Warning: Declaration of tie_mega_menu_walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args, $id = 0) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home3/afgsaane/public_html/wp-content/themes/jarida/functions/theme-functions.php on line 1904
معرفی شرکت Cisco و آزمون های آن - انجمن علمی دانشجویان افغانستان

بیاندیش …

تمام افکار خود را روی کاری که دارید انجام می دهید متمرکز کنید. پرتوهای خورشید تا متمرکز نشوند نمی سوزانند.

— گراهام بل
خانه / فنی مهندسی / معرفی شرکت Cisco و آزمون های آن

معرفی شرکت Cisco و آزمون های آن

شرکت سیسکو سیستمز  (Cisco Systems) شرکت آمریکایی تولیدکننده تجهیزات شبکه (Network) است که مرکز آن در شهر سن خوزه در ناحیه معروف به سیلیکان ولی در ایالت کالیفرنیا قرار دارد. این شرکت محصولات مربوط به شبکه و ارتباطات را طراحی می‌کند و با سه نام تجاری مختلف سیسکو، لینکسیس و آتلانتابه فروش می‌رساند. در ابتدا، سیسکو فقط روتر های چند پروتکل تولید می‌کرد ولی امروز محصولات سیسکو را در همه جا از اتاق نشیمن گرفته تا شرکت‌های ارائه دهنده خدمات شبکه می‌توان پیدا کرد. دید سیسکو این است تغییر روش زندگی، کار، بازی و آموزش. شرکت سیسکو هم اکنون با ۵۱۴۸۰ کارمند دارای بازده ۲۸٫۴۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۶ و سود خالص ۵٫۵۸ میلیارد دلار می‌باشد. شعار فعلی سیسکو این است: ” به شبکه انسان خوش آمدید”. شرکت سیسکو در سال ۲۰۰۳ موفق به دریافت جایزه ریاست جمهوری ران براون برای کیفیت عالی در روابط کارمندان و جامعه گردید. این شرکت پس از کسب موفقیت های چشمگیر در زمینه تولید قطعات شبکه، فروش ۹۸% درصدی بازار را به خود اختصاص داده است. به همین علت این شرکت  دوره های آموزشی را به صورت برخط و هم از طریق نمایندگی های خود در سایر کشور های جهان برگزار مینماید که در انتها از این دانشجویان آزمون گرفته می شود. به دارندگان این مدارک حتی برخی از کشور ها پناهنگی نیز میدهند (البته با تجربه کاری در این زمینه).

 

مدارک سطح همکار(Associate)

نخستین گام در شبکه‌های سیسکو با این سطح برداشته می‌شود، همچنین در این سطح یک مدرک موقت، به‌ نام مدرک CCNET، برای کسانی که با مشاغل ساده‌ترارتباط دارند، در نظر گرفته شده است. مدارک سطح همکار در حقیقت آغاز کار با شبکه است و دانشجویان این دوره‌ها در حقیقت کارآموز به‌شمار می‌آیند.

مدارک حرفه‌ای (Professional)

این سطح از مدارک، مدارک تکمیلی شرکت سیسکو است و دارنده این مدارک در رده نیروهای متبحر و ماهر به‌شمار می‌آید.

مدارک تخصصی(Expert)

دستیابی به این سطح از مدارک شرکت سیسکو بالاترین مرحله برای متخصصین و افراد حرفه‌ای در شبکه است و افراد پس از اخذ این گواهینامه به عنوان متخصص و استاد شناخته می‌شوند.

دوره های آموزشی

 در ایران شرکتها و موسسات آموزشی متعددی نسبت به برگزاری این دوره ها اقدام نموده اند، ولی به علت اینکه شرکت سیسکو در آمریکا قرار دارد و ایران هم تحت تحریم قرار دارد، لذا هیچگونه مدرکی از طرف این شرکت در داخل ایران صادر نمی گردد و دانش آموختگان بایستی پس از گذراندن این دوره‌ها به یک کشور دیگر ( معمولا شهر دبی ) رفته و در امتحانات آنجا شرکت نموده و مدرک را در آن کشور اخذ نمایند.
می‌توان گفت اولین مدرک رسمی که از سوی شرکت به دانش آموختگان ارائه می‌شود، مدرک CCNA است. هرچند توصیه می‌شود قبل از گذراندن این دوره بهتر است مدرک +Network یا ICND اخذ شود، ولی اجباری در گذراندن این مدارک نیست .

