Warning: Declaration of tie_mega_menu_walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args, $id = 0) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home3/afgsaane/public_html/wp-content/themes/jarida/functions/theme-functions.php on line 1904
معرفی نرم افزارهای مهندسی مکانیک - انجمن علمی دانشجویان افغانستان

بیاندیش …

تمام افکار خود را روی کاری که دارید انجام می دهید متمرکز کنید. پرتوهای خورشید تا متمرکز نشوند نمی سوزانند.

— گراهام بل
خانه / فنی مهندسی / معرفی نرم افزارهای مهندسی مکانیک

معرفی نرم افزارهای مهندسی مکانیک

معرفی نرم افزار های رشته مکانیک

مهندسی مکانیک رشته ای است که نرم افزارهای تحلیلی متنوعی برای آن ساخته شده است. ضروری است که یک مهندس مکانیک بر اساس گرایش و تخصص خود بر نرم افزار مربوطه تسلط داشته باشد تا بتواند در صنعت و کار خودنمایی کند.

این نرم افزارها بسیار متنوع و گسترده میباشند و با توجه به اهمیت موضوع حقیر مناسب دانستم که مهمترین آنها را بصورت خیلی خلاصه معرفی کنم

در عصر تکنولوژی اطلاعات، با روشهای سنتی نمیتوان جواب گوی نیازهای طراحی و ساخت بود و نمیتوان توانمندیهای کامپیوتر را در این زمینه نادیده گرفت. مخصوصاً در میدان رقابت که پارامترهائی چون : هزینه، زمان، کیفیت و سود مطرح میباشند.

سیستمهای طراحی با کمک کامپیوتر ( CAD )، مهندسی با کمک کامپیوتر ( CAE ) و ساخت با کمک کامپیوتر     (CAM ) از سیستمهای مطرح روز دنیا در صنایع هوافضا، دریائی و خودروئی میباشند. از نتایج استفاده این سیستم ها میتوان کاهش زمان طراحی، کاهش خطا در طراحی، بهینه کردن طرح کاهش زمان تولید، افزایش کیفیت محصول و افزایش سود دهی را نام برد.

نرم افزارها:

CATIA (1

نرم افزار   catia محصول شرکت فرانسوی Dassault می باشد. قدمت این نرم افزار بسیار توانمند در زمینه CAD/CAM/CAE ، به زمان جنگ جهانی دوم می رسد که صنایع هواپیما سازی فرانسه برای ساخت هواپیماهای جنگی سفارش ساخت این نرم افزار را داد. امروزه از Catia  در اغلب شرکتهای خودرو سازی ، هواپیماسازی معتبر بزرگ دنیا استفاده میگردد. این نرم افزار توانمندیهای فوق العاده ای در زمینه ترسیمات پارامتریک، ساخت انواع مدلها و قطعات پچیده صنعتی بصورت پارامتریک با بررسی خصوصیات مکانیکی و غیره دارا میباشد.همچنین تهیه نقشه های دو بعدی از مدلهای سه بعدی، ساخت قطعات استاندارد و استفاده از جداول طراحی ، ساخت مجموعه قطعات مونتاژی،طراحی قالب ها و ماشین آلات و ایجاد رفتار پارامتریک ، اعمال خصوصیات مکانیکی ، تهیه مدلهای انفجاری، ساخت ماشین آلات و قالبهای هوشمند،طراحی قطعات با سطوح آزاد، طراحی انواع مدل با سطوح ، ایجاد سطوح پارامتریک ، ایجاد مدلهای Sheet Metal ، طراحی قالب های پلاستیک و بررسی فرایند تولید، سات مکانیزم های پچیده و نیز مدیریت فرایند قالب سازی از طراحی قطعه تا تولید محصول از دیگر قابلیتهای این نرم افزار میباشد.

