Warning: Declaration of tie_mega_menu_walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args, $id = 0) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home3/afgsaane/public_html/wp-content/themes/jarida/functions/theme-functions.php on line 1904
آثار باستانی افغانستان به موزه ملی کابل بازگشت - انجمن علمی دانشجویان افغانستان

بیاندیش …

تمام افکار خود را روی کاری که دارید انجام می دهید متمرکز کنید. پرتوهای خورشید تا متمرکز نشوند نمی سوزانند.

— گراهام بل
خانه / علم، تکنولوژی، فرهنگ، هنر / اخبار / آثار باستانی افغانستان به موزه ملی کابل بازگشت
آثار باستانی افغانستان به موزه ملی کابل بازگشت
آثار باستانی افغانستان به موزه ملی کابل بازگشت

آثار باستانی افغانستان به موزه ملی کابل بازگشت

بریتانیا ۶۰۰ اثر تاریخی افغانستان را به موزه ملی این کشور تحویل داد. این آثار در دوران جنگ‌های داخلی از افغانستان قاچاق شده بود. مقام‌های افغان می‌گویند این بزرگترین مجموعه آثار غارت شده کشور است که بازگردانده می‌شود.

صدها اثر تاریخی که در جریان سالهای جنگ در افغانستان از موزیم (موزه) ملی کابل به سرقت رفته بود، دوباره به این کشور بازگردانده شده است.

این آثار که در کل ۸۴۳ قطعه است، در یک مراسم رسمی در کابل، به مسئولان موزیم ملی تحویل داده شد.

بسیاری از این آثار در زمان جنگ های داخلی دهه ۱۹۹۰ میلادی، از افغانستان ربوده شده و به کشورهای اروپایی قاچاق شده بود.

مسئولان گفته اند که برخی از این آثار، تا بیشتر از چهار هزار سال سابقه تاریخی دارد.

موزیم بریتانیا در مراسم تحویلدهی این آثار گفت که این گنجینه شامل “نمونه های نفیس” از عاج های بگرامی (مجسمه های ساخته شده از عاج) و خاتم کاری است که از قرن اول میلادی به جای مانده اند.

مسئولان می گویند، شماری از این آثار از سوی پلیس مرزی بریتانیا در زمان ورود به این کشور، بدست آمده و تا حالا نگهداری شده بود.

بخش دیگری از آن نیز که راه خود را به بازارهای غیرقانونی فروش آثار باستانی باز کرده بود، توسط سرمایه داران مختلف خریداری و در اختیار مسئولان قرار داده شده بود.

بطور مثال، یکی از قطعات باستانی که تصور می شود حدود یکهزار و هشتصد سال سابقه تاریخی دارد و از موزیم ملی کابل دزدی شده بود، از جاپان (ژاپن) بدست آمده است.

بازگرداندن این آثار به موزیم کابل خبر خوشی برای افغانستان است.

باستان‌شناسان افغان با توجه به ویرانی و تنشهایی که کشورشان در سالهای جنگ با آن روبرو بود، امیدی به دست‌یابی دوباره به این آثار نداشتند.

در جریان جنگ های داخلی در افغانستان، بیش از دو – سوم آثار موجود در موزیم کابل یا دزدیده شد و یا هم از بین رفت.

با این حال، ناظران می گویند، با توجه به ادامه نا امنی ها در افغانستان و تردیدهای که در مورد ثبات این کشور وجود دارد، بازگرداندن این آثار به کابل می تواند موجب نگرانی برای چگونگی نگهداری از آن باشد.

افغانستان چهارراه تمدن ها نامیده می شود. تاکنون آثار باستانی مربوط به فرهنگ های مختلف در این کشور کشف شده اند.

در این گنجینه مجسمه های بودا از قرن های دو و سه میلادی، عصر برونز باختری، سکه های یونانی- باختری و سکه های اسلامی قرون وسطی به چشم می خورند.

افغانستان در مسیر جاده ابریشم کهن قرار داشته است که در واقع پلی بود که تاجران غربی برای دادوستد با شرق از آن عبور می کردند. پیش از آن که در قرن هشتم اسلام به افغانستان بیاید، آیین بودایی در این سرزمین رونق فراوانی داشت.

مجسمه های بزرگ بودا در بامیان در کنار چندین معبد بودایی کشف شده، از مهمترین آثار به جای مانده از دوران پیش از اسلام افغانستان هستند. مجسمه ۵۳ متری بودا در سال ۲۰۰۱ توسط رژیم طالبان تخریب شد.

قابل یادآوری است که یک گنجینه نفیس و بینظیر طلا که حدود ۲۰۰۰ سال عمر دارد از دوران باختری با بیش از ۲۰ هزار قطعه زینتی برجای مانده است. این گنجینه در زمان جنگ داخلی توسط کارکنان موزیم پنهان شد و از چپاول دور ماند. این گنجینه بینظیر طلا در سال ۲۰۰۶ در نقاط مختلف جهان به نمایش گذاشته شد.(شرح کل قضیه این گنجینه را دوستان در مقالات قبلی ارئه کرده بودند)

درباره ابراهیمی

موفقیت به نقطه پایان رسیدن نیست بلکه جلو رفتن است.

۱ دیدگاه

  1. خبر خوشحال کننده ای بود. امیدوارم تمام آثار به سرقت رفته به کشور بازگردد و دولت نیز تمام تلاش خود را برای نگهداری و حفاطت از این آثار به عمل آورد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme
رفتن به بالا

Warning: Parameter 1 to W3_Plugin_TotalCache::ob_callback() expected to be a reference, value given in /home3/afgsaane/public_html/wp-includes/functions.php on line 3510