 گام اول

آزمون CCNA

CCNA مخفف کلمه Cisco Certified Network Associate است که به ‌معنای مدرکی است که دارنده آن را شرکت سیسکو به‌عنوان همکار شبکه قبول دارد! این مدرک به کسانی تعلق می‌گیرد که پس از گذراندن آن توانائی نصب و راه اندازی و خطایابی صد Node در شبکه را داشته باشند. همچنین طی گذراندن این مدرک فرد مورد نظر با پروتکلهای پایه شبکه مثل IP – IPX – VLAN – GRP آشنائی پیدا می‌کنند ولی نه بطور اخص و حرفه‌ای. پیشنهاد من برای آمادگی این آزمون کتابهای منتشر شده از خود این شرکت می باشد. از جمله:

۶۴۰-۸۱۶  ICND1 & 2 Official Cert GuideThird Edition

برای شرکت در این آزمون شما دو راه دارید. اول: تنها با یک آزمون CCNA شما می توانید این مدرک را کسب کنید. دوم: شما می توانید با شرکت در دو آزمون ICND1 و ICND2 دارنده این مدرک باشید که بنده روش دوم را پیشنهاد می کنم. چون روش اول شما را ایجاب به دانستن تمام نکات می کند در صورتی که روش دوم مطالب تا حدودی به دو قسمت تقسیم میکند. البته باید در نظر داشت که روش دوم حدود ۵۰ دلار به هزینه شما می افزاید. اما در مورد هزینه این آزمون باید بگویم که هر سال به طور چشمگیری قیمت این آزمون در حال بالا رفتن است. سال گذشته هزینه CCNA تنها ۲۵۰$ بود و امسال به ۳۵۰$ رسیده است.

گام دوم

آزمون CCNP

CCNP یک مدرک رده بالای مهندسی شبکه است. افرادی که این مدرک را دریافت دارند، خواهند توانست شبکه‌های بزرگ کامپیوتری با یکصد تا بیش از پانصد کامپیوتر را نصب، پیکربندی و عیب‌یابی کنند. این دسته از شبکه‌ها که اغلب
در کارخانجات صنعتی بزرگ، مراکز بزرگ بازرگانی و همچنین سازمان‌های بزرگ مستقر هستند و برخلاف شبکه‌های محلی کوچک و شبکه‌های دفتری به‌دلیل نوع استفاده افزایش شمار کاربران و نقشی که در پیشبرد اهداف نهایی آن سازمان
ایفا می‌کنند، از حساسیت و اهمیت حیاتی برخوردار است. بنابراین، کسانی که با دریافت مدرک CCNP پا به عرصه کار با این‌گونه شبکه‌ها می‌گذارند، نسبت به دارندگان مدارک دیگر (مانند(CCNA ، اهداف بزرگتر و به‌دنبال آن مشکلات
و دردسرهای بیشتری را پیش‌رو دارند. در عوض، این افراد از دیدگاه جایگاه شغلی در رده‌های بالاتر و از دیدگاه حساسیت نقشی که به‌عهده دارند، دارای مسوولیتی بزرگتر و از دیدگاه درآمد، وضعیتی مطلوبتر از دیگر دست‌اندرکاران طراحی و نصب شبکه دارند.
به ‌طورکلیCCNP مدرکی است که چیزی را برای دستیابی داوطلب به فناوری‌های روزشبکه‌های بزرگ، کم نمی‌گذارد. مباحث پرشماری که در این دوره مطرح می‌شود، به‌صورت همه جانبه، هر گونه فناوری در زمینه شبکه‌های یاد شده را بررسی می‌کند و در این راه هر مساله مهمی (مانند: امنیت، کیفیت سرویس(QoS) ، شبکه‌های اختصاصی مجازی(VPN) و فناوری‌های ‌پهن‌باند) را به‌تفصیل مطرح می‌سازد.

داوطلبان دریافت مدرکCCNP باید نخستین قاعده هرم تحصیلی شرکت سیسکو، یعنی مدرکCCNA، را (که مربوط به شبکه‌های محلی کوچک می‌شود) گذرانیده باشند. شخصی که به دریافت مدرک CCNP نایل می‌شود، از دیدگاه رده شغلی در میان همه شغل‌هایی که مربوط به مهندسی شبکه به‌ویژه نصب و راه‌اندازی شبکه با استفاده از تجهیزات سیسکو می‌شود، در رده دوم یعنی پس از مدرک CCIE که مربوط به مشاوران حرفه‌ای سیسکو است، قرار می‌گیرد. این بدان معنا است که
شخص دارندهCCNP می‌تواند فاصله مقام خود را با ارشد‌ترین سطح کارشناسی شبکه به یک گام برساند. کارشناس شبکه با ارتقای مدرک خود از CCNA بهCCNP نه‌تنها تسلط خود بر مباحث مربوط به شبکه‌های LAN وDial up را افزایش می‌دهد، بلکه از محدوده شبکه‌های محلی با کاربرد کوچک خارج شده و توانایی خود را در راه‌اندازی شبکه‌های WAN تثبیت می‌کند.

