پنجشنبه ۲۶ دلو ۱۳۹۱ :عمر اکرم، آهنگساز افغان-امریکایی روز دوشنبه ۲۳ دلو در پنجاه‌ وپنجمین مراسم اهدای جوایز «گرمی» در لس انجلس امریکا جایزه بهترین “آلبوم نسل جدید” را برای آخرین البومش « پژواک‌های عشق» دریافت کرد.

جایزه «گرمی» معتبر ترین جایزه در بخش موسیقی در امریکا است که به گفته دست اندرکاران موسیقی معادل جایزه اسکار در فلم این جایزه در بخش موسیقی ارزش دارد و این اولین بار است که این جایزه را یک افغان از آن خود می سازد.
آقای اکرم تا کنون چهار آلبوم موسیقی تهیه کرده که در این البومها در مجموع ۳۸ آهنگ جابجا شده است.
آلبوم پژواک‌های عشق که سال گذشته به بازار آمد، دوازده آهنگ دارد و عمر اکرم گفته‌ که این آلبوم نتیجه تجارب ازدواج و پدر شدنش بوده است.
آقای اکرم گفته است که بر روی آلبوم پژواک عشق دو سال کار کرده است و وقتی به بازار آمد، استقبال از آن باور نکردنی بوده است.
در این آلبومُ میلاد یوسفی فرزند هارون یوسفی، تبله نواز افغان در کنار رومان استگنارو، گیتاریست مشهور پرویی و چارلی‌ بشارت ویلون نواز مشهور امریکایی- فلسطینی عمر اکرم را همراهی کرده اندږ
به اساس گزارش ها شش آلبوم از هزارها آلبوم فرستاده شده به اداره جوایز گرمی، نامزد دریافت جایزه گرمی برای آلبوم نسل جدید شده بودند.
جایزه گرمی، از معتبرترین جایزه‌های صنعت موسیقی جهان به شمار می‌رود و قاسم رامشگر یک دست اندر کار موسیقی در افغانستان می گوید که در دنیای موسیقی جایزه گرمی همان ارزشی را دارد که جایزه اسکار در دنیای سینما دارد.
لینا علم سینما گر افغان که سالها را در امریکا زنده گی کرده است نیز این گفته ها را تایید می کند و می افزاید که دست یافتن به این جایزه آرزوی هر دست اندر کار موسیقی است.
و اما عمر اکرم افغان مقیم امریکا این جایزه را بدست آورد.
عمر اکرم از دوران نوجوانی، زمانیکه پدرش کارمند وزارت خارجه سابق افغانستان بود طعم موسیقی کشور های مختلف را چشید. اقامت در کشورهای فرانسه، جمهوری چک، کیوبا و امریکا عمر را با فرهنگ غنی موسیقی این کشورها آشنا ساخت.
عمر اکرم، شش ساله بود که پیانو را نزد یکی از استادان بزرگ موسیقی در پراگ، مرکز جمهوری چک آموخت. این استاد بزرگ عمر را با آثار موسیقیدانان بزرگ جهان مثل، باخ، بتهوفن، موزارت چایکوفسکی و دیگر بزرگان موسیقی آشنا ساخت.
مسافرت عمر با فامیلش به کیوبا صفحۀ دیگری از جهان موسیقی را بر روی او کشود.
عمر اکرم چهارده ساله بود که اولین اثر هنری خود را ساخت.
اکنون عمر اکرم چهار البوم هنری معتبر دارد که اولی به نام “Opal Fire” در سال ۲۰۰۲ عرضه شد و مورد توجه زیاد شنونده ها قرار گرفت و در همان سال در میان موسیقی امریکا، مقام هفتم را گرفت و البوم دوم او بنام “Free as a Bird” مقام چهارم را در لیست بهترین میلودی های امریکا کسب کرد.
آلبوم‌های عمر اکرم بیشتر در کشورهای غربی شهرت دارند و افغان‌ها با نام و آثار او چندان آشنا نبوده اند.
او گفته است که با شماری از اهالی موسیقی افغانستان که در غرب زندگی می‌کنند رابطه هایی دارد اما هیچ وقت کار مشترکی با آنها نداشته است، ولی در ماه‌های اخیر تعداد افغان‌هایی که در کنسرت‌های او شرکت می‌کنند افزایش یافته.
چند قطعه از ساخته‌های او موزیک ابتدا و انتهای شماری از برنامه‌های بی‌بی‌سی‌ برای افغانستان اند که پیوسته پخش می‌شوند.
عمر اکرم به این نظر است که موسیقی بی‌نیاز از کلام است و این کلام است که برای شنیده شدن نیاز به موسیقی دارد.

درباره رحیمه بصیر

۱ دیدگاه

  1. به امید موفقیت روز افزون هموطنانمان…

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme
رفتن به بالا

Warning: Parameter 1 to W3_Plugin_TotalCache::ob_callback() expected to be a reference, value given in /home3/afgsaane/public_html/wp-includes/functions.php on line 3510