Warning: Declaration of tie_mega_menu_walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args, $id = 0) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home3/afgsaane/public_html/wp-content/themes/jarida/functions/theme-functions.php on line 1904
ساکنان بعد چهارم فضا - انجمن علمی دانشجویان افغانستان

بیاندیش …

تمام افکار خود را روی کاری که دارید انجام می دهید متمرکز کنید. پرتوهای خورشید تا متمرکز نشوند نمی سوزانند.

— گراهام بل
خانه / علوم پایه / ساکنان بعد چهارم فضا
ساکنان بعد چهارم

ساکنان بعد چهارم فضا

ساکنان بعد چهارم فضا

اِچ جی وِلز ، در سال ۱۸۹۷، در رمان کلاسیک مرد نامرئی، داستان مردی را به تصویر می کشد که حین آموزش علم پزشکی در دانشگاه، اتفاقا به روشی بر میخورد که به کمک آن می توان ویژگیهای انعکاسی و انکساری گوشت بدن را تغییر داد و بدینوسیله نامرئی شد. راز نهفته او، استفاده از بعد چهارم است. درست همانند دیگر رمان های برجسته علمی تخیلی، در بسیاری از داستان های اِچ جی ولز، ریشه علمی وجود دارد. اگر کسی بتواند به درون این بعد فضایی چهارم (یا چیزی که با احتساب زمان به عنوان بعد چهارم، بعد پنجم نامیده می شود) وارد شود، واقعا می تواند نامرئی شده و حتی قدرت هایی را به دست آورد که به طور معمول به ارواح و خدایان نسبت داده می شوند.برای لحظه ای فرض کنید، درست همانند رمان سرزمین تخت، نوشته اِدوین آبوت، در سال ۱۸۸۴، نسلی از موجودات افسانه ای دو بعدی روی میز زندگی می کنند. این موجودات بدون آنکه بدانند جهان کامل دیگری، یعنی بعد سوم، آن ها را فراگرفته است، به کار و زندگی مشغولند.

اما اگر دانشمندی در این سرزمین تخت بتواند آزمایشی ترتیب دهد که به کمک آن چند
سانتی متر بالاتر از میز به پرواز در آید، به این ترتیب می تواند نامرئی گردد. زیرا نور در این حالت، از زیر او عبور کرده و انگار اصلا وجود نداشته است. او در حالی که بالای میز شناور است، می تواند به راحتی و بی پرده، بدون اینکه دیده شود شاهد رویدادهای روی میز باشد. شناور بودن در فرافضا فوائد قطعی در پی دارد، زیرا کسی که از آن منظر به پایین می نگرد، قدرت خداگونه خواهد داشت.

این مسئله که او در بالای میز شناور است، نه فقط باعث می شود که نور از زیر پای او عبور کند، بلکه امکان گذشتن از بالای اجسام روی میز را نیز برای او فراهم می آورد. به بیان دیگر، او می تواند هروقت بخواهد نامرئی شده و از درون دیوارها و اجسام عبور کند. به این ترتیب، جهش به بعد سوم به معنی نامرئی شدن در دنیای دو بعدی روی میز است. و اگر دوباره بر روی سطح میز باز گردد، ناگهان به نظر می رسد که از «هیچ» ظاهر شده است. با استفاده از این روش، او می تواند به راحتی از هر زندانی فرار کند. در سرزمین تخت یک زندان عبارت است از خطی که به دور فرد زندانی می کشند، و تنها با رفتن به بعد سوم به راحتی می توان از روی خط پریده و فرار کرد.

به راحتی قابل تصور است که مخفی نگاه داشتن اسرار از یک فراموجود غیرممکن است. از منظر بعد سوم، طلایی که در غاری در دنیای دوبعدی مخفی شده است به راحتی دیده می شود. زیرا در این دنیا، غار تنها یک چهارگوش باز است. برای بیرون آوردن طلا، حتی نیازی به وارد شدن به چهارگوش نخواهد بود. جالب تر اینکه، انجام عمل جراحی بدون بریدن پوست امکان پذیر می شود.

اِچ جی ولز قصد دارد، به طور مشابه، این ایده را به دنیای چهاربعدی تعمیم دهد. از نظر ما انسانهای ساکن سه بعد، دنیا عبارت است از تمام آنچه که می توانیم ببینیم؛ غافل از اینکه ممکن است جهان های کامل دیگری، درست در بالای سر ما وجود داشته باشند. اگرچه آن جهان دیگر ممکن است تنها چندین سانتی متر بالای سر ما باشد، ولی می دانیم که شناور شدن در بعد چهارم ، منجر به ناپدید شدن میگردد.

بر گرفته از پیج بیگ بنگ و کتاب جهان های موازی

درباره محمد جواد صالحی

۲ دیدگاه

  1. مطلب خیلی جالبی بود ممنون
    ببخشید میتونید فایلش رو برا دانلود بذارید یا منبعی براش معرفی کنید؟

  2. سلام جواد ممنون از مطلب جالبت من این مطلبو تو کتاب فراسوی انیشتین نوشته همین کاکو که عکسشو گذاشتی خونده بودم و واقعا برام خیلی حیرت انگیز بود. یه موضوعی هست که باید بش توجه کنیم تو یکی از سخنرانی های دکتر حسن عباسی شنیدم ایشون ادعا می کردن بعضی از نظریات دانشمندان به خصوص حوزه فیزیک و کیهان شناسی در جهت زیر سوال بردن عقاید الهی و اعتقاد خداپرستان به خصوص ما مسلمونا هست برای مثال یکی از مهمترین باورهای ما وجود دنیاهای دیگه هست البته نه به صورتی که بعضی از دانشمندای غربی میگن اونها هم در نظریه رشته ها کاملا باور دارن دنیاهای دیگه ای هم وجود داره ولی نکته اصلی اینجاست که اونا میگن بی نهایت جهان به صورت موازی و فقط در بعدهای مختلف وجود داره ولی همون طور که خودتم می دونی باور ما اینه که دنیاها به صورت متوالی قرار گرفته و یک انسان مرحله به مرحله در این جهان ها قرار میگیره(یکی از همین دانشمندای مشهور در جواب فردی که ازش در مورد اعتقادش به خدا پرسیده گفته من هنوز این نظریه(وجود خدا)برام به اثبات نرسیده!!!!)

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme
رفتن به بالا

Warning: Parameter 1 to W3_Plugin_TotalCache::ob_callback() expected to be a reference, value given in /home3/afgsaane/public_html/wp-includes/functions.php on line 3510