Warning: Declaration of tie_mega_menu_walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args, $id = 0) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home3/afgsaane/public_html/wp-content/themes/jarida/functions/theme-functions.php on line 1904
کدام یک از غول ها زنده می مانند؟ - انجمن علمی دانشجویان افغانستان

بیاندیش …

تمام افکار خود را روی کاری که دارید انجام می دهید متمرکز کنید. پرتوهای خورشید تا متمرکز نشوند نمی سوزانند.

— گراهام بل
خانه / فنی مهندسی / کدام یک از غول ها زنده می مانند؟

کدام یک از غول ها زنده می مانند؟

کدام یک از غول ها زنده می مانند

کدام شرکت بزرگ فناوری ،در آینده قادر به ادامه بقا هستند؟

IBM به هیچ وجه قدیمی ترین شرکت دنیا نیست. در ژاپن هتل هایی هستند که تاریخ تاسیسشان به قرن هشتم میلادی بر می گردد، کارخانجاتی در زمینه صنایع در آلمان وجود دارند که از قرن یازدهم رونق داشته اند و بسیاری از بانک های ایتالیایی ،درقرن پانزدهم تاسیس شدهاند.

اما نکته عجیب درمورد IBM، که صدمین سال تولدش را جشن می گیرد، این است که این شرکت بر مبنای یک ایده بنا شده است،  ایده ای که از هر محصول و فناوری خاص فراتر می رود. استراتژی IBM عرضه و ارائه فناوری برای استفاده در کسب و کارهاست. در ابتدای کار شرکت، این ایده به معنی ساخت دستگاه های کارت پانچ بود، اما IBM به مرور زمان به سیستم های نوار مغناطیسی ،مین فریم، کامپیوتر شخصی و اخیرا خدمات و مشاوره روی آورد.این در حالیست که شرکتی که بر اساس یک،و نه بر اساس یک ایده ،و نه بر اساس یک فناوری خاص، تاسیس شده باشد، در مواجه با بغییرات بستر فناوری در صنعت ،راحت تر قادر به سازگاری است.

البته نباید از حق گذشت که ماندگاری و دیرپایی IBM تا حدی به دلیل شانس هم بوده است.این شرکت یک بار در اوایل فعالیتش ،به دلیل اینکه مدیرانش در کنار گذاشتن کارت پانچ ها دودل بودند،ضربه سختی خورد.یک بار هم در سال ۱۹۹۳،قبل از آن که تشخیص دهد که بهترین راه برای عرضه فناوری برای استفاده در کسب وکارها،تمرکز بر خدمات است،شرکت تا ورطه نابودی پیش رفت.

در واقع،اگر یک شرکت نتواند در نهایت به محصولات یا خدمات خوب برسد یا مدیرانش تصوری از فلسفه شرکت نداشته باشد، یک ایده سازمان دهنده عالی هم فایده ای نخواهد داشت.

اما کدام یک از غول های جوان امروزه فناوری بر اساس این فرمول ساده که یک شرکت باید بر ایده تمرکز کند،نه بر فناوری ،بیشترین شانس را دارند که تا ۱۰۰ سال آینده دوام بیاورند؟

آشکارترین نمونه ،شرکت اپل است که در سال ۱۹۷۶ تاسیس شده است .این شرکت هم مانند IBM در دهه  ۹۰ تا مرز نابودی پیش رفت و امروز هم به طور خطرناکی به بنیانگذارش استیو جابز وابسته است.اما این شرکت یک ایده ی سازمان دهنده قوی دارد: “آخرین فناوری موجود را اخذ کن،  آن را در یک شکل ساده و شیک بسته بندی کن و به قیمتی ویژه بفروش”.

اپل این ایده را در کامپیوترهای شخصی ،پخش کننده های موسیقی ،گوشی های هوشمند و کامپیوترهای لوحی اش پیاده کرده است و اکنون در حال حرکت به سمت خدمات پردازش مجتمع است.در هر یک از این موارد،اپل یک فناوری موجود را گرفته و یک نسخه زیباتر و راحت تر از دیگران ارائه کرده است. این رویکرد را می توان در مورد هر فناوری که مد روز است اعمال کرد:اپل اکنون در حال حرکت از کامپیوتر به وسایل همراه است.