این نرم افزار دارای محیط های متنوعی در زمینه صنعت می باشد که از جمله انها عبارتند از:

 • محیط طراحی قطعات
 • محیط PIPING
 • محیط ورق کاری SHEET METAL
 • محیط طراحی سطوح SHAPE
 • محیط مهندسی معکوس (ابر نقاط)
 • مونتاژ
 • محیط جوشکاری
 • طراحی سازه
 • محیط لوله کشی
 • طراحی قالب
 • محیط آنالیز ANALYSIS
 • محیط طراحی کارخانه PLANT
 • محیط ماشین کاری MACHINING
 • محیط مکانیزم و شبیه سازی
 • محیط ارگونومی
 • محیط فرمول نویسی
 • محیط طراحی کیت های الکترونیکی

Solid works (2

این نرم افزار محصول شرکت DASSAULT SYSTEMS می باشد.این نرم افزار دارای قابلیت های بالایی از جمله :

 • طراحی آسان و سریع قطعات
 • مونتاژ
 • متحرک سازی
 • انالیز قطعات در قسمتCOSMOS
 • محیط نقشه کشی قطعات
 • همچنین دارای قطعات استاندارد در قسمت CATALOG
 • محیط ورق کاری
 • محیط طراحی سطوح
 • محیط جوشکاری
 • طراحی سازه
 • محیط لوله کشی
 • طراحی قالب
 • استفاده از مهندسی معکوس (ابر نقاط)

این نرم افزار  قیمت پایینی دارد.و قابلیت EXPORT  کردن قطعات به نرم افزارهایی از جمله ANSYS, CATIA ,ADAMS   و … را دارا می باشد.

 

نرم افزار SolidCAM یک نرم افزار استاندارد و تضمین شده می باشد که به عنوان مهندسی CAM با نرم افزار SolidWorks در ارتباط می باشد. این نرم افزار یک مجموعه ای از بهترین کلاس های ساخت را در داخل SolidWorks فراهم می آورد و فرآیندهای فرزکاری ۲٫۵ بعدی، فرزکاری ۳ بعدی، ماشین کاری سرعت بالا(HSM)، فرزکاری های ۴ و ۵ محوره، شبیه سازی فرزکاری ۵ محوره، تراشکاری، تراش فرز های تا ۵ محور و وایرکات را پشتیبانی می نماید. این نرم افزار کارا یکپارچگی و شرکت پذیری کامل، از مدل طراحی شده توسط SolidWorks را در یک پنچره ی مجزا از آن، ایجاد می نماید. تمامی عملیات ماشین کاری تعریف، محاسبه و درون محیط SolidWorks شبیه سازی می گردند. ترکیب مجتمع SolidWorks+SolidCAM یکی از بهترین کلاس های CAD/CAM را جهت سازماندهی تولید فراهم می آورد. SolidCAM با موفقیت در محیط های تولید توسط هزاران شرکت و کارگاه ساخت، استفاده شده است.

 

ANSYS (3

نرم افزار  ANSYS در حقیقت نسخه پیشرفته  Nisa میباشد و با استفاده از روش اجزای محدود به حل معادلات گرمایی و مدلسازی تنش در اجسام میپردازد. این نرم افزار را میتوان در مکانیک سیالات برای بررسی رفتار یک سیال یا بررسی مسائل انتقال حرارت با استفاده از اجزاء محدود بکار برد و هم در مکانیک جامدات با بررسی تنش ها و ارتعاشات در سازه ها و قابها مسئله را حل کرد. این نرم افزار قابل استفاده و توصیه جهت اکثر دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های مهندسی مکانیک و عمران میباشد

دلایل برتری این نرم افزار نسبت به نرم افزارهای دیگر تحلیل عبارتند از :

 • انجام انالیز در زمینه های مختلف مهندسی مانند جامدات،سیالات ,انتقال حرارت،الکترومغناطیس،الکترواستاتیک و …
 • توانایی بهینه سازی مدل های طراحی شده
 • قابلیت تهیه گزارش و خروجیهای مختلف بصورت فیلم ،عکس،HTMP
 • امکان برقراری ارتباط با نرم افزار های دیگر نظیر CATIA.SOLID WORK,PRO-ENGINEER,NX
 • امکان برنامه نویسی به کمک زبان برنامه نویسی نرم افزار

