Warning: Declaration of tie_mega_menu_walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args, $id = 0) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home3/afgsaane/public_html/wp-content/themes/jarida/functions/theme-functions.php on line 1904
کارآفرینی و اهميت آن - انجمن علمی دانشجویان افغانستان

بیاندیش …

تمام افکار خود را روی کاری که دارید انجام می دهید متمرکز کنید. پرتوهای خورشید تا متمرکز نشوند نمی سوزانند.

— گراهام بل
خانه / کارآفرینی و موفقیت / کارآفرینی / کارآفرینی و اهمیت آن
کارآفرینی و اهمیت آن
کارآفرینی و اهمیت آن

کارآفرینی و اهمیت آن

بنام خداوند بخشنده ی مهربان
مقوله ی کارآفرینی یک بحث نو و جدید است و می توان گفت که شناختی صحیحی راجع به آن وجود ندارد . و اکثرا کارآفرینی را مساوی با اشتغال زایی میدانند در صورتی که اشتغال زایی یکی از پیامدهای کارآفرینی می باشد نه عین کارآفرینی

مقدمه:
توسعه اقتصاد به هرشکل ممکن نتیجه ی فعالیت بشر می باشد . این فعالیت در انسان با سه نقش مهم مورد توجه و بررسی قرار میگیرد .
۱-سازمان دهنده ۲- کارگر ۳- مصرف کننده
در این راستا نقش انسان در هماهنگی و سازماندهی روش تولید دارای اهمیت زیادی است. اگر منابع و مهارتهای در نظر گرفته شده از طریق طبیعت کاملا مهار نشده و به صورت ناکارآ به بخش های تولیدی منتقل گردد نیروی انسانی غیر بهره ور شده و تولید در سطح وسیعی کاهش می یابد .
این جاست که نقش کارآفرینان در توسعه ملتها آشکار خواهد شد به طوری که نقش وی در رشد و شکوفایی اقتصاد حیاتی است .
کارآفرینی می تواند نقش مهمی را در سرعت بخشیدن توسعه ی اقتصادی یک کشور ایفا کند
در کشورهای در حال توسعه نقش کارآفرینی در ارتباط با ایجاد فرصتهای خود اشتغال زایی و کاهش درصد بیکاری می تواند به مراتب مهمتر از کشورهای توسعه یافته باشد.

تعاریف کارآفرینی:
واژه ی کارآفرینی از ریشه ی فرانسوی (entreprendre) که مفهوم تعهد کردن کاری را در بر میگیرد . کارآفرین کسی است که تعهد می کند تا سازماندهی و مدیریت کسب وکارجدیدی را که توام با ریسک است بپذیرد .
شخصی بنام ریچارد کانتیلون که یک ایرلندی ساکن فرانسه بود برای اولین بار از این واژه جهت اشاره به فعالیت های اقتصادی استفاده نمود بنابراین به نظر کانتیلون کارآفرین شخصی است که عوامل خدمات را با قیمتی معین خریداری نموده تا با قیمتی نا معین به فروش رساند . بنابراین به نظر کانتیلون یک کارآفرین فردی ریسک پذیر است که فعالیت وی به نوعی بیمه پذیر نیست .
به نظر جی ای شومپیتر کارآفرین فردی خلاق است که با اجرای طرح های جدید میتواند آغازگر فرایند اقتصادی از طریق محصولات و بازارهای جدید . غلبه بر مواد خام . منابع جدید و تاسیس موسسات ٬) که توام با مخاطره مالی و اجتماعی و حیثیتی است محصول و خدمت جدید به بازار عرضه میکند.
یک نکته اساسی این است که به دلیل و ضعیت کنونی افغانستان٬ کمکهای بین المللی در عرصه های فنی و تولیدی و …. به سوی کشور ما سرازیر میشود ٬میلیاردها دلار وارد کشور می شود اما متاسفانه باز شاهد آن هستیم که تولید ناخالص داخلی کشور(GDP) ما همچنان رشد چندانی نکرده و تقریبا در رتبه های آخر جهان قرار داریم .
اینجا سوالی مطرح میشود که با وجود کمک ها ی بین المللی چرا تولید ناخالص داخلی کشور در دهه اخیررشد چندانی نکرده است ؟
به نظر من علاوه بر فساد اداری ٬نا امنی ٬وجود کسب و کار در محیط عدم اطمینان ٬ عدم حمایت های دولت از کسب و کارها و … که صاحب نظران در طی تحقیقاتی که در این زمینه انجام داده اند به آن دست یافته اند دلیل اساسی دیگری نیز وجود دارد وآن این است که متخصصان که برای کشور ما تصمیم میگیرند از بافت اجتماعی کشورمان نیستند با فرهنگ و نیازهای مردم ما آشنا نیستند . این کشور نیازمند افرادی جسور ٬خلاق ٬ریسک پذیر ازمیان توده جامعه می باشد که بتواند نیاز مردم را کشف کرده و برای رفع آن اقدام کنند.
و این قشر همان کارآفرینانی هستند که با کشف و شناسایی فرصت های موجود و بهره برداری از آنها ضمن انکه برای خود اشتغال ایجاد می کنند موجب اشتغال زایی برای دیگران میشود و همچنین این اقدام موجب رشد اقتصادی و رفاه عمومی جامعه خواهد شد.

