Warning: Declaration of tie_mega_menu_walker::start_el(&$output, $item, $depth, $args, $id = 0) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home3/afgsaane/public_html/wp-content/themes/jarida/functions/theme-functions.php on line 1904
رتبه بندی دانشگاه های برتر دنیا در رشته عمران - انجمن علمی دانشجویان افغانستان

بیاندیش …

تمام افکار خود را روی کاری که دارید انجام می دهید متمرکز کنید. پرتوهای خورشید تا متمرکز نشوند نمی سوزانند.

— گراهام بل
خانه / فنی مهندسی / عمران / رتبه بندی دانشگاه های برتر دنیا در رشته عمران

رتبه بندی دانشگاه های برتر دنیا در رشته عمران

رتبه بندی دانشگاه های برتر دنیا در رشته مهندسی عمران

رتبه بندی دانشگاه های جهان در رشته عمران

رتبه بندی QS، رشته های موضوعی دانشگاهها را برای سال ۲۰۱۲ میلادی رتبه بندی کرده که در مهندسی عمران موضوعاتی مانند ساختمان، شبکه های حمل و نقل، انرژی و آب تحت پوشش قرار گرفته است.

بر اساس این رتبه بندی، ۵ دانشگاه نخست دنیا در حوزه مهندسی عمران عبارتند از انستیتو تکنولوژی ماساچوست با امتیاز ۹۱٫۷ از مجموع ۱۰۰، دانشگاه توکیو (۲/۸۸)، دانشگاه کالیفرنیا برکلی (۸۶٫۹)، استنفورد (۸۵) و دانشگاه ملی سنگاپور با امتیاز (۵/۸۴)، بدین ترتیب از ۵ دانشگاه تراز اول جهان در رشته مهندسی عمران ۲ دانشگاه متعلق به آسیا است.

همچنین، رتبه های ششم تا دهم نیز به ترتیب مربوط است به امپریال کالج لندن (۲/۸۴)، دانشگاه کمبریج (۸۲٫۶)، دانشگاه ایلی نوی (۸/۸۱)، دانشگاه کیوتو در ژاپن (۷/۸۱) و دانشگاه آکسفورد در انگلستان با امتیاز (۲/۸۱) اعلام شده است.

انستیتو فدرال تکنولوژی سوئیس در زوریخ با امتیاز ۷۹ رتبه ۱۱ را بدست آورده و دانشگاه تکزاس در آستین، دانشگاه فنی نانیانگ، دانشگاه هنگ کنگ و دانشگاه شینگهوا در چین به ترتیب با امتیازات ۹/۷۸، ۶/۷۸، ۵/۷۸ و ۷۸ رتبه های ۱۲ تا ۱۵ را به خود اختصاص داده اند.

به طوریکه ملاحظه می شود، دانشگاه های قاره آسیا در مجموع ۱۵ دانشگاه تراز اول جهان امتیازات درخور توجهی را کسب کرده اند.

در قاره آسیا از کشور هندوستان نخستین موسسه ای که موفق به کسب امتیاز برتر شده می توان به دانشگاه انستیتو تکنولوژی بمبئی با امتیاز ۷۳ و رتبه ۳۰ اشاره کرد.

جالب است که دانشگاه نفت و معدن ملک فهد با کسب امتیاز ۸/۷۲ جایگاه ۳۴ رشته مهندسی عمران را در بین دانشگاه های تراز اول جهان به خود اختصاص داده است.

دومین موسسه ای که از هندوستان موفق به ورود به جرگه دانشگاه های برتر جهان در رشته مهندسی عمران شده انستیتو فنی کانپور با امتیاز ۸/۷۱ می باشد که در جایگاه ۴۴ نشسته است.

از کشورهای اسلامی و منطقه، دانشگاه فنی خاور میانه در ترکیه با کسب امتیاز ۳/۷۳ از مجموع ۱۰۰ در دامنه ای بین ۵۱ تا ۱۰۰ قرار دارد و نخستین دانشگاه این کشور به شمار می آید که موفق به احراز این رتبه در رشته مهندسی عمران شده است.

سومین دانشگاه بین کشورهای اسلامی که در این مبحث دارای رتبه برتر می باشد، دانشگاه آمریکایی بیروت در لبنان است. رتبه این دانشگاه در دامنه ای بین ۱۰۱ تا ۱۵۰ قرار دارد.

ترکیه بار دیگر با ورود دانشگاه فنی استانبول به این رتبه بندی و به عنوان دومین دانشگاه برتر ترکیه توانسته موقعیت دانشگاه های خود را در رتبه بندی QS تثبیت کند و رتبه این دانشگاه نیز در دامنه ای بین ۱۰۱ تا ۱۵۰ قرار دارد.

در دامنه بین ۱۰۱ تا ۱۵۰ انستیتو فنی رژیم غاصب اسرائیل قرار دارد که نخستین مرکز آموزش عالی این کشور در رتبه بندی QS در رشته مهندسی عمران است.

دانشگاه بوغازچی سومین دانشگاه ترکیه است که در این رتبه بندی در دامنه ای بین ۱۵۱ تا ۲۰۰ مشاهده می شود.

از کشورهای اسلامی دیگر که نام آن در رتبه بندی QS وجود دارد کشور مصر است. دانشگاه قاهره در این رتبه بندی در جایگاهی بین ۱۵۱ تا ۲۰۰ نشسته است.

دانشگاه صنعتی شریف رتبه ای بین ۱۵۱ تا ۲۰۰ را احراز کرده و نخستین دانشگاه ایران در رتبه بندی QS با موضوع مهندسی عمران است. دانشگاه تهران نیز به عنوان دومین دانشگاه از ایران با رتبه ای بین ۱۵۱ تا ۲۰۰ در این رتبه بندی قرار گرفته است.

آخرین کشور اسلامی که موفق به ورود به نظام رتبه بندی QS شده، کشور مالزی است که دو دانشگاه آن یعنی دانشگاه های کابانگاسان و پوترا در مرتبه ای بین ۱۵۱ تا ۲۰۰ قرار دارند.

در مجموع، به ترتیب کشورهای چین با ۱۲ دانشگاه، ژاپن ۹، هندوستان ۸، هنگ کنگ و تایوان هرکدام با ۴ دانشگاه، ترکیه ۳، سنگاپور، ایران و مالزی هرکدام ۲ و کشورهای مصر، رژیم اشغالگر قدس و عربستان  هرکدام با ۱ دانشگاه در این رتبه بندی حضور موثر دارند.

منابع : ۱-  “خبرگزاری مهر” با  اصلاح اشتباهات

۲- سایت رتبه بندی QS به آدرس

 http://www.topuniversities.com/university-rankings/world-university-rankings/2012/subject-rankings/technology/civil-engineering

درباره م.مهدی صالحی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme
رفتن به بالا

Warning: Parameter 1 to W3_Plugin_TotalCache::ob_callback() expected to be a reference, value given in /home3/afgsaane/public_html/wp-includes/functions.php on line 3510