Warning: Declaration of tie_mega_menu_walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args, $id = 0) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home3/afgsaane/public_html/wp-content/themes/jarida/functions/theme-functions.php on line 1904
روزی بزرگ در اکتشافات فضایی(فرود موفقیت آمیز کاوشگر روی ستاره دنباله دار) - انجمن علمی دانشجویان افغانستان

بیاندیش …

تمام افکار خود را روی کاری که دارید انجام می دهید متمرکز کنید. پرتوهای خورشید تا متمرکز نشوند نمی سوزانند.

— گراهام بل
خانه / فنی مهندسی / برق / روزی بزرگ در اکتشافات فضایی(فرود موفقیت آمیز کاوشگر روی ستاره دنباله دار)
شاخص

روزی بزرگ در اکتشافات فضایی(فرود موفقیت آمیز کاوشگر روی ستاره دنباله دار)

فضاپیمای روزتا (Rosetta) از آژانس فضایی اروپا تصاویری خیره کننده و جذاب از کاوشگر فیله (Philae) منتشر کرده است.این ماموریت شامل یک کاوشگر و یک مدار پیما می باشد که کاوشگر از مدار پیما جدا شده و روی سطح دنباله دار فرود می آید.

کاوشگر فیله روی سطح دنباله دار

کاوشگر فیله در روز چهارشنبه، ۱۲ نوامبر سال ۲۰۱۴ با موفقیت روی سطح ستاره دنباله دار چوری (۶۷P (Churyumov-Gerasimenko فرود آمد.فضاپیمای روزتا که حامل این کاوشگر بود،از ششم آگوست در مدار چوری قرار گرفت و منتظر موقعیت مناسب برای ارسال کاوشگر فیله بر سطح آن بود.این ستاره دنباله دار دارای قطری برابر با ۴۱۰۰ متر و سرعتی بالغ بر ۵۵۰۰۰ کیلو متر بر ساعت است .در تصاویر زیر می توانید تصویر قیاسی ابعاد این دنباله دار را با شهر نیویورک و پاریس ببینید.

تصویر قیاسی دنباله دار چوری و شهر نیویورک

 

تصویر قیاسی شهر پاریس و دنباله دار چوری

این کاوشگر با سرعت ۳٫۲ کیلومتر بر ساعت در ساعت ۰۹:۳۵ از فضا پیما جدا شد و اولین سیگنال های دریافتی مبنی بر فرود آن در ساعت ۱۶:۰۵ به وقت گرینویچ تایید شد.هرچند که این فرود با چرخش و جهندگی پیش بینی نشده ای همراه بود اما با موفقیت روی سطح ستاره دنباله دار فرود آمد.این اولین بار است که یک کاوشگر روی سطح ستاره دنباله دار فرود می آید.

تصویر نمادین فضاپیمای روزتا،کاوشگر فیله و دنباله دار چوری

کاوشگر فیله در مارس ۲۰۰۴ به فضا پرتاب شد و بعد از ده سال و پنج ماه و چهار روز و طی مسافتی حدود ۶٫۴ میلیارد کیلومتر با موفقیت به مقصد خود رسید.لازم به ذکر است که هزینه این ماموریت فضایی بالغ بر ۱٫۴ میلیارد یورو می باشد.

لحظه پرتاب فضاپیمای روزتا در سال 2004

کاوشگر فیله عکسهایی را از سطح ستاره دنباله دار ارسال کرده است. این کاوشگر به محض فرود روی سطح دنباله دار شروع به انجام آزمایشهای از پیش تعیین شده با چندین ابزار اندازه گیری نمود.از آنجا که انرژی لازم برای کاوشگر به دلیل قرار گرفتن آن در سایه محدود بوده،این کاوشگر تا دو و نیم روز فعال بوده است.فضاپیما ی روزتا که حامل کاوشگر فیله هست تا سال ۲۰۱۵ در مدار خود و نزدیک به ستاره دنباله دار قرار دارد و پس از نزدیک شدن به خورشید از آن دور خواهد شد.در زیر می توانید تصاویر ارسالی توسط این کاوشگر را ببینید.

دنباله دار چوری

محل فرود کاوشگر فیله روی دنباله دار چوزی

دنباله دار چوری از ارتفاع 40 متری

کاوشگر فیله روی دنباله دار چوری

ستاره های دنباله دار الهام گرفته از ابهت و شگفتی سپیده دم تاریخ هستند.علاوه بر زیبایی ستاره های دنباله دار که از زمین مشاهده می کنیم ،این ستاره ها سرنخ حیاتی از تاریخچه منظومه شمسی به ما می دهد.چرا که بسیاری از دانشمندان امروزه معتقدند که ستاره های دنباله دار در زمان شکل گیری ،شامل عناصر و مولکول هایی بوده که برای رشد و پایداری زمین و زندگی حیاتی بوده اند.بنابراین درصورتیکه این ماموریت موفقیت آمیز باشد روزتا و فیله می توانند به افشای اسرار چگونگی تشکیل منظومه شمسی در ۴٫۵ میلیارد سال پیش کمک کنند.همچنین این ماموریت می تواند گامی جدید در عرصه اکتشافات فضایی و تحقیقات نوین ایجاد کند.

از لینک زیر می توانید گزارش خبرنگار یورونیوز را در رابطه با فرود کاوشگر فیله روی سطح دنباله دار چوری دانلود کنید.

دانلود ویدئو

سایت گوگل هم در این روز لوگوی خود را بنا براهمیت این اکتشاف فضایی بزرگ تغییر داد.

آرم گوگل در روز 12 نوامبر 2014

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به آدرس های زیر مراجعه فرمایید.

http://www.euronews.com/2014/11/12/esa-lands-probe-on-comet
http://rosetta.jpl.nasa.gov/news/rosettas-comet-lander-landed-three-times

 

 

 

 

درباره مصطفی حسن زاده

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme
رفتن به بالا

Warning: Parameter 1 to W3_Plugin_TotalCache::ob_callback() expected to be a reference, value given in /home3/afgsaane/public_html/wp-includes/functions.php on line 3510