MSC-Adams (4

یکی از قوی ترین و شاید بی رقیب ترین نرم افزار های موجود در صنعت وحتی مراکز تحقیقی , نرم افزار  MSC-Adams  می باشد . این نرم افزار حدود ۲۵ سال پیش توسط جمعی از نخبگان دانشگاه میشیگان به نگارش در آمد و تا به امروز توانسته است جایگاه قابل توجهی در صنعت بدست آورد . این نرم افزار با قابیلتهای بسیار متنوع و بالای خود , مهندسان را در ایجاد , آزمایش , بررسی , بهینه سازی طرحهای سیستمهای مکانیکی قبل از رسیدن به پیش ساخت فیزیکی یاری می کند. با بهره گیری از بخش های مختلف در نظر گرفته شده در این نرم افزار می توان با شبیه سازی حرکتی سیستم مکانیکی , تست سینماتیکی سیستم , اندازه گیری نیروهای وارد بر اتصالات و …. عمر قطعه در چرخه کاری را تعیین نموده و مکان دهی قطعات را بصورت بسیار دقیقی انجام داد. همچنین بررسی کنترل ارتعاش سیستم ها و امکان انجام تست ها برای قطعات قابل انعطاف منحصر به فرد این نرم افزار می باشد.

این نرم افزار قابلیت ارتباط با نرم افزارهای تخصصی دیگر مانند  ,Pro/E , Catia , Ansys  و …. را دارا می باشد.

از عمده قسمتهای این نرم افزار می توان به موارد زیر اشاره نمود :

Adams/view: این بخش شامل مدل سازی سه بعدی , تعریف قیدها و مفصل های مختلف , انیمیشین سه بعدی , نمایش نیروها , جابجایی ها , تنش های مدل و …. می باشد .

Adams/Solver:این بخش عهده دار حل عددی سیستم دینامیکی طراحی شده با استفاده از روش اولر- لاگرانژ می باشد. قابلیت جالب این بخش حل معادلات غیر خطی با استفاده از حل کننده های مختلف و امکان برنامه نویسی در نرم افزار می باشد.

 Adams/PostProcessor : این بخش از نرم افزار نتایج بدست آمده از بخشهای مختلف را نمایش می دهد. نمایش بصورت نمودارهای شتاب , سرعت و …. کانکتورهای المان محدود و Flexible Bodies , نمایش نمودارهای پردازش سیگنال Single Processor و ….. می باشد.

 از مزایای دیگر این نرم افزار می توان استفاده از قابلیت برنامه نویسی و ایجاد ابزارها و ویژگیهای اختصاصی برای صنایع مختلف اعم از اتومبیل , هوا و فضا و راه آهن و غیره اشاره نمود.

* معرفی محیط های مختلف نرم افزار MSC-ADAMS

ADAMS/Tire

 مهندسین میتوانند از محیط Adams/Tire  جهت مدلسازی و اعمال تمامی نیروها و گشتاورهای موجود در تایر خودروی در حال حرکت روی مسیرها و جاده های یکنواخت ویا در حین اعمال نیروهای غیرطبیعی مانند دست اندازها استفاده کنند. از نیروهای فوق میتوان نیروهای افقی یا عمودی که مستقیما وارد میشوند یا نیروهایی که توسط رینگ یا توپی چرخ اعمال میگردند و یا گشتاورهای غلتشی نام برد.

در این محیط میتوان تغییرمکانهای بزرگ دینامیکی وسیله نقلیه ،رفتار تایر در حین عملیات مانور حرکتی، یا درحین ترمزهای شدید، چرخش فرمان ، شتابگیری ناگهانی ، لغزیدن و سر خوردن ها را شبیه سازی کرد.

در نهایت میتوان با وارد کردن مشخصات ساده تایر و تنظیم پارامترهای مربوطه به گستره وسیعی از نتایج تست تایر فوق دست پیدا کرد.

ADAMS/Chassis

 دراین محیط از نرم افزار شما قادر به آنالیز کامل اتومبیل از لحاظ شاسی میباشید . که خود این آنالیز نیز به دو دسته تقسیم میگردد:

آنالیز نیمی از خودرو : که در حین مدت آنالیز شما میتوانید رفتار سیستم تعلیق را بازرسی نمایید که شامل مواردی مثل مهارحرکت ،هدایت حرکت و ضعف های موجود میباشد.

آنالیز کل خودرو: که در حین مدت این آنالیز شما میتوانید تمامی سیستم خودرو از جمله موارد زیر بازرسی کنید : مراحل حرکت و راندن ، به مرکز آوردن سیستم هندلینگ و یا فرکانس پاسخ .

