Warning: Declaration of tie_mega_menu_walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args, $id = 0) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home3/afgsaane/public_html/wp-content/themes/jarida/functions/theme-functions.php on line 1904
سئو (seo) چیست؟ - صفحه 2 از 3 - انجمن علمی دانشجویان افغانستان

بیاندیش …

تمام افکار خود را روی کاری که دارید انجام می دهید متمرکز کنید. پرتوهای خورشید تا متمرکز نشوند نمی سوزانند.

— گراهام بل
خانه / فنی مهندسی / سئو (seo) چیست؟
search engine optimization
search engine optimization

سئو (seo) چیست؟

فاکتورهای قابل مشاهده در صفحه 

**عنوان صفحه:

عنوان صفحه متنی می باشد که در تگ <title>  درون بخش <head> سند HTML قرار دارد.عنوان هم در نوار عنوان پنجره مرورگر قابل مشاهده است و هم در سرتیتر نتایج یک موتور جستجو. در واقع مهم ترین فاکتور در بهینه سازی موتور جستجو است. زیرا هم فاکتور مهمی در رتبه بندی محسوب می شود و هم عاملی حیاتی است که میزان کلیک(CTR) را بالا می برد. یکی از بزرگترین اشتباهات برنامه نویسان وب قرار دادن یک عنوان متنی برای تمامی صفحات است. این متن معمولا نام شرکت یا شعار آن است. با این کار صفحات شما به خوبی فهرست نمی شود. وقتی عنوان را می نویسید بهتر است چند کلیدواژه را نیز به کار ببرید. حتی اگر یک عنوان بتواند با موفقیت بر رتبه ی سایت در یک موتور جستجو کمک کند، تاثیر این رتبه توسط کلیدواژه های نامناسب خنثی می شود. عنوان هایی که خالی از کلیدواژه هستند هر چند در رتبه بندی تاثیر می گذارند ولی در افزایش میزان CTR نقش موثری نخواهند داشت.

**سرفصل صفحه:

سر فصلهای صفحه بخشهایی از متن جدا شده از کپی صفحه وب هستند که نشان دهنده موضوع متن و محتوای سایت می باشند و معمولا از نظر اندازه بزرگتر از دیگر کپی های داخل سند هستند.

**تکرارواژه ها:

صفحه ای که محتوی کلیدواژه های مورد نظر کاربر است می بایست با موضوع جستجوی وی مرتبط باشد.الگوریتم های موتور جستجو این مورد را نیز به حساب می آورند.اما استفاده از کلید واژه نباید از حد تعادل فراتر رود.اشاره به کلیدواژه بصورت های گرامری مختلف همانند جابجایی در نحوه قرارگیری واژه ها کاری موثر می باشد اما تکرار بیش از حد کلیدواژه ها می تواند به نوعی تقلب محسوب شود.

تکرار روشمند در SEO یک هنر است و استاد شدن درآن زمان می برد.هیچ راه میانبر و خاصی وجود ندارد که بتوان برای ساده کردن فرایند تولید تکرار در کلیدواژه ها که هم متقاعد کننده و جذاب باشد و هم کاملا طبیعی به نظر برسد بکاربرد.اما با این حال همواره تعدادی ترفند برای این کار وجود دارد.

**لینک هایی که به خارج داده می شود:

موتورهای جستجو لینک های موجود در سند را مورد ارزیابی قرار می دهند.یک لینک مرتبط دریک صفحه وب خود محتوایی باارزش به حساب می آید ودرنظر موتورجستجو نیز مهم می باشد.

کلیدواژه های موجود در URL صفحه و نام دامنه

اگر کلمات کلیدی URL و همچنین نام دامنه و یا نام فایل با یکدیگر همخوانی داشته باشند اثر مثبت اما کمی دررتبه بندی دارند.این روش بیشتر برای افزایش CTR مفیداست.

**ساختار لینک های درونی:

لینک کردن ازجانب صفحه آغازین (Home page) به محتوایی که میخواهید رتبه بندی شود می تواند رتبه محتوای مربوطه را بالا ببرد.لینک کردن صفحات سایت ازنقشه سایت (site map) نیز رتبه صفحات را می افزاید وساختارلینک های درونی را سامان می دهد.

**موضوعیت کلی سایت:

اگرصفحه وب از لحاظ معنایی به دیگرصفحات درون وب سایت مرتبط باشد باعث می شود رتبه آن صفحه افزایش یابد.