ایده محرک آمازون (تاسیس در سال ۱۹۹۴)این است که خرید وسایل و چیزها را برای مردم آسان کند. آمازون ابتدا این کار را با کتاب شروع کرد، اما از آن موقع تاکنون این ایده را در مورد محصولات دیگر نیز به کار گرفته است: موسیقی ،خورد و خوراک منزل،برنامه های تلفن همراه،حتی توان پردازشی و ذخیره که به صورت حاضر و آماده می فروشد.کتابخوان الکترونیک کیندل شاید شبیه یک کتابخوان الکترونیکی باشد،اما بیشتر یک کتابفروشی سیار است.در حقیقت با پیدایش چیزهای جدید ،آمازون کار خرید آنها را برایتان آسان تر می کند.به همین ترتیب،هدف فیس بوک(۲۰۰۴) این است که به مردم کمک کند که به راحتی مطالبشان را با دوستانشان به اشتراک بگذارند.این ایده را می توان تقریبا بههر چیز و در هر زیر ساخت فناورانه ای بسط داد.

بر عکس این سه مورد ،سه شرکت محصول محور را در نظر بگیرید.شرکت Dell(1984) با ساخت کامپیوترهای شخصی و فروش مستقیم آنها به مصرف کنندگان مشهور شد.اما این مدل به راحتی قابل انتقال به محصولات دیگر نبود.شرکت سیسکو سیستمز(۱۹۸۴)روترهای اینترنتی می سازد.این شرکت در زمینه های دیگر مانند کنفرانس ویدیویی نیز دست به تولید محصولات متنوع زده است،اما فقط به این دلیل که گمان می کرده تقاضا برای خرید روترهایش بالا می رود.

شرکت مایکروسافت(۱۹۷۵)تا حدود زیادی وابسته به ویندوز است که انگار پاسخ این شرکت به همه مشکلات است. اما نرم افزاری که برای یک کامپیوتر شخصی طراحی شده ،بهترین گزینه برای تلفن همراه و خودرو نیست.

به عبارتی همه این شرکت ها به جای اتکا به فلسفه ای عمیق ،به محصولات خاصی وابسته شده اند و در راهبری شرکتشان در تغییرات فناوری مشکل دارند.

در عین حال شرکت های بزرگ دیگر هنوز در حال تلاش برای فراتر رفتن از فناوری های اصلی خود هستند.شرکت اوراکل (۱۹۷۷) در اصل یک شرکت پایگاه داده بود، که به عنوان پاسخی به همه مشکلات مشتریانش به آنها پایگاه داده می فروخت. اما در دهه گذشته، حوزه کارش را به دیگر نرم افزارها و سخت افزارهای شرکتی تغییر داده است.اکنون هدف اوراکل عرضه و تامین کل سیستم های پردازشی است.

شرکت گوگل (۱۹۹۸) اهمیت ایده را درک کرده است.شعار گوگل «سازمان دهی اطلاعات سراسر دنیا و در دسترس گذاشتن آن ها در سراسر دنیا» است و این شعار را از طریق نرم افزار آندروید خود روی وسایل همراه به مرحله عمل نیز در آورده است. اما گوگل هنوز اتکای زیادی به تک محصول بزرگ اش: موتور جست و جو و تبلیغات مرتبط با آن دارد.

نتیجه

شرکت های اپل ،آمازون و فیس بوک ،محتمل ترین گزینه ها برای بقا در ۱۰۰ سال آینده به نظر می رسند. اما شرکت های دل ،سیسکو و مایکروسافت چنین شانسی ندارند.در مورد اوراکل و گوگل هنوز نمی توان اظهار نظر کرد.

درباره مجتبی رضوانی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme
رفتن به بالا

Warning: Parameter 1 to W3_Plugin_TotalCache::ob_callback() expected to be a reference, value given in /home3/afgsaane/public_html/wp-includes/functions.php on line 3510