 ADAMS/Exchange

 این نرم افزار قادر است فایلهایی که با  فرمتهای استاندارد مختلف از نرم افزارهای CAD  وارد شده اند را شناسائی کرده و برروی آنها تحلیل انجام دهد . تعدادی از پسوندهای استاندارد فوق بشرح زیر میباشد :

IGES, DXF, STEP, VDAFS, STL.

کاربر پس وارد نمودن هریک از فایلهای فوق قادر خواهد بود در محیط ADAMS بر روی آنها انواع قیدها ،نیروها یا حرکتها را اعمال کند.

ADAMS/Driver

 در این محیط فوق العاده استثنایی از نرم افزار میتوان کنترلهای مختلف وسیله نقلیه مثل فرمانبندی ، سیستم ترمز ، سیستم افزایش یا کاهش گشتاور موتور ، سیستم کلاچ و گیربکس را مورد تست های متنوعی قرار داد .

کاربر میتواند شرایط مختلف مثل حرکت و دور زدن با شتاب ثابت یا متغییر ، تغییرجهت های ناگهانی ، مانورهای مختلف  ، یا تاثیر عوامل محیطی مثل باد را به سیستم تحمیل کرده و به نتایج نهایی دست پیدا کند که بررسی این نتایج منجر به طراحی بهینه خودرو خواهد شد.

 ADAMS/Engine

Adams/Engine   تسهیلات ویژه ای را ارئه میدهد جهت تنظیم و بهینه کردن موتورهای طراحی شده . این تنظیمات میتواند شامل تنظیم تایمینگ موتور بر اساس تسمه ها ، پیستون ها یا میل لنگ باشد .

این ویژگی نرم افزار مقدروات ویژه و بی نظیری را برای تیم مهندسی کمپانیهای صنعتی که از نرم افزار MSC/ADAMS  جهت طراحی و تست نرم افزاری مکانیزم های موتوری خودروهای خود بهره می برند تدارک دیده است که مشکلات محصول تولید شده را پیش بینی ، رفع و بهینه کنند .

ADAMS/Rail

 در این محیط یکسری قابلیتهایی در اختیارتان قرار میگیرد که یک مسیر خط آهن ریلی را به دقت و بصورت کامل طراحی و مدلسازی کنید. و بتوانید رفتار این ریل را دراثر حرکت قطار بر روی آن و نیروهای  ناشی از محیط مثل فشار و دما بطور کامل بررسی کنید.

ADAMS/Durability

این محیط یکسری امکانات استثنایی جهت تست قطعات و مجموعه ها بر اساس پارمترهائی که

در محیط واقعی بر جسم اعمال میشود را در اختیار کاربر قرار میدهد. بطوریکه میتوانید سیکلهای مختلف را بر سیستم وارد کرده و نتایج را بصورت شبیه سازی شده مشاهده کنید.

برای مثال با تعریف نیرو های وارد بر یک سیستم شرایط بحرانی را بدست آورده و ببینید که مدل در چه زمانی شکسته میشود. حال این عملیات را میتوان برای کل سیستم توسعه و بسط داد

ADAMS/Hydraulics

 این محیط بی نظیر امکان طراحی مدارهای هیدرولیک را میدهد که خواهید توانست حرکت سیال هیدرولیک و طرح سیستماتیک مجموعه را شبیه سازی کنید.

از دیگر توانایی های این محیط نمایش نمودارهای بلوکی از مدارهای هیدرولیکی و یا اتصال مدارها به قطعات استاندارد هیدرولیک مثل سیلندرها یا شیرها و تجزیه و تحلیل نهایی این مکانیزم می باشد.

در ضمن شما میتوانید ترکیبی از دستورات این محیط با محیطهای دیگر نرم افزار مثل محیط کنترل داشته باشید.

ADAMS/Car

 در این محیط شما میتوانید بصورت کاملا حرفه ای وتخصصی به طراحی و مدلسازی یک خودرو بپردازید این طراحی شما میتواند کلیه قسمتهای یک خودرو  از جمله موارد زیر را پوشش دهد : سیستم تعلیق ، انتقال قدرت ، مکانیزم حرکت ، موتور ، سیستم ترمز ، سیستم ضدقفل کردن ترمز و …

در نهایت میتوانید مجموعه خود را در شرایط مختلف محیطی و جاده ای شبیه سازی کرده و به نتایج بدست آمده از هر شرایط ویژه دست پیدا کنید.