گام نهایی

آزمون CCIE

CCNA به‌عنوان نصب و پشتیبانی تجهیزات شبکه‌ای سیسکو و نیز به‌عنوان مدرک ورودی به چرخه مدارک سیسکو است. در همین سطح مدرک CCDA قرار گرفته که به‌عنوان طراحی مقدماتی و پایه‌ای شبکه‌های سیسکو است. در یک سطح بالاتر، ۶ مدرک CCNP، CCDP، CCIP، CCSP و CCVP در لایه میانی این هرم قرار گرفته است و به‌عنوان مدیریت و پشتیبانی شبکه‌های بزرگتر، پیشرفته‌تر و پیچیده‌تر سیسکو شناخته می‌‌شود. و در نهایت با صعود به راس هرم سیسکو، شاهد پیشرفته‌ترین و بالاترین مدرک ارایه‌شده توسط سیسکو یعنیCCIE خواهیم بود. که به‌عنوان دکترای حرفه‌ای شبکه است.
این مدرک با این که پیشرفته‌ترین مدرک شبکه و سیسکو است. اما برای اخذ آن هیچ پیش‌نیازی از طرف سیسکو در نظر گرفته نشده است. اما پیش از اخذ آن بهتر است که دانشجو۳ تا ۵ سال سابقه کار و تجربه در شبکه‌های بزرگ و پیچیده داشته باشد.
مدرک CCIE دارای ۵ گرایش در زمینه‌های گوناگون است. علاقمندان برای اخذ این مدرک باید یکی از گرایش‌ها را برپایه علاقمندی خود انتخاب کنند و بگذرانند. هرکدام از گرایش‌ها دارای یک آزمون نظری و یک آزمون عملی است که در یکی از نمایندگی‌های سیسکو برگزار می‌‌شود.

۱- CCIE Routing Switching

در این دوره، داوطلبان با انواع ارتباطات پیچیده Switching و Routing جهت افزایش پهنای باند، کاهش زمان پاسخ، افزایش کارایی و امنیت آشنا می‌شوند. همچنین نحوه نصب، نگهداری و رفع عیب از بزرگ‌ترین شبکه‌هایLAN ، WAN و سرویس‌های Dial Access را فرا می‌گیرند. مواردی چون Source Rout Briolgingو DLSW+ (Data Link Switching) و PIX Firewall از جمله سرفصل‌های مهم این دوره به شمار می‌روند.

– CCIE Security2

 دوره امنیت در واقع از سال ۲۰۰۱ به سرفصل دروس CCIE اضافه شد که البته سه سال بعد شرکت سیسکو محتوای این دوره را به‌منظور هر چه نزدیک‌تر‌شدن به موضوعات امنیتی و فناوری روز، مورد بازبینی و ویرایش جدید قرارداد. در این دوره، ضمن بررسی انواع پروتکل‌های امنیتی شبکه و نقش سیستم‌عامل‌های مختلف در ارتباط با این پروتکل‌ها، مباحث پیچیده و مهمی چون: سیستم‌های کشف نفوذ(IDS) ، سیستم‌های برقراری امنیت در سطح شبکه‌های بزرگVPN ، پیاده‌سازی و پیکربندی سیستم‌های امنیتی برای شبکه‌های بی‌سیم و پروتکل‌هایEAP ، AES متعلق به آن‌ها، مطرح می‌شود.

۳- CCIE Voice

در این دوره، اطلاعات جامعی در مورد تکنولوژی انتقال صوت از طریق پروتکل IP یعنی همان VOIP در محیط‌هایEnterprise از نصب و راه‌اندازی گرفته تا پشتیبانی و رفع عیب عرضه می‌شود.

– CCIE Service Provider4

گذراندن این دوره بیانگر وجود اطلاعات و مهارت‌های فنی در بالاترین سطح آن در زمینه پروتکل IP و کلیه فناوری‌هایی است که براساس آن بنا شده‌اند مثلIP Routing ،Qos ،Multicast ،MPLS ،MPLS VPN ، MBGP و مهندسی ترافیک شبکه. به‌علاوه در این دوره، حداقل آخرین اطلاعات تخصصی در یک یا چند زمینه مهم ارایه سرویس‌های دیگر شبکه، مثلDSL ،Optical Cable ،WAN Switching ،Content networking ،IP telephony و Metro Ethernet عرضه می‌شود.