فاکتورهای نامرئی درون صفحه

فاکتورهای نامرئی درون صفحه قسمتی از یک صفحه وب است که برای انسان قابل مشاهده نیست.این فاکتورها توسط موتورجستجو در هنگام مرور وب سایت قابل خواندن است.فاکتورهای نامرئی صفحه شامل موارد زیر می باشند:

**فراتوضیحات:

ازدیدگاه بازاریابی قراردادن فراتوضیحات ممکن است باعث بهبود CTR شود.یک فراتوضیح همچنین می تواند تاثیری اندک در رتبه بندی داشته باشد اما ازانجایی که فاکتوری حیاتی نمی باشد مورد توجه قرار نمی گیرد.

**فراکلیدواژه ها:

با استفاده از تگ meta درسند HTML حاصل می شود.این معیار کاملابی ارزش می باشد زیرا نامرئی بوده و براحتی قابل دستکاری است.

**صفات Title  و Alt:

از آنجایی که این تگ ها اغلب نامرئی هستند معمولا از اهمیت کمتری در رتبه بندی برخوردارند.بااین حال باید توجه داشت به خاطر اهمیت شان برای برنامه های متن خوان و مرورگرهای مبتنی برمتن که در واقع گونه ای از قابلیت استفاده و دسترسی محسوب می شود نمی توان از انها چشم پوشی کرد.

**ملاحظات مربوط به ساختارصفحه:

موتورهای جستجو از عناصر بلوکی (Block-level) مانند <div> , <p> یا <table> برای گروه بندی متن های مرتبط بهره می گیرند.ولی استفاده از انها بصورت یکسره می تواند مضر باشد.

فاکتورهای مبتنی برزمان

بیشتر مواردگفته شده قابل دستکاری می باشند.اما تنها شاخصی که قابل تغییر نیست زمان است.سایتی قدیمی که مدتهاست در حال جمع کردن لینک های مختلف است مسلما ارزشی بالاتر دارد زیرا سایت های جوان در مورد زمان نمی توانند تقلب کنند.موتورهای جستجونیز به این سایت ها امتیاز بیشتری می دهند.فاکتورهای زمان موارد زیر میباشند:

**سن سایت و صفحه:

سایتی که مدتهاست وجود داشته و فعالیت می کند در صورت ثابت نگه داشتن باقی متغیرها معمولا رتبه بهتری نسبت به سایتی جدید دارد.درطول زمان یک وب سایت می تواند به تدریج به محتوای باارزش خود بیفزاید و به همین شکل اعتماد کاربران را جلب کند.

**سن لینک:

لینک هایی که از سایر سایت ها به وب سایت اشاره می کنند نیز با گذشت زمان ارزش بیشتری کسب می کنند پس می توان نتیجه گرفت که لینک های قدیمی نیز در رتبه بندی موثر هستند.

**مدت زمان ثبت دامنه:

موتورهای جستجو به دامنه هایی که مدت زیادی است ثبت شده اند به دید وب سایت های بدون تقلب نگاه می کنند.نامهای دامنه نسبتا ارزان بوده و سایت های spam و متقلبان معمولا از انها بطور دائمی استفاده نمی کنند.

موتورهای جستجوازاین نکته آگاهند بنابراین در صورت امکان عاقلانه است تا نام دامنه را برای مدت بیش از یک سال ثبت کنید.

درباره م.رضائی

۵ دیدگاه

  1. تشکر، مقاله جالب و جامع ای بود

  2. سلام تشکر میکنم.
    هرکسی با هر تخصصی اگه بخاد روی وب در سایتی مطلبی بذاره بخصوص قابل توجه مدیران سایت باید کما بیش با نحوه الگوریتم جستجوی مطالب توسط موتورهای جستجو اطلاعاتی داشته باشه.این کتاب که نویسندگانش هم مهندسان مشهوری هستن تا جایی این نیاز رو رفع کرده.باتشکر.

  3. واقعا مطلب جالبی بود…
    اگه دوستان همکاری کنن و این تکنیک ها رو رعایت کنن حتما سایتمون از اینی که هست بیشتر پیشرفت میکنه.

  4. مفید بود . بسیار تشکر از دوستان خوبم که مطالب ارزنده ای در این وب سایت قرار میدهند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme
رفتن به بالا

Warning: Parameter 1 to W3_Plugin_TotalCache::ob_callback() expected to be a reference, value given in /home3/afgsaane/public_html/wp-includes/functions.php on line 3510