ADAMS/LINEAR

  در محیط  Adams/Linearفرمولهای پیچیده حرکتی جهت سهولت در ارزیابی و محاسبه استحکام یا ارتعاش یک سیستم کامل مکانیکی ساده میگردند

در واقع در اینجا توابع یا معادلات غیرخطی که توسط فرکانس طبیعی سیستم بوجود آمده اند مورد تحلیل و ساده سازی قرار میگیرند که دقت خود آنها نیز ارتباط مستقیم با نحوه مش بندی و دقت محاسبات از روش المان محدود دارد.

ADAMS/VIBRATION

آنالیز پاسخ اجباری مدل در محدوده فرکانسی بالاتر از مقدار طبیعی وظیفه این محیط از نرم افزار  MSC/ADAMS میباشد که نتیجه  اعمال عوامل تاثیر گذاری مثل هیدرولیکها یا پارامترهای دیگری که کاربر به سیستم تحمیل میکند میباشد .

در این نرم افزار میتوان تحلیلها را مستقیما یا از طریق محیط های دیگر  به محیط Vibration  وارد یا خارج کرد.

از دیگر قابلیتهای این محیط موارد زیر را میتوان نام برد:

 • تعیین توابعی که بیانگر محدوده فرکانسی ورودی هستند از روشهایی مثل جاروب کردن دامنه سینوسی
 • ارزیابی توابع فرکانس پاسخ از طریق مقادیر و اندازه ها در فاز تحریک
 • نمایش پاسخ اجباری کل سیستم یا تک تک اجزای آن نسبت به نیروهای وارد شده و پارامترهای تنظیم شده

ADAMS/AUTOFLEX

این مورد از نرم افزار یک روش جهت مدلسازی بدنه های انعطاف پذیر خاص میباشد که در واقع الگو گرفته شده از همان دستورات محیط اجسام انعطاف پذیر است و بنام Modal Flexibility  نام گذاری گردیده است.

Modal Flexibility  یا همان انعطاف پذیری وجهی مجموعه ای از بردارهای نیرویی مختلف را بطور مکرر به بدنه سیستم یا مدل اعمال کرده و نتایج نهایی را بررسی میکند.

ADAMS/PostProcessor

برترین و پیشرفته ترین ابزارها جهت نمایش عملیاتهای شبیه سازی شده توسط نرم افزار بر روی تک تک اجزای مجموعه ها به تنهایی و یا کل مجموعه بصورت یکپارچه .

در این محیط به سادگی میتوان برای مطالعه و درک صحیح تر مراحل کار، مجموعه را ساده سازی کرده و یا  سرعت انجام دستورات و سرعت  حرکتهای شبیه سازی شده را تغییر داد.

قابلیت منحصر بفرد دیگر این محیط اجرای آن به تنهایی از طریق آیکون مربوطه و یا از داخل محیط های دیگر نرم افزار از جمله Adams/View   می باشد.

ADAMS/Flex

Adams/View  اجازه تهیه و ساخت قطعات و مجموعه های انعطاف پذیر را میدهد.

بهترین روش حل مسایل انعطاف پذیر استفاده از فرکانسهای مودال همراه با مش بندی قطعه یا مجموعه میباشد که پس از این مرحله به کمک خواص المان محدود قادر به تحلیل و حل مساله خواهیم بود.

فایلهای ایجاد شده در این محیط  میتواند ارتباط مستقیمی با نرم افزارهایی شبیه Ansys  یا Msc-Nastran   ویا I-Deas  داشته باشد .

در نهایت تعداد زیادی از مفاصل و نیرو ها با تنوع بسیار را میتوان به مجموعه اعمال نمود. در ضمن توانایی ارتباط به محیط های دیگر نرم افزار و یا ترکیب قطعات انعطاف پذیر با قطعات معمولی و تحلیل مجموعه ترکیبی از مزایای این نرم افزار میباشد.