– CCIE Storage Networking5

همان‌طور که از نام این دوره برمی‌آید، سرفصل‌های آموزشی آن مربوط به انواع ادوات و روش‌های ذخیره‌سازی اطلاعات است. از آن‌جا که مدیریت نگهداری از اطلاعات، مسایل مربوط به نگهداری آرشیو، نسخه‌های پشتیبان، سرعت دسترسی از روی دیسک و امثال آن در محیط‌های Enterprise دارای اهمیت حیاتی است، در این دوره سعی شده انتخاب‌های متفاوت قابل ارایه جهت ذخیره‌سازی اطلاعات در چنین محیط‌های بزرگی همانندFICON ،FCIP ،ISCSI و امثال آن مورد بررسی قرار گیرد.

وضعیت درآمد

بر اساس آماری که از مجلهCertification در سال ۲۰۰۳ گرفته شده است، داشتن مدرکCCNA حدود ۷/۱۶ درصد باعث افزایش درآمد شده است. و دارندگان آن به طورمتوسط درآمدی سالانه‌ای معادل ۴۸ تا ۵۰ هزار دلار هستند.

مدرک CCNP، در حدود ۶۴ هزار دلار در سال وIP Telephony در حدود ۷۸ هزار دلار در سال درآمد داشته‌اند. با مقاسه درآمد مدارک سیسکو با مدارک مایکروسافت که در حدود‌۴۳ هزار دلار در سال است. می‌توان به سختی اخذ این مدارک، اعتبار و نیاز آن در سطح بین المللی پی‌برد. طبق ادعای مسئولان دوره‌های آموزشی سیسکو، این دوره‌ها، به‌ویژه دوره CCIE، چنان تنظیم شده است که هرگونه نیاز اشخاصی که به کسب تخصص در امور شبکه تمایل دارند را برطرف می‌سازد. ضمن این‌که با تکیه‌ای که این دوره‌‌ها بر اصول علمی و فنی قضیه دارند، سعی شده است مفاد دروس صرفاً براساس تجهیزات خاصی که خود شرکت سیسکو ارایه می‌دهد بنا نشود و وابستگی کمتری به نوع تجهیزات شبکه‌ای مورد استفاده در هر یک از تکنولوژی‌های مورد بحث دوره‌ها لحاظ شود.
میانگین درآمد دارندگان مدرکCCIE در سال ۲۰۰۴ برابر ۱۰۵ هزار دلار در سال برآورد شده است که این رقم حاکی از یک افزایش ۴/۱۲ درصدی نسبت به سال ۲۰۰۳ است و به همین دلیل نه تنها موقعیت این مدرک را در زمینه میزان افزایش درآمد در سال در بین کلیه مدارک IT در مقام نخست قرار داده، بلکه بیانگر این مسئله است که اصولاً سطح درآمد هیچ مدرکی حتی معتبرترین و مشکل‌ترین مدارک متعلق به شرکت‌هایی چون اوراکل، IBM ‌ و مایکروسافت، به رقم میانگین یکصدهزار دلار در سال نرسیده است. همچنین طبق آمار دیگری، مدرک CCIE در زمینه اشتغال‌زایی نیز مقام اول را به خود اختصاص داده و این امر بیانگر این نکته است که اولا هنوز تعداد زیادی از موقعیت‌های شغلی که توسط صاحبان این مدرک می‌تواند کسب شود، خالی است و در ثانی وجود چنین افرادی چه در رده مدیریت و چه در رده آموزش افراد، می‌تواند به رونق کسب‌وکار شبکه‌ای برای سایر مدارک و مشاغل مربوط به این حوزه منجر شود. البته باید در آخر بگویم که به قول خودمان ” قدر زر زرگر شناسد قدر گوهر گوهری”. زیرا ارزش این مدارک آنچنان که باید در کشور های جهان سوم از جمله ایران و افغانستان نیست. و سطح حقوق یا درآمدی که در بالا ذکر شد مختص کشور های اروپایی یا آمریکا می باشد. اما باید بگویم که کشور های جهان سوم میتوانند فضای مناسبی برای کسب تجربه باشند.

برای کسب اطلاعات روز در این باره به آدرس زیر مراجعه نمائید.

www.cisco.com

با تشکر

 

 

درباره سید محسن هاشمی

۱ دیدگاه

  1. جامع و مفید بود
    ممنون

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme
رفتن به بالا

Warning: Parameter 1 to W3_Plugin_TotalCache::ob_callback() expected to be a reference, value given in /home3/afgsaane/public_html/wp-includes/functions.php on line 3510