اهمیت و ضرورت کارآفرینی :
بی شک٬روند توسعه ی اقتصادی در کشورهای توسعه یافته ٬بیانگر این واقعیت است که اقتصاد تحت تاثیر کارآفرینی است به گونه ای که کارآفرینان در توسعه ی اقتصادی کشورهای توسعه یافته نقش محوری داشته اند و کشورهای توسعه نیافته اهمیت آن را در توسعه ی اقتصادی نادیده گرفته اند٬سرمایه در دسترس کشورها کشف و ازان ها بهره برداری می کنند.
تاریخچه ی توسعه ی اقتصادی در کشورهای توسعه یافته٬مستنداتی برای حمایت از این واقعیت فراهم می آورد که اقتصاد تحت تاثیر کارآفرینی است. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد علت تو سعه ی کشورهایی همچون امریکا ٬ژاپن و آلمان که از نظر صنعتی توسعه یا فته اند کارآفرینی است .
هم اکنون کارآفرینی در ژاپن ۲۵۰ موسسه ی بزرگ کارآفرینی وجود دارد آمارهای حاصل شده دراین زمینه جالب است : بین سالهای ۱۹۷۰تا ۱۹۹۲ میلادی بیش از ۹۶٪ نوآوری های صنعتی توسط کارآفرینی توانست جایگاه ژاپن را در اقتصاد جهانی به جایگاهی برجسته و برتر تبدیل نماید . آماری از کشور از آمریکا اشاره به این دارد که بیش از ۹۶٪ از اختراعات و نواوریها توسط کارآفرینان واحدهای صنعتی کوچک و متوسط انجام میگردد . توسعه ی کارآفرینی را در یک کشور بسیار فقیر و بدون منابع نظیر هندوستان نیز می توان مشاهده کرد به طوری که بین سالهای ۱۹۶۰ تا ۱۹۸۰یعنی ظرف ۲۰ سال ۵۰۰ موسسه ی ترویج کارآفرینی شروع به کار کردند تا کارآفرینان مجرب بتوانند نواوری های صنعتی ایجاد نموده و با تامین نیازهای اساسی مردم از مهاجرت روستاییان و حاشیه نشیان به شهرها جلوگیری می نمایند.
کارآفرینی هم اکنون به عنوان یک حرفه ظهور کرده است و همانند دیگر حرفه ها باید توسعه یابد و از طریق برنامه های آموزشی و دانشگاهی خاص مبتنی بر مطالعات رفتاری و تجربی ٬پرورش پیدا کنند.
پارسون واسملسر کارآفرینی را یکی از دو شرط ضروری توسعه ی اقتصادی می دانند ٬(شرط ضروری دیگر به نظر آنان عبارت است از خروجی افزوده ی سرمایه) شومپیتر نیز به علت نقش کارآفرینی در ایجاد نواوری آن را محور کلیدی توسعه ی اقتصادی تلقی می کند .
امروز صاحبنظران بر نقش کارآفرینی در توسعه ی اقتصادی و اجتماعی اتفاق نظر دارند مهم ترین این نقشها از این قرارند :
۱- کارآفرینی موجب گردآوری پس اندازهای عمومی بی هدف و سرگردان می شود و تشکیل سرمایه را بهبود می بخشد.
۲- کارآفرینی منجر به ایجاد اشتغال در مقیاس وسیع می شود . بنابراین کارافرینی مشکلات بیکاری را که ریشه ی بسیاری از مشکلات اقتصادی – اجتماعی است کاهش می دهد .
۳- کارآفرینی به توسعه ی متوازن منطقه ای منجر می شود .
۴- کارآفرینی باعث کاهش تمرکز اقتصادی در جامعه میشود .
۵- کارآفرینی منجر به توزیع مجدد ثروت ٬درآمد و حتی قدرت سیاسی به صورت عادلانه در جامعه میشود.
۶- کارافرینی٬منابع٬سرمایه ها و مهارت ها که ممکن است بی استفاده و سرگردان باقی مانده باشند به طور موثر به تحرک وا می دارد .
۷- کارآفرینی کیفیت زندگی را بهبود می بخشد . کارآفرینان ٬پیوسته در حال ابداع و توسعه ی کالاها و خدمات جدیدند . این گونه تلاش های بدیع موجب تولید تکنولوژی و ماشین آلات بهتر و سیستم های تولیدی موثر تر میشود و از این طریق محصولات و خدمات ارتقا می یابد و کیفیت زندگی را بهبود بخشد و زندگی را راحت تر و ساده تر میکند .
۸- کارآفرینی موجب افزایش سود اجتماعی از طریق دولت میشود با در آمدهایی که دولت از طریق مالیات حقوق گمرکی و واگذاری پروانه ی کارآفرینان به دست می آورد می تواند در پروژه های مختلفی همچون احداث جاده ها و پل ها . سرویس ها و تسهیلات آموزشی و پزشکی حفظ صلح و آرامش و دیگر زمینه های اجتماعی و فرهنگی سرمایه گذاری کند.

درباره محمد رضایی

theme
رفتن به بالا

Warning: Parameter 1 to W3_Plugin_TotalCache::ob_callback() expected to be a reference, value given in /home3/afgsaane/public_html/wp-includes/functions.php on line 3510