ADAMS/Contorol

این محیط بینظیر امکان معرفی و اعمال انواع نمودار و دیاگرامهای تهیه شده از نرم افزارهای دیگر مثل MATLAB  یا EASY5 را به پردازشگر نرم افزار جهت دخیل شدن این پارامترها در محاسبات را میدهد.

از طرفی محیط Contorol  بصورت حرفه ای توانایی تحلیل سیستمهای پیچیده که انواع پارامترهای مختلف مثل انعطاف پذیری یا اصطکاک یا فشردگی یا دما در آن اعمال شده است را دارا میباشد .

ABAQUS (5

این نرم افزار از جمله نرم افزار های مربوط به تحلیل المان محدود می باشد.این نرم افزار رقیب اصلی نرم افزار های ANSYS  و NASTRAN  می باشد.

قابلیت های نرم افزار ABAQUS  داشتن رویه های حل EXPLICT وimplicit  ،دارا بودن مدل های رفتاری پیشرفته و متنوع برای مواد مختلف ،امکان ایجاد سریع مدل و … می باشد.

این نرم افزار دارای بخش های abaqus standard , abaqus cae l می باشد.

نرم افزار ABAQUS با قابلیت منحصر بفرد خود،به عنوان یک نرم افزار بسیار دقیق تحقیقاتی و کاریردی در صنعت و دانشگاه شناخته شده است ،به گونه ای که از نظر دارا بودن مثال های معتبر علمی و کاربردی،قابل مقایسه با هیچ یک از نر افزارهای المان محدودی که هم اکنون در کشور ایران استفاده می شوند، نمی شود.سهولت در دستیابی و فهم نحوه کارکردزیر برنامه های این نرم افزار موجب گشته که جوامع دانشگاهی بین المللی،از آن بیش از نرم افزارهای دیگر در مقاله های علمی منتشر شده استفاده کنند.دقت فراوان این نرم افزار در حل عددی و مقایسه آن با حل مثالهای تحلیلی موجب گشته که این نرم افزار به عنوان یک نرم افزار استاندارد دانشگاهی لندن وMITانتخاب شود.تئوری کامل این نرم افزار که مبتنی بر تحلیل غیر خطی المان محدود پیشرفته است،با استفاده از جدیدترین روابط  و روش نگارش ریاضی در راهنمای آن موجود است.همچنین کثرت مثالهای حل شده که لیست برنامه آن در دسترس جوامع دانشگاهی است،موجب گشته که کاربران بتوانندبا سرعت بیشتری مراحل آموزشی مدل سازی و آنالیز را پشت سر گذاشته و به مراحل پیچیده تحلیل دست یابند.

همچنانکه هر یک از نرم افزارهای المان محدود دارای ویژگیهای خاص و منحصر بفردی هستند که پارامتر شاخص آن نرم افزار محسوب می شوند،نرم افزار ABAQUS نیز با داشتن چندین برتری نسبت به دیگر نرم افزارها،توانسته کاربران مبتدی تا حرفه ای را به استفاده از این نرم افزار ترغیب نماید،که از آن جمله می توان به توانایی مونتاژ نمودن قطعات در محیط جداگانه،سادگی در ایجاد تماس بین سطوح،سهولت در ورود و خروج مدل با پسوندهای شناخته شده از نرم افزار مدلسازی و امکان تحلیل انواع مسائل پیچیده مهندسی اشاره نمود.از دیگر توانایی های این نرم افزار قابلیت تحلیل و پیش بینی تخریب ناشی از زمین لرزه بروی بناها،تحلیل بارگذاری دینامیکی مانند امواج آب و طوفان بروی سازهای دریایی و قابلیت تحلیل رشد ترک می باشد.

درباره حسین رحیمی

۱ دیدگاه

 1. با سلام.تشکر از معرفی نرم افزارها
  منم مکانیک خوندم خیلی نا امیدم از افغانستان اونجا هیچ جای پیشرفتی نیست
  شما اگه اطلاعاتی دارید در مورد صنعت در افغانستان بزارید

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme
رفتن به بالا

Warning: Parameter 1 to W3_Plugin_TotalCache::ob_callback() expected to be a reference, value given in /home3/afgsaane/public_html/wp-includes/functions.